17-25 Aralık hakim ve savcıları meslekten ihraç edildi

17-25 Aralık hakim ve savcıları meslekten ihraç edildi
17-25 Aralık hakim ve savcıları meslekten ihraç edildi
HSYK 5'e 2 oy çokluğuyla 17-15 Aralık soruşturmasını yürüten ve aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu hakim ve savcıları görevden aldı.

RADİKAL - HSYK 5'e 2 oy çokluğuyla 17-15 Aralık soruşturmasını yürüten ve aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu hakim ve savcıları görevden aldı.

HSYK, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına karar verdi.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten 4 savcı ve 1 hakimin meslekten ihracına karar verdi. HSYK 2. Dairesi, savcılar Zekariya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl’ün meslekten ihracına karar verdi.

MEHMET YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına ilişkin, "Kurul'daki arkadaşlarımızın hepsi onurlu hukuk insanlarıdır. Kararları herkes kendi vicdani kanaatlerine göre vermiştir. Hiçbirisinin hiç kimseden etkilenmesi söz konusu değildir" dedi.

KARAR 69. MADDEYE GÖRE ALINDI


Dairenin kararını, Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasına göre aldığı öğrenildi.

Kanunun 69. maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmünü içeriyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

HSYK 3. Dairesinin "17-25 Aralık soruşturmaları"nın savcılarıyla ilgili aldığı soruşturma izni kararı, o tarihte HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından onaylanmıştı. Daire, savcılarla ilgili soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmaları talebinde de bulunmuştu.
     
HSYK 2. Dairesi de Cumhuriyet savcıları Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar vermişti.
      
YARGITAY'DA YARGILANACAKLAR
      
Bu kişiler hakkında yargılama izni de verildiğinden savcılar ile hakim Karaçöl hakkındaki dosya, iddianame hazırlanmak üzere Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.
     
Dosyanın gönderildiği Bakırköy Başsavcılığı, savcı Akkaş ve hakim Karaçöl ile ilgili iddianameyi tamamlamış, Başsavcılık da hazırladığı iddianameyi Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.
     
Bu kişiler, birinci derece hakim ve savcı olmaları nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay'da yargılanacak.

ZEKERİYA ÖZ: YAZIKLAR OLSUN BAĞIMLI HSYK’YA

Kararın ardından Twitter’da açıklama yapan Zekeriya Öz, " Haberler doğruysa HSYK yetki gaspı yapmıştır.Verdiği karar yok hükmündedir... Yukardan aldığı talimatla bu kararları vermiştir yazıklar olsun bağımlı HSYK’ya’’ dedi.

İŞTE ÖZ'ÜN ATTIĞI O TWEETLER


  http://www.radikal.com.tr/135499513549956

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hırsız avcısı - user881872

  Soru basit: aynı davada şüpheliler Reza, Bilal vs değil de mesela CHP-MHP veya HDP li insanlar olsa idi; yine bu savcılar meslekten atılır mıydı?

  devran daha da dönecek - user1052933

  rasim ozan kütahyalı zamanında bu şahsın heykeli dikilecek diyerek övmüştü. şamil tayyar kitaplar yazmıştı bu şahsın yürüttüğü ergenekon davası üzerine. nazlı ılıcak imzasını atmıştı tüm davaların altına. tabi o zamanlar cemaat akp ve ortak piyonları kucak kucağaydı. devran biraz döndü, hepsi şu anki güçlünün yanında oldu. ama daha film bitmedi, kendi pisliklerinde boğulduklarını göreceğimiz günler yakın.

  yazıklar olsun - user1077937

  savunmalarını bile almadan savcıları ihraç ettiniz. gönlünle millete düşmanlık olan, hukuksuzluklara sevinen herkesin başına aynısı gelir inşallah

  ... - Selosl

  Eeeee biz demiştik sıra size de gelir diye ;)

  eski savcı - drhil

  Sen önce kendi cemaatine sitem et. Bak bu kadar şey geldi başınıza, o muhteşem (!) cemaatinizin oyları hala akape ye gidiyor. Yüzde 2 bile etkiniz yokmuş. Ne diyelim kömür makarna dünyası işte.

  _aklıma - burak akif

  geçmişten iki örnek geldi, ferhat sarıkaya ve sacit kayasu.