@ismailsaymaz

17 yıl önceki pankart bile örgüt üyeliğine delil sayıldı

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti’ye (MLKP) yönelik operasyon sonrasında Adana’da ‘Lenin işlemeli duvar halısı’nın, Bursa’da ‘Komünist Manifesto’nun ve Ankara’da ‘orak-çekiçli uçartma’nın kanıt sayıldığı davalara, bir yenisi eklendi. Bu kez iddianamede şüphelilerin 17 yıl önce açtıkları pankartlar bile ‘suça delil’ sayıldı.
İstanbul’da polisin başlattığı operasyonda Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) eