17 Aralık operasyonunu başlatan savcılar görevden alındı

17 Aralık operasyonunu başlatan savcılar görevden alındı
17 Aralık operasyonunu başlatan savcılar görevden alındı
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üç savcısı görevden alındı.

Radikal.com.tr/DHA - 17 Aralık soruşturmasına bakan savcılar görevden alındı. Soruşturmaları başlatan savcılar artık bu dosyalara bakamayacak. Görevden alınan savcı Celal Kara, aralarında bakan çocuklarının da olduğu rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını başlatmıştı. Kara, daha önce yaptığı açıklamalarda Zekeriya Öz’ün ardından kendisinin de görevden alınmak üzere yıpratıldığını belirtmişti. Son olarak dün Rıza Sarraf’ın mal varlığına konulan tedbir kararı mahkeme tarafından kaldırılmıştı. Savcı Celal Kara’nın mal varlığına tedbir kararının kaldırılmasına bugün itiraz etmesi bekleniyordu.

16 Ocak'ta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Hadi Salihoğlu geçen hafta basın mensuplarıyla yaptığı tanışma toplantısında, "Buraya geldiğimiz belli olsun. Esaslı görev değişiklikleri yapacağız" diye açıklama yapmıştı.

TEK SAVCI KALDI 

Salihoğlu, ilk görev değişikliklerini yaptı. Üç bakan çocuğu ile iş adamları Rıza Sarraf ve Ali Ağaoğlu'nun da şüphelileri arasında bulunduğu "17 Aralık" soruşturmasına bakan Kaçakçılık ve Narkotik Suçlar Bürosunda görevli savcı Celal Kara ile Memur Suçlarına bakan Mehmet Yüzgeç'in görev yerleri değiştirildi. Eski Başsavcı Turan Çolakkadı tarafından sonradan görevlendirilen Mustafa Erol da 17 Aralık dosyasından alındı. Celal Kara, İnfaz-İlamat Bürosu'nda İnfaz Savcısı olarak görevlendirildi.
Soruşturmada sadece savcı Ekrem Aydıner kaldı. Dosyaya yeni savcılar görevlendirilip görevlendirilmediği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberinde savcılık kaynaklarının, 17 Aralık soruşturmasının ikinci dalgasıyla ilgili iki ünlü işadamına tebligat gönderildiğini ve sanık sıfatıyla ifadeye çağırıldığı belirterek, “Savcılar operasyonun ikinci dalgasına başlamışlardı. Tebligatların ulaşmasının hemen ardından görevden alındılar” dediği ifade edildi.


Rıza Sarraf'ın mal varlığı üzerindeki tedbir kararı kalktı

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Rıza Sarraf ve Başbakan Erdoğan'lı fotoğraf

Yolsuzluk operasyonu eski vekillere sıçrıyor

Suikast takibi Sarraf'a uzanmış