17 Aralık'ta tahliye: Halkbank eski müdürü Süleyman Arslan tahliye edildi

17 Aralık'ta tahliye: Halkbank eski müdürü Süleyman Arslan tahliye edildi
17 Aralık'ta tahliye: Halkbank eski müdürü Süleyman Arslan tahliye edildi
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklanan Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan'ın da aralarında olduğu 6 kişi için tahliye kararı verildi. Mahkeme Rıza Sarraf ile bakanların çocukları Barış Güler ve Kaan Çağlayan'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Radikal.com.tr - 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Eski Halkbankası Müdürü Süleyman Arslan'ın da aralarında olduğu 6 kişi daha tahliye edildi. Mahkeme Süleyman Arslan dışındaki kişiler için 'adli kontrol' kararı da aldı. Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan kararın ardından işlemleri tamamlanarak Paşakapısı Cezaevi'nden salıverildi. 

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan eski Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın Avukatı Ersan Şen, Habertürk'te konuya ilişkin soruları yanıtladı. Ersan Şen, "Şartlar oluşmuştur. Mahkemede bu yönde karar vermiştir. Hakkındakiler iddiadır. Somut delilerle ispat edilmesi gerekir. İnsanları yıllarca tutuklayarak mahkemelerde süründürmemek lazım. İnsanları yargısız infaza mahkum etmemek lazım" dedi.  "8 kişi daha serbest bırakılacak mı?" şeklindeki soruya Ersan Şen, "Umarım hepsi serbest bırakılır" dedi.

17 Aralık soruşturmasında tutuklu bulunan Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar verildi.Mahkeme, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan ve İşadamı Rıza Sarraf'ın ise tutukluluk halinin devamın karar verdi.

ŞÜPHELİLERİN AVUKATLARI "TUTUKLUĞA İTİRAZ" ETTİ
17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın avukatı Ersan Şen'in de aralarında bulunduğu avukatlar geçtiğimiz günlerde tutukluluğa itiraz etti. 

İtirazı değerlendiren 19. Sulh Ceza Mahkemesi, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, Abdullah Happani, Mohammadsadegh Rastgar Shısheh Garkhaneh, Ahmet Murat Öziş, Onur Kaya, Umut Bayraktar'ın tahliyesine karar verdi. 

'ASLAN'IN DELİLLERİN BÜYÜK ORANDA TOPLANMASI KARŞISINDA TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ'
Mahkeme Süleyman Aslan'ın tahliyesine ilişkin kararında, şu ifadelere yer verdi: Aslan'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu, üzerine atılı suçun vasıf değiştirme ihtimali, savunması, tutuklama sonrasında dinlenen tanık beyanları ve hakkındaki suçlarla ilgili olarak delillerin büyük oranda toplanması karşısında tahliyesine karar verildi."

'TUTUKLU KALMALARI MAĞDURİYETE SEBEP VERMEMELİ'
Mahkeme diğer 5 şüphelinin tahliyesine ilişkin kararında, üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, faillik durumlarının değişme ihtimali, mevcut delil durumu nazara alındığında tutuklu kalmalarının mağduriyetlerine sebebiyet vermemeleri bakımından CMK 100. ve devam maddeleri gereğince tahliyelerine karar verildi.

ASLAN DIŞINDAKİ 5 KİŞİ EN YAKIN KARAKOLA İMZA ATACAK
Öte yandan mahkeme, Abdullah Happani, Mohammadsadegh Rastgar Shısheh Garkhaneh, Ahmet Murat Öziş, Onur Kaya ve Umut Bayraktar'ın yurtdışına çıkışını yasakladı, ayrıca ikametlerine en yakın karakola pazar günü saat imza atmalarına karar verdi.

SARRAF VE BAKAN ÇOCUKLARININ TUTUKLULUĞUNA DEVAM KARARI
Mahkeme Rıza Sarraf, Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan'ın üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, delillerin tam olarak toplanmamış olması ve kaçma ihtimallerin nazara alınarak tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Öte yandan soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Özgür Özdemir ve Hikmet Tuner'in avukatlarının tutukluluğa itraz etmediği için haklarında karar verilmediği öğrenildi.

3 KİŞİ DAHA ÖNCE TAHLİYE OLMUŞTU
17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Muacet Korkmaz, Emir Eroğlu ve Rüçhan Bayar daha önce tahliye edilmişti. Dava kapsamında tutuklu şüpheli sayısı 5'e düştü.

 

Bakan çocukları cezaevinde kaldı

Halkbank Genel Müdürlüğü'ne Ali Fuat Taşkesenlioğlu atandı

'17 Aralık' soruşturmasında bir tahliye daha

 

Pakete ayakkabı kutusu rötuşu

 

17 Aralık Operasyonu'nda 2 tahliye