16 yıl geçti Madımak hâlâ yanıyor

16 yıl geçti Madımak hâlâ yanıyor
16 yıl geçti Madımak hâlâ yanıyor

Hükümet Meydanı?nda toplanan kalabalık Madımak Oteli?ne doğru sloganlarla yürüdü. Ölenlerin yakınları otel önünde gözyaşı döktü. FOTOĞRAF: HİLAL YÜKSE / DHA FOTOĞRAF: EMİNE KONUK / AA

37 kişinin öldürüldüğü Sivas katliamının 16. yılında Madımak Oteli önünde toplanan 10 bin kişinin talebi aynıydı: Sorumlular bulunsun, Madımak müze olsun

SİVAS- 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların 16. yıldönümü nedeniyle Sivas’ta iki anma yapıldı. Programa katılan tüm konuşmacılar, otelin müzeye dönüştürülmesi için çağrıda bulundu.
Sivas olaylarının 16. yıldönümü nedeniyle çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve dernekler Madımak Oteli önünde anma programı düzenledi. İlk program Alevi Vakıfları Federasyonu, Cem Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Eğitim-iş Sendikası, Türkiye Gençlik Birliği ve İşçi Partisi tarafından gerçekleştirildi.
Atatürk anıtına çelenk bırakan yaklaşık 300 kişilik grup daha sonra yürüyerek otel önüne geldi. Burada otele karanfil bırakan grup adına konuşan Alevi Vakıfları Federasyonları Başkanı Doğan Bermek, otelin müzeye dönüştürülmesi yönünde açıklamalar yaptı. 

10 bin kişi katıldı
İkinci anma programı ise Hacı-Bektaşi Veli Kültür Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Vakfı, KESK, DİSK, CHP, EMEP, TKP, DTP çeşitli sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu 2 Temmuz Tertip Komitesi tarafından gerçekleştirildi. Anma programı için kente gelen yaklaşık 10 bin kişi Alibaba Mahallesi’ndeki cemevi önünde toplandı. Mevlana Caddesi’ni takip eden grup, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Katiller halka hesap verecek’ sloganları eşliğinde kent meydanına geldi. Gruplar buradan Madımak Oteli’ne yürüdü. Bu sırada otel yanındaki inşaat halindeki binaya çıkarak pankart asan kişiler, karşı binadan tepki gösterenlere taş fırlattı. Programda Sivas olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunurken, kalabalık ise ‘Burada’ diye karşılık verdi. 

‘Sorumlular bulunmadı’
Anma programında 2 Temmuz Tertip Komitesi adına konuşan KESK Şubeler Platformu Sivas Başkanı Mustafa Akyol Madımak Oteli’nin müzeye dönüşmesi için direneceklerini belirterek, “Aradan 16 yıl geçti ve Madımak hâlâ yanıyor. Çünkü sorumlulardan hâlâ hesap sorulmadı. Otelin müzeye dönüştürülmesi için burdayız” dedi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, “Madımak Oteli’nin hemen kamulaştırılarak müzeye dönüştürülmesini istiyoruz” dedi. Sivas olaylarında hayatını kaybedenlerin aileleri adına konuşan Murat Gündüz’ün babası Mehmet Gündüz ise, “Madımak hâlâ müze olmuyor. Bu memleketin ayıbıdır” diye konuştu.
Anma programı öncesinde ve sırasında kentteki emniyet görevlileri geniş güvenlik önlemleri aldı. Otelin bulunduğu alanda ise yüksek yerlere keskin nişancı ve özel timler yerleştirildi.
Sivas’ta katledilenler Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan gösterilerle de anıldı. Ankara’da yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı eylemde, CHP ile kendilerine Devrimci Alevi Komitesi adını veren grup arasında çatışma yaşandı. (dha)