1650 yıllık zeytin ağacı tescillendi

1650 yıllık zeytin ağacı tescillendi
1650 yıllık zeytin ağacı tescillendi
Manisa Kırkağaç'ta bir zeytin ağacı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, 1650 yaşında bir 'Anıt Ağaç' olarak tescillendi. Üstelik hala 4 çeşit meyve veriyor...

MANİSA – Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır Beldesi’nde, 1650 yaşındaki zeytin ağacı, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ’Anıt Ağaç’ olarak tescillendi.
Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi ile İlçe Müdürü Melikşah Taşkın, ağacın bulunduğu bölgede incelemeler yaptı. Manisa Valiliği tarafından başlatılan Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi kapsamında ilçenin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması için İlçe Marka Takımı’nın toplantısında alınan karar doğrultusunda; Bakır Beldesi’ndeki zeytin ağacının yaşının tespit edilmesi için Kaymakamlık tarafından Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü’ne müracaat edildi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Melikşah Taşkın, "Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Yasin Altan tarafından zeytin ağacının bulunduğu yerde yapılan incelemede ağacın yaşının 1650 olduğu resmi yazı ile bildirildi. İlçemizin tarımsal zenginliğinin çok eski yıllara dayandığının önemli bir belgesi olan zeytin ağacının anıt olarak tescillenmesi için Koruma Bölge Müdürlüğüne müracaat ettik. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal değere sahip olan zeytin ağacının ’Anıt Ağaç’ olarak tescil edilmesi uygun bulundu" dedi.

FIRSATA DÖNÜLTÜRÜLMELİ
Anıt zeytin ağacının tescil edilmesini fırsata dönüştürmek için tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Taşkın, "İlçemiz konum itibariyle, Antalya ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunuyor. Buraya gelen turistlerin yöreyi kolayca ziyaret edebilmesi için gerekli peyzaj projesi çalışmalarına başlıyoruz. Projenin hayata geçirilmesinin ardından anıt ağaç ve çevresine gelen ziyaretçiler için güzel bir çevre düzenlemesi yaparak hem anıt ağacı koruma altına alınmış, hem de gelen ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlamış olacağız. Anıt ağacın bundan sonraki süreçte gerek bakımı, gerekse zirai mücadele aşamasında yapılması gerekenler İlçe Müdürlüğümüz kontrolü altında olacaktır" diye konuştu.

DÖRT ÇEŞİT ZEYTİN VERİYOR
Söz konusu zeytin ağacının özelliklerine değinen İl Müdürü Hasan Çebi, "Halk arasında Yedi Kardeşler olarak bilinen zeytin ağacı, hala verim alınabilen bir ağaç. Ağacın gövde uzunluğu 12 metre. Ağacın yedi kolunda farklı aşılama yöntemiyle dört çeşit meyvesi mevcuttur. Bunlar, Memecik, Edremit, Uslu ve Trilye cinsleridir. 1650 yaşında olan bu ağaç Bakır Beldesi’nde zeytincilik faaliyetlerinin eski çağlara dayandığının kanıtıdır" dedi.


Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / DHA