16 yıl eşiyle evlenmeye çalıştı

16 yıl eşiyle evlenmeye çalıştı
16 yıl eşiyle evlenmeye çalıştı

Şeref Koçer, ilk evliliği dayak nedeniyle biten eşi Ayşe ile 16 yıldır güçlüklere göğüs geriyor.

Şeref Koçer, imam nikâhlı eşi Ayşe'nin boşanabilmesi için her şeyini harcayarak 16 yıl uğraştı. Şimdi de çocuklarını üzerine almaya çalışıyor.

Balıkesir’in Savaştepe ilçesi Dikmeler Köyü’nde keçi besiciliği yapan ve 31 yaşına gelmesine rağmen bir türlü evlenemeyen Şeref Koçer, İstanbul ’daki bir yakını aracılığıyla 21 yaşındaki Ayşe G. ile tanıştı. Evlenmeye karar verdiler. Ayşe G., Dikmeler Köyü’ne geldi. Ama nikâh memuru resmi nikâh kıyamayacağını, çünkü Ayşe’nin zaten evli olduğunu söyledi. Koçer, şoke olurken büyükler araya girdi, Ayşe’nin eşi tarafından dövüldüğünü belirtip ortada bırakmamasını istedi.
Ayşe’nin, Manisa’nın Soma ilçesi Kayrakaltı Köyü’nde oturan kocası Y.G.’ye boşanması için haber gönderildi. Yanıt gelmeyince Koçer, Ayşe’yle Savaştepe’ye taşındı. Keçilerini satıp eşinin boşanabilmesi için avukat tuttu. İki avukatı sonuç alamadıkları için azleden Koçer, duruşmalara kendisi girmeye başladı. Bu arada çocukları Ahmet Can ve Adem dünyaya geldi. 16 yıl sonra 8 Şubat 2012’de boşanan Ayşe ile Şeref Koçer, Nisan 2012’de resmi nikâh kıydı. Ancak çocuklar, eski eş Y.G.’nin nüfusuna kaydedilmişti. Koçer, çocuklarını nüfusuna geçirmek için başvurduğunda ancak ‘300 gün sonra’ ’nesebin reddi’ davası açabileceği belirtildi. Zekâ geriliği teşhisiyle özel sınıfa gitmeleri gereken iki çocuk ise babaları Y.G. görüldüğü için 4 yıldır, aynı okulda aynı sınıfa ‘resmi kayıtları olmaksızın’ gidip geliyor.
Ayşe Koçer, Y.G. ile evlendikten
1 hafta sonra evden kaçmış: “Bende algılama güçlüğü var. Gelin olduğum ilk günlerde dayak yedim, horlandım. Dayanamayıp kaçtım. Eşim beni istemeye geldiğinde eski kocamdan boşandığımı sanıyordum. Ama yanılmışım. Yıllardır mücadele veriyoruz.”

Bütün sermayesini tüketti
İnşaatlarda amelelik yapan Koçer “Bütün sermayemi tükettim. Şimdi bazı sorunları çözdüm ama ben de tükendim. Kalp damarlarım tıkalı. Ameliyata gidecek param yok. Dişlerim döküldü. Evimin elektriği kesik. Ne yapacağımı şaşırdım. Birileri bana yol göstersin, destek çıksın” dedi.