16 üniversite öğrencisine hapis cezası

16 üniversite öğrencisine hapis cezası
16 üniversite öğrencisine hapis cezası
Zonguldak'taki Bülent Ecevit Üniversitesi'nde, yeni YÖK yasası ile ilgili düzenleyecekleri toplantı için kendilerine salon tahsis edilmediği gerekçesiyle eylem yapan öğrenciler 8 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırıldı.

ZONGULDAK – Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ), yeni YÖK yasası ile ilgili düzenleyecekleri toplantı için kendilerine salon tahsis edilmediği gerekçesiyle eylem yapan öğrencilerden gözaltına alınan 16'sı, 'Görevi yaptırmamak için direnme' suçlamasıyla yargılandıkları davada 8 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırıldı.

BEÜ Öğrenci Kolektifleri'ne üye bir grup öğrenci, geçen yıl 19 Aralık'ta şehir kampüsündeki Prof. Dr. Arif Amirov Salonu'nda yeni YÖK yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlemek istedi. İddiaya göre salonu kullanmalarına izin verilmeyen öğrencilere kampüs içinde başka bir salon gösterildi. Öğrenciler, tahsis edilen salonda da sadece 30 dakika süre tanındığını ileri sürerek protestoda bulundu. Rektörlük binasına yürüyen öğrenciler, halay çekip oturma eylemi yaptı. Üniversite güvenlik görevlilerinin öğrencileri binanın çevresinden uzaklaştırmak istemesi üzerine arbede çıktı. Çevik kuvvet ekibinin müdahale ettiği olayda 8'i kız 16 öğrenci gözaltına alındı.


8 AY 10 GÜN HAPİS
Öğrenciler hakkında, 'Görevi yaptırmamak için direnme' suçlamasıyla dava açıldı. Yargılama sonucunda öğrenciler P.K., G.T., S.A., G.O., T.T., O.C., H.B.K., B.Ö., S.G.K., G.İ., F.A., M.H.K., V.Y., Y.E., Z.A.S. ve A.E.'ye 8 ay 10'ar gün hapis cezası verildi. Mahkeme , sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamaları, kişilik özellikleri, yargılama sürecindeki tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezalarla ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.


GÜRKAY GÜNDOĞAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114598411459847

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu kadarda duyarsız olunmaz ki - glstnn

  bu cezaya da hak vermeyin artık iki dk düşünün ya sadece 2 dk.. hala ders çalışın, direnmeyin vıdı vıdı.. her gün mutlaka bir habere denk geliyoruz tecavüz, darp, hırsızlık, cinayet.. inceleyin görün bakalım ne kadar ceza almışlar. gerçi siz onları da alkışlarsınız..

  16 üniversite öğrencisine hk. - runekson

  AKP dahil iktidara gelen siyasi partiler yapılanmış kamu kurumlarının tümünü siyasi güçleri ile kontrol imkanına sahip olamıyorlar siyasiler güçleri ne kadar fazla olursa olsun bütün kamu kurumlarını kontrol etmeleri imkansızdır başbakan da onu söylüyor bürokratik oligarşi diye siyasi iktidarlar yürütme görevi için atadıkları bakanlar ve üst düzey yetkililer eğer kurumun tabanından bir destek almıyorlarsa mutfakta yemeği kötü pişiren bir mutfak personeli servis yapacak emret bakanımı oynayan bakan garsonların eline bu yemek tutuşturulursa müşteri yani halk elbetteki tepki verecektir.siyasilerin kulaklarının biraz hassas olması gerektiğini düşünüyoruz iktidarların kulakları eğer sağır veya az duyuyorsa o zaman bu öğrenciler ve halk davul çalmaya başlar davulcuları susturmak çözüm değildir,iktidarların kulaklarının hassas gerekeni süratle yerine getiren bir organizasyon içinde olması gerektiğini düşünüyoruz.

  Hukukçular kendilerine gelsin. - Su Cemre Sim

  Her darbe döneminde,her olağanüstü dönemde yargıçlara ,savcılara bu tip yargılamalar yaptırıp,hem hukukun hem de adalet katlettiriliyor. Hukukçular böyle bir hukuksuzluğa alet olmamalı.Çocuklar Anayasa ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan,''Gösteri yapma hakkını'' kullanmış.Bu kadar ağır ceza niye?Hukukçular hukukun celladı olmasın.Bu halk ölüme türkü yakan bir halk,onun için cezadan,idamdan korkmuyor,yılmıyor.Denizler'i asan cellatlar da toplumu korkutmayı başaramadı,tam tersine asılan gençler milyon milyon doğdu.O mahkemelerde astığı astık,kestiği kestik olan yargıçların adını hiç kimse anımsamıyor.Hukukçu sırasında aç ve işsiz kalmayı göze almazsa,hukukçuluğu hak etmemiştir.İ.Ü.Hukuk Fakültesi'nde Ceza Hukuku sınavında,böyle bir nedenle sanığa ceza veren öğrenci sınıfta kalır.

  Ne kafası bu? - caminoreal

  Arkadaş öğrencilerin ülkelerinin sorunlarıyla ilgilenmesine "işiniz yok mu derslerinize baksanıza" diyen kafa 12 eylül kafasıdır ve bugün AKP kafasıyla rezonans halindedir.

  Reddet - herze

  Bu koyun psikolojisi ne zaman sona erecek.Direnenler susturuluyor.Bu böyle gitmez.ER YADA GEÇ YIKILACAKTIR TABULAR

  Bi bitiremediniz - X120

  Çocuklar Öğrenci Kolektifleri üyesiymiş. Yani bu olay da 2,5 aydır olan benzer tutuklamalar gibi aslında Gezi rövanşıdır. Gezi olaylarında sokağa dökülen iki buçuk milyon insanın tamamını tutuklamadan rahat etmeyecekler anlaşılan. Aaa ama durun bi dakka, Şafak Sezer ve Kutluğ Ataman fikrini değiştirdi, geriye kaldı 2.499.998 kişi. Var mı o kadar yeriniz?

  ... - isakent

  sanki YÖK yasası ile ilgili sizlere bir soru soracaklar veya fikrinizi alacaklarmış gibi birde toplantı yapacaklarmış işiniz yokmu derslerinizle ilgilensenize