17 ölüme suçlu yok

Yargıtay, 'Gazi Olayları' olarak bilinen davada yargılanan 20 polisten sadece ikisinin ceza aldığı kararı sanıkların lehine esastan bozdu.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL / ANKARA - Yargıtay, 'Gazi Olayları' olarak bilinen davada yargılanan 20 polisten sadece ikisinin ceza aldığı kararı sanıkların lehine esastan bozdu.
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararı bozma gerekçesini; olaylar sırasında göstericilerin polise taşlı sopalı saldırılarda bulunduğuna işaret ederek, TCY'nin 49/1. maddesi uyarınca 'yetkili bir merciden verilen bir emir doğrultusunda, kanunun tanıdığı bir yetkiyi kullanan kişilerin ceza alamayacağı' hükmüne dayandırdı. Daire, bu gerekçe ile ceza verilen iki polis için hapis cezası içeren hükmü sanıklar lehine esastan bozdu.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 18 polis hakkında delil yetersizliği nedeniyle verdiği beraat kararını da onayan Yargıtay tanıklar için de 'olaydan sonra kendiliğinden gelen ve görgü tanıkları olduğunu söyleyen kişiler' tanımlamasını yapıp ifadelerin doğru olmadığı imasında bulundu.
İstanbul Gaziosmanpaşa'da, 12-13 Mart 1995'te meydana gelen olaylarda 17 kişi polisin açtığı ateşle ölmüştü. Buna karşın 13 kişinin ölümüne ilişkin toplam 20 polis hakkında açılan ve güvenlik gerekçesiyle Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 31 duruşma sonunda iki polis ceza almıştı.
3 Mart 2000 günü verilen kararda sanıklardan Adem Albayrak, 4 kişiyi öldürmekten 6 yıl 8 ay ağır hapis cezasına, 4.5 ay süreyle de kamu hizmetlerinden geçici mahrumiyet, diğer sanık Mehmet Gündoğan ise, iki kişiyi öldürmekten 3 yıl 9 ay hapis ve 2 ay 15 gün süreyle kamu hizmetlerinden geçici mahrumiyet cezalarına çarptırılmışlardı.
'Nasıl vuruldular?'
Yargıtay'ın kararında "Olaydan sonra kendiliğinden gelip görgü tanığı olduklarını söyleyenlerin beyanları ile kasetlerdeki görüntülerde sanıkların aynı kare içinde oldukları, sanıkların bulunduğu yerin Dilek Sevinç'e 43 metre, Reis Kopal'a 38 metre, Fevzi Tunç'a 20 metre mesafede oldukları, maktüller Mümtaz ile Zeynep'in farklı yerlerde bulundukları görüldüğünden Gündoğan'ın bulunduğu yerden Mümtaz Kaya'yı nasıl vurduğunun irtibatlandırıldığının açıklanması gerekir" denildi.