@hakki_ozdal

16 yılda 363 kadın gözaltında cinsel tacize uğradı

16 yılda 363 kadın gözaltında cinsel tacize uğradı
16 yılda 363 kadın gözaltında cinsel tacize uğradı
Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu'nun raporuna göre, Türkiye'de son 16 yılda 83 kadın, güvenlik güçleri tarafından gözaltında tutulurken tecavüze uğradı. Bu sayı sadece 'açıklama cesareti gösterenleri' yansıtıyor.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin bir barış umuduyla yaşadığı şu günlerde, ‘savaş’a dair çarpıcı bir rapor yayınlandı. Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu’nun raporuna göre, Türkiye’de son 16 yılda 83 kadın, güvenlik güçleri tarafından gözaltında tutulurken tecavüze uğradı. Büroya toplam cinsel taciz başvurusu ise 366 oldu. Vakaların çok önemli bir bölümü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden... Büro için çalışan avukatlardan Leman Yurtsever, bu sayının sadece kendilerine başvuran kadınların sayısını yansıttığını, çok sayıda kadının da toplumsal baskı, ‘utanma’, ‘töre korkusu’ gibi nedenlerle yaşadıkları taciz ve tecavüz olaylarını açıklamadıklarını söylüyor.

Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu, 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle kadınlara, trans bireylere yönelik devlet kaynaklı cinsel şiddet vakalarını içeren istatistiki bir rapor yayınladı.

1997 yılında gözaltındaki cinsel taciz ve tecavüz olaylarına karşı hukuki yardım amacıyla oluşturulan büronun, bu tarihten günümüze kadar gelen zaman dilimini kapsayan istatistik raporu çarpıcı rakamlar içeriyor. Rapora göre, 16 yıl içinde Büro’ya ‘cinsel taciz ve tecavüz’ vakası yaşadığını söyleyerek başvuran kadın sayısı 366. Bu 366 kadından 83’ü gözaltında güvenlik güçlerinin tecavüzüne uğradığını açıkladı. Ancak trajedi pek çoğu için burada da bitmedi. 2 kadın tecavüze uğradıktan sonra intihar etti, bir kadın işkence sonucu öldürüldü, 14 yaşındaki bir kız çocuğu ise tecavüze uğradıktan sonra akrabaları tarafından “namus” gerekçesiyle öldürüldü. Bir kadın da işkencenin uzun vadeli etkisi sonucu Aralık 1999’da hayatını kaybetti. Tecavüze maruz kalan bir kadın hakkında da ailesi ‘ölüm kararı’ aldı.

Radikal.com.tr’ye konuşan, Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu avukatlarından Leman Yurtsever, yayınladıkları verilerin sadece ‘başvuru cesareti gösteren’ kadınların sayısını yansıttığını söylüyor ve gerçek vaka sayısının bunun çok çok üzerinde olduğunu düşünüyor. Yurtsever’e göre, özellikle Kürt coğrafyasında yaşanan ihlallerin ardından, kadınların başlarına gelenleri açıklamasının önünde önemli sosyal-psikolojik bariyerler var. ‘Namus’ ve ‘töre’ saikleri bunların en önde gelenleri. Toplumsal baskılar, ‘utanma’, ‘dışlanma korkusu’ gibi nedenler de kadınların yaşadıkları taciz ve tecavüz olaylarını dile getirmelerini engelliyor.

Rapor, tecavüz vakalarının yanı sıra ‘zorla fuhuş’, ‘basın yoluyla cinsel taciz’, ‘işkence sonucu bebeğini düşürme’, ‘bekâret kontrolüne maruz kalma’ gibi vakaları da içeriyor.
Başvuru yapma cesareti gösteren, mağdur 363 kadının 45’i ise 10–18 yaş arasında… Bir başka deyişle çocuk! Taciz ve tecavüz başvuru yapan kadınlar arasında 67 yaşında olan da var.

Bu vakalarla ilgili toplam 159 dava açıldı. Bunlardan 28’i AİHM’de sonuçlandı, 16 dosya ise AİHM’de görülmeye devam ediyor.
Türk Ceza Mahkemeleri’nde 38 dava sürerken, hükme bağlanan 12 dosya ise Yargıtay’da.
Savcılık soruşturması aşamasında bulunan dosya sayısı ise 58.
Ancak tüm bunlar arasında en çarpıcı veri ise şu: 114 kadın “korktuğu için” hukuki işlem istememiş. 14 kadın ise olayla ilgili dava sürerken şikayetinden vazgeçmiş. Bu kadınlardan biri “gördüğü ağır baskı sonucu vazgeçtiğini” itiraf ediyor. 8 kadın ise iç hukuk yolları tükendikten sonra şikayetini sürdürmekten vazgeçti.
40 kadın ise uğradığı baskılar nedeniyle yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı.

