17 Ağustos öncesinde 1026 işaret

apon ve Türk bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre 17 Ağustos depreminde olağandışı 1026 olay yaşanmış.

ANKARA - Japon ve Türk bilim adamının ortak çalışmasına göre, Marmara depreminin ilk işaretleri, günler hatta haftalar öncesinden gözlendi.
Osaka Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Motoji İkeya ile Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ülkü Ulusoy anketle, 450 tanıktan deprem öncesi belirtilere ilişkin 1026 sıra dışı olay derledi. Kültür Bakanlığı'nca yayımlanan
'Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumlar' adlı çalışmaya göre, sıra dışı olayların yüzde 50'si hayvan davranışında, yüzde 32'si gökyüzü ve hava durumunda, yüzde 10'u deniz ve karada, yüzde 7'si elektrikli cihazlarda, yüzde 2'si bitkilerde görüldü.
İnsan vücudundan işaretler
Deprem öncesi insanlarda görülen belirtiler şöyle:
"Kalp rahatsızlığı, beyinde ve parmaklardan dirseklere doğru akan elektrik akımı hissi, bitkinlik, kusma, aşırı duygusallık ve histeri, hamile kadınların bebeklerinde hareketlenme, yüksek tansiyon, baş ve beyinde ağrı, diz ağrısı, nedensiz esneme, göz seğirmesi, gece nedensiz yere aniden uyanma, uyuyamama sorunu, aşırı derecede uyuma isteği, iştahsızlık, genizde yanma ve yırtılma hissi, burun kanaması, üşüme hissi.'
Hayvanlar çıldırdı
Çalışmada hayvanların da depremden önce yaptıkları davranışlar gruplara ayrılarak değerlendirildi:
Köpek: Dayanılmaz biçimde uluma, ağlayarak havlama, huzursuzluk, kümeleşme, yeri dinleme ve gökyüzüne bakma, sahibini bina dışına çekiştirme, görünmez bir düşmanı fark etmişçesine toprağı eşeleme.
Kedi: Çığlık atma, yerinde duramama, telaşlanma ve sahibini ısırma, ortadan kaybolma, kertenkele gibi yerde sürünme.
At: Kişneme ve koşma.
İnek: Saldırganlık.
Fare: Vahşileşme.
Yarasa: Dinlenmeksizin daireler çizerek uçma.
Muhabbet kuşu: Delice çırpınma ve vahşi çığlık
Martı: Bebek gibi çığlık. Karga: Ağlar gibi ötme, pencerelere ve arabalara pike yapma.
Leylek: Erken göç.
Karınca, örümcek kırkayak ve yılan: Evlere yönelme.
Çekirge ve cırcırböcekleri: Ötmeme.
Salyangoz: Ağaçları istila.
Gökyüzü de konuştu
Gökyüzünde de anormal ışımalara ilişkin, çoğu İstanbul ve Yalova çevresinde toplam 266 sıra dışı olay bildirildi. Depremden 'bir haftadan birkaç dakika öncesine kadar' çoğu İstanbul, Yalova, Adapazarı, Kocaeli ve Bursa'daki gökyüzü ışımaları şöyle tanımladı:
'Floresan benzeri kırmızı, mavi, yeşil renklerde flaş ışımaları', 'yaklaşık 15 dakika yanan lamba gibi durgun ışıklar',
'ışık sağanağı türünden sesli ışımalar',
'fay çizgisine paralel uzanan mavi ışımalar',
'birbirlerine değdiklerinde kıvılcımlar saçan ateş direkleri', 'gökyüzünden yeryüzüne yönelmiş bir projektör aydınlatmasına benzer yavaş hareket eden boru biçimli ışımalar',
Yakıcı kum, kötü koku
Bir tanık ise depremden birkaç gün önce Sedef Adası açıklarındaki dalışta, deniz dibi kumunun elini yakacak derecede sıcak olduğunu belirtirken, birçok tanık da deniz suyu sıcaklığında olağandışı artış bildirdi. Ayrıca, denizde oluşan ani dalgalar ve denizden gelen yanmış kablo ya da gaz kokusuna benzer kötü koku.
Elektrikli cihazlar bozuldu
Birçok deprem tanığı, deprem öncesinde kuvars saatlerinde akrep ve yelkovanın hızla döndüğünü, ancak deprem sırasında durduğunu belirtirken, depremden hemen önce elektronik cihazlar da arızalandı.
12 Kasım depreminden bir ay önce, deprem merkezi civarındaki erik ve badem ağaçları çiçek açtı, bazı bitkilerde solma gibi değişiklikler görüldü.