17 kişilik minibüse 41 kişi binmiş

17 kişilik minibüse 41 kişi binmiş
17 kişilik minibüse 41 kişi binmiş
Malatya'da düğün konvoyundaki 17 kişilik minibüsün kaza yapması sonucu yaşamını yitiren 8 kişiden 7'si toprağa verildi

MALATYA'da düğün konvoyunda bir minibüsün kaza yapması sonucu ölen 8'den 7'si gözyaşları arasında toprağa verildi.
Kaza, dün öğleden sonra Malatya-Sivas karayolunda meydana geldi. Kına eğlencesine giden düğün konvoyunda bulunan Ramazan Yıldırım yönetimindeki 44 LS 496 plakalı minibüsün sağ arka lastiğinin patlaması sonucu kontrolden çıkarak direğe çarptı, ardından kayısı bahçesine yuvarlandı. Kazada minibüste bulunan 5'i çocuk olmak üzere 8 kişi öldü, 33 kişi de yarandı.
Kazada ölen Ali Ercan (24), Ayşe Can (19) Nermin Can (16), Yusuf Şengör (3), Esma Kurtulmuş (15), Melisa Şengör (7), Sabiha Sayın (31) ve Türkan Yazıcı (27) için bugün Şehir Mezarlığı'na cenaze namazı kılındı. Cenazeye çok sayıda kişinin yanı sıra Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekilleri İhsan Koca, Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz ile siyasi parti temsilciler de katıldı.
Kazada ölenlerin tabutları musalla taşına getirildiğinde yakınları feryat edip, ağıt yaktı. Ölen Ayşe ve Nermin Can kardeşlerin ağabeyi Bayram Can'ın tabuta sarılarak söyledikleri herkesi gözyaşlarına boğdu. Bayram Can tabutlara sarılarak “Nermin kalk okula gideceksin yarı”” diyerek uzun süre ağladı. Acılı ağabeyi çevredekiler zor sakinleştirdi. Bu sırada AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz gözyaşlarına hakim olamadı.
Bazı kadınların da eşlik ettiği cenaze namazından sonra, Ali Ercan, Yusuf Şengör, Melisa Şengör, Esma Kurtuluş, Ayşe Can, Nermin Can ve Türkan Yazıcı'nın cenazesi kentteki çeşitli mezarlıklarda gözyaşları arasında toprağa verildi. Sabiha Çelik'in cenazesinin de il dışından gelecek yakınlarının beklenmesi nedeniyle morgta bekletildiği belirtildi.
Kazanın meydana geldiği Malatya-Sivas karayolunda dün aynı saatlerde bir trafik ekibinin ‘radarlı denetim' yaptığı belirlendi. Ekiplerin ehliyetsiz sürücüyü durdurduğu ve hacizli bir aracı tespit ettiği, bu aracın trafikten yasaklanma işlemleri için denetim noktasından ayrılmasından 10 dakika sonra kazanın meydana geldiği bildirildi.
Kazada yaralanan 33 kişinin Malatya'daki çeşitli hastanelere tedavileri devam ediyor. Sağlık Müdürü Hacı Bayram Zengin, yaralılardan bazılarının hayati tehlikelerinin devam ettiğini söyledi. Yaralılardan 28'inin isimleri şöyle;
Şule Çelik, Yeşim Tüm, Enes Sayın, Şengül Duymuş, Mehmet Efe Duymuş, Gülhan Yüce, Nurhan Sayın, Rabia Sayın, Rahime Özdemir, Nurşen Sayın, Zeynep Rana Sayın, Yunus Emre Çelik, Ramazan Yıldırım, Hacer Çelik, Ümmü Gülsüm Yiğit, Esra Sayın, Fatma Ercan, Furkan Türk, Murat Tüm, İkranur Yücel, Burak Yücel, Fatma Zehra Yücel, Neslihan Özdemir, Mahmut Özdemir, Hafiye Özdemir, Faruk Çelik, Halime Bayır, Nermin Sayın.
Kazaya neden olan minibüsü kullanan ve hafif yaralanan Ramazan Yıldırım, hastanedeki tedavisinin ardından gözaltına alındı. (dha)