Taciz ve tecavüz suçunu işleyen faillerin dağılımı ise şöyle
Polis: 266
Jandarma/asker: 96
Özel Tim: 17
Korucu: 15
Gardiyan: 47
İtirafçı: 4
Gazeteci: 1
Adli Tutuklu: 24
Belediye Başkanı: 1
Adliye görevlisi bekçi: 1
Diğer kamu görevlileri: 4


  http://www.radikal.com.tr/112417111241717

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TC.Avüz cumhuriyeti - karayel1965

  kadinin sahsinda tüm türkiyeye tecavüz edilmis sayilir,devletin himayesi altindaki insanlar devletin namusudur.

  T.C. Polis - tahtasiz

  simdi daha anlamli oluyor : T.C. Polisi

  sapıktan devlet görevlisi olur mu? - sabahattinali

  devletin koruması altındaki savunmasız birine tecavüz edebilecek kadar alçalan birine insan demek mümkün değil. aile kurması sakıncalı..en yakınlarının bile çocuklarını böyle pisliklerden uzak tutmaları gerekir. Acı olan bunların devlet görevlisi olması korunup kollanması .. böylesi hastalıklı zayıf kişilikli tipler güçsüz savunmasız gördükleri insanlar karşısında her türlü iğrençliği yapabilecek kadar aslanlaşırken güçlü karşısında bir fare kadar alçalır efendisinin ... namus onur dahil istediği her şeyi teslim edecek kadar omurgasızdırlar.. böyle tipleri çok aramaya gerek yoktur her yerde görebilirsiniz..görmek istediklerimiz vicdanı olan mert namuslu onurlu adaletli haklının yanında olan saygı duyacağımız kamu görevlileridir..

  Fırsat nerede? - Aysglelysion

  Suçu işleyen faillerin dağılımına bakıyorum da sormadan edemiyorum. Suç oranı polislerde daha fazla olunca bu diğerlerini bir nebze de olsa iyi eder mi? Yoksa polislerin bu suçu işleyebilmeleri için fırsatları mı daha fazla?

  en büyük sorun adalet bakanlığı'nda. - s/empati

  türkiye'de adalet bu kadar ağır işlemese yok şu soruşturması yok bu soruşturması denmese direk ilgili yetkililer görevlerini hemen yapsa , özet olarak bugun yaptı yarın cezasını çekmeye başlasa bence bu oran çok çok aşağılarda olurdu. bir davanın sonuçlanması için aylar yıllar geçiyor . bu sürede taciz edilenin acısı diniyor bıkıyor dava sürecinden davadan vazgeçiyor, taciz eden de zaten bi avukat bir "arka" sağlıyor yırtıyor. ee ülkemizde din olgusu bu kadar yuksekse zaten tamamdır "onlar suçlu mesrudur" mantıgı mevcuttur. sonuç olarak tecavüz eden az kişi içerde.

  Alternatif - fonksiyonel

  Sadece kadınlar mı ki. Ailesi olmayan, devletin hiçleştirdiği çocuklar da var bu cinsel şiddetin içerisindeki kategorilerde. Tecavüze mağdur kalanı mı rehabilite edeceksin, yoksa tecavüzü yapan cinsel faşist motorunu mu. Ülke, kanıyor her bir yerinden. Bu yaralar nasıl sarılacak. Sarılsa bile iyileşecek mi. Yoksa kronik bir vaka olarak, evlatlarımıza mı teslim edeceğiz. Kolluk güçlerinden kim koruyacak ya, kadınlarımızı, çocuklarımızı. Onları kolluk güçlerinden korumak için de- ayrı bir teşkilatlanmayla alternatif kolluk gücü mü üreteceğiz.

  GÖZALTINDA TECAVÜZ İLE İLGİLİ BAŞLIKTAN UTANDIM.YA SİZ? - m.rozbilen

  Gözaltındaki kişi ayni zamanda devletin koruması ve güvencesi altındadır.Hele gözaltındaki bir kadınsa.Eli kolu bağlı gözaltındaki bir kadına tecavüz eden kim? Güvenlik kuvvetleri ve az da olsa diğer kamu görevlileri.Kim adına görev yapıyorlar? Devlet adına.O zaman tecavüz eden kim oluyor? Devlet.Mağdurların yarısı yalan söylemiş kabul etsek bile bir kişinin dahi tecavüzünü mazur gösterir mi? Hani o meşhur söz vardır,cuk oturuyor. "TÜRK ÖĞÜN ÇALIŞ GÜVEN".Neyine güveneyim demezler mi? Zira sana güvenen ve zorla gözaltına alınanlar tecavüze uğruyorlar da.Başlıktaki haber karşısında insanlığımızdan utandık.İnanıyorum ki şu anki devlet yöneticileri de utanıyordur.Peki bizi utandıranlar kim? Güvenliğimizi,canımızı,ırzımızı,namusumuzu ve malımızı emanet ettiğimiz devletin görevlendirdiği güvenlik kuvvetleri.Olmaz olsun böyle güvenlik kuvveti.Bunların yaptığı, ne dine imana,ne insanlığa ne de hukuka sığar.Anlayamadığım hukukun gizli tanıkla iki günde müebbete hüküm verirken,tecavüz davalarının bunca yıldan sonra hala sürümcemede duruyor olması.Hukukumuz da bu.Kime güvenelim ey devlet! sen söyle.