@ismailsaymaz

17 Aralık savcılarını eleştiren hakim beraat etti

17 Aralık savcılarını eleştiren hakim beraat etti
17 Aralık savcılarını eleştiren hakim beraat etti
17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına bakan savcıların atanması "17 Aralık hırsızlık ve yolsuzluklarının üzerini örtmek için 14 tane savcı biraz az değil mi?" diye yazan Hakim Sevgi Övüç 'savcılara hakaret ettiği' gerekçesiyle açılan davada suçsuz bulundu
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına bakan savcıların atanması üzerine ‘www.adalet.org’ adlı portalda, “17 Aralık hırsızlık ve yolsuzluklarının üzerini örtmek için 14 tane savcı biraz az değil mi?” diye yazdığı için ‘hakaret’ iddiasıyla yargılanan Hakim Sevgi Övüç bugün beraat etti.

Yargıçlar Sendikası İstanbul Temsilcisi olan Hakim Övüç, bugün görülen ikinci duruşmada, hakaret amacıyla hareket etmediğini belirterek, “Eleştiri maksadıyla söyledim. Amacım sistemi eleştirmekti. Ben bu yazıyı yazarken, endişelerimi belirttim. Daha sonra bu endişelerimde haklı olduğum ortaya çıktı. Söz konusu soruşturmayla ilgili takipsizlik kararı verildi. Bu kararların kamu vicdanını rahatlatmadığı ve yerinde olmadığı hususunda kamu oyunda çok yaygın bir kanı mevcuttur” dedi. Hakim Övüç, şikayette bulunan savcıların hakaret iddiasında ısrarcı olmaları halinde yolsuzluk dosyalarının mahkemeye getirilmesini ve soruşturmaların usulüne uygun olup olmadığının incelenmesini istedi. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Hakim Övüç’ün görüşlerinin ‘ağır eleştiri‘ kapsamında kaldığını ifade ederek, beraata hükmedilmesini istedi. Mahkeme de beraata karar verdi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?


Özel yetkili savcılıklar ve mahkemelerin kaldırılmasından sonra, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde ‘Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ kurulmuştu. Büroya, 17-25 Aralık soruşturmasına atanan Savcı Ekrem Aydıner, İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu’nun da aralarında olduğu 14 savcı atanmıştı. Birimin başına da Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı getirilmişti.

Bu gelişme bir haber olarak hakim ve savcıların güncel siyasi konuları tartıştığı ‘www.adalet.org’ adlı sitede de paylaşılmıştı. İstanbul Anadolu Adliyesi’nde hakim olarak görev yapan Sevgi Övüç de bu haberin altına, “17 Aralık hırsızlık ve yolsuzluklarının üzerini örtmek için 14 tane savcı biraz az değil mi?” diye yazınca Savcı Kapıcı, Aydoğdu, Uçar ve Fidan suç duyurusunda bulundu. ‘Kişisel suç’ kapsamına girdiği için Hakim Övüç hakkında doğrudan soruşturma başlatılmıştı. Hakim Övüç, ifadesinde, hiçbir meslektaşını hedef alıp hakaret etmediğini söylemişti. Savcılık da söz konusu ifadelerin ağır eleştiri kapsamına girdiğini belirterek, 21 Temmuz 2014’te kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Savcıların itirazı üzerine dört gün sonra karar kaldırılmış, Hakim Övüç’e ‘hakaret’ savıyla dava açılmıştı. Hakim Övüç, 28 Kasım 2014’te Çağlayan’daki İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmıştı. Görülen davada geçici bir mahkeme heyetinin kurulduğu ve savcının değiştiği öğrenilmişti. Ayrıca şikayetçiler arasında yer alan savcı İrfan Fidan’a aynı adliyede görev yapmasına rağmen tebligatın ulaşmadığı bildirilmişti. Hakim Övüç’ün avukatı Bahri Bayram Belen geçici heyetin önünde değil, davaya bakan asıl heyetin önünde savunma yapmak istediklerini söylemişti. Bunun üzerine duruşma 16 Ocak 2015’e bırakılmıştı.