17 milyon araç plakasına 'çip' takılıyor!

17 milyon araç plakasına 'çip' takılıyor!
17 milyon araç plakasına 'çip' takılıyor!
İçişleri Bakanı Muammer Güler tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile aynı teknolojiyi kullanacak Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) ile tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıkladı.

17 milyon 350 bin aracın tamamını kapsayan projenin araç sahiplerine maliyetiyle ilgili net bit bilgi paylaşmayan Güler, sözlerine şöyle devam etti:

HGS İLE AYNI TEKNOLOJİYE SAHİP OLACAK

“Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) çalışması kapsamında, araç plakası ile cam etiketine yerleştirilmesi planlanan çiplerde sadece güvenlik seri numarası ile plaka bilgisi yer alacaktır. Halihazırda karayolu ücretlendirilmesinde kullanılan HGS ile aynı sisteme ve teknolojiye sahip AKSİS’te sahte/çalıntı araç, plaka ve benzeri güvenlik uygulamalarının desteklenmesi için sistemin fonksiyonları çeşitlendirilecek ve konum bilgisi ile GPS uydu bağlantısı olmayan sistemde kullanılacak çipler kişisel bilgi içermeyecektir.

Sistemin gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı güzergah ve noktalara kurulması ile trafik denetimi yapan ekiplerin sistemin bulunmadığı bölgelerde görevlendirilmesi sağlanmış olacaktır. 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılması hedefi ile hazırlanan ve Başbakanlık genelgesi olarak da yayımlanan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda trafik denetimlerinde elektronik denetleme sistemlerinin (TEDES) etkin ve yaygın olarak kullanılması ve yol kullanıcılarına yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmektedir.”


  http://www.radikal.com.tr/114833711483375

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AB STANDARDI - HARAYDIN

  Sürekli yap boz ile milletin parasını harcama yetkisi yoktur demokrasilerde. Biz dünya ile yarış için yönetime maaş ödüyoruz. Sürekli kamu adına harcama yapsınlar diye değil. Bu dünya yarışında bizim kulvarda İngiltere,Almanya,Fransa var. Yönetme hakkı demek 2023'e kadar bunlardan birini geçmeye çalışmaktır. Geçme ne demektir? Aynı standartları kullanacak ve onlardan öne geçeceksiniz. Onun için gelin 2023 yılına kadar bunlarda olmayan hiç bir uygulamaya kafa yormayalım, para harcamayalım. Bu uygulama bu üç ülkede varsa tamam, yoksa vazgeçin tefeciden borç alıp sürekli harcamaktan. Biz neden senede hala 25 milyar dolar faiz ödüyoruz kamunun öncelik şartı olmayan harcamalarından değil mi, yapmayın tüyü bitmedik yetime yeni fatura çıkarmayın.

  Polis devleti - Murat Odak

  Yani diyor ki herkesi her an her yerde takip edeceğiz, hangi araç ne zaman nereden geçmiş hepsini bileceğiz, 7/24 gözümüz üzerinizde.

  Hissetmek - vancetti

  Kendimi inek gibi hissediyorum. Hani onların da kulaklarında numaraları vardır ya. Toplumu inek gibi fişliyorlar. Her yerde kimlik numarası, benzin alırken araç plaka numarası, yakında ekmek alırken de kimlik numarası sorarlarsa şaşmam. Ehliyetli insan sayısı 36 milyon X 15 TL. = 5.4 milyar. Yeni ehliyetten gelecek para. Plakalarla birlikte 10 milyar. Artık İhvan'a ve El Nusra cephesine gönderecek daha çok paramız var. Almanya 20 yıl önce ehliyetleri değiştirdi. Ancak yeni ehliyet alacak olanlara yenilerini verdi. Eski ehliyetler hala geçerli. Haberi okuduktan sonra bir türkü mırıldanmağa başladım, hayrola çilem hayrola.

  ye babam ye - spartakist

  vatandaşı nereden soyabiliriz diye yanıp tutuşuyorlar , sonra da yenilik diye sunuyorlar

  BUNUN KAZA İLE ALAKSI YOK - pispor

  tamamen güvenlik sistemleri ile ilgili bakan kaza için önlem deyip halktan para almak gayesi için oysa eğer güvenlik nedeni ile ilgili ise bu plakaların devlet tarafından bedava verilmesi gerekir