16 yıllık dostluğa ilan

Oran, dostu Oskar'ı kaybetti.


'Oskar'a hüzünlü veda

Bolulu işadamı Umut Oran, 16 yıllık dostu Japon kurt köpeği 'Oskar'ın ölümünü gazetelere verdiği ilanla duyurdu: "Vefalı dosta veda ve teşekkürler. Oskarım vefat etmiştir... Hayat arkadaşım köpeğim, sadık, sabırlı, sevgili Oskarım ebediyete göç etmiştir..."
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - "Vefalı dosta veda ve teşekkürler. Oskar'ım vefat etmiştir. Yaklaşık 16 yıldır, iyi günde, kötü günde, işyerinde, evde, gece gündüz, karda kışta yılda yaklaşık 50 bin kilometre beraber yol kat ettiğim hayat arkadaşım köpeğim, sadık, sabırlı, sevgili Oskar 'ım ebediyete göç etmiştir..."
Bolulu işadamı ve TOBB Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meclis Başkanı Umut Oran, 16 yıllık arkadaşı 'Oskar'ın ölümünü dün gazetelere verdiği ilanla duyurdu.
Oran, dostu Oskar'ı anlatırken, "Bir köpeğin insanla olan ilişkisine en iyi örnekti bizimkisi" diyor. Oran'a göre kendisi nasıl bir işadamıysa Oskar da bir iş köpeğiydi. Oran, sevgili dostunu iş için gitttiği kokteylleri bile yanından ayırmazdı "Oskar'ı 15 yıl önce bir arkadaşım bakamayınca bana verdi. Daha ilk gördüğünde Oskar beni sahibi olarak gördü. Çok sakin ve sabırlı bir köpekti. Benimle birlikte her sabah saat 07.00'de işe başlıyor ve gecenin geç saatlerine kadar yanımdan ayrılmadan duruyordu. Bütün seyahatlerimde bile benimle gelir ve bazen yemek yiyecek zamanı bile olmazdı! Bolu-İstanbul arasında onunla birlikte mekik dokuduk. Bolu'da herkes Oskar'ı tanırdı. Lokantalara birlikte gider yemek yerdik. Hatta iş kokteylerine dahi hep birlikte giderdik."
Oskar, iş köpeği olmanın yanı sıra ödüllü de bir köpekti. Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği'nden Bekir Coşkun'un köpeği Pako'yla birlikte sosyal sorumluluk ödülü almıştı. Mutlu günler, Oskar'ın 2000 yılında hastalanması ve kanser tedavisi görmesiyle sona yaklaştı.
Oran, Oskar'ın son demlerini anlatırken acılı ama ölümün kaçınılmazlığının da farkında:
"Bu bir hayat, insanlar yakınlarını, sevdiklerini kaybediyor, evlatlarını şehit veriyor. Her yakını kaybetmenin acısı tabii ki büyük. Oskar kendi yaşının üstünde yaşadı. İyi bir şekilde yaşadı. İyi bir görev yaptı. Kaçınılmaz bir sondu. Kabullenmemiz gerekiyor. Çevreye, insan hayvan ilişkisini çok iyi anlattı. Son zamanlarda artık yaşlı bir nine, dede nasılsa öyle hareket ediyordu. Gözleri de iyi görmemeye başladı. Hareketleri çok ağırlaştı. Kaçınılmaz son oldu."
Ne özel mama ne de özel muamele...
Umut Oran, Oskar için fabrikasının içindeki evinin bahçesine bir de mezar yaptırdı:
"Bundan sonra Oskar gibi köpek besleyeceğimi sanmıyorum. Oskar sayesinde birçok çalışan ve köylü köpek beslemeye başladı. İnsanlara 16 yılda köpekle insan arasındaki sevgi ve şefkatin örneğini gösterdi. Oskar'a özel yemek yedirmedim. Karavana da ne varsa yedi. Hastalığı dışında özel bir şey de yapmadım. Biz Oskar'la birlikte insanlara köpekle insanlar arasında sevgi ve saygının olabildiğini gösterdik. Benimle birlikte o da bir misyon üslendi. Yaşarken de köpeğimi onurlandırmaya çalıştım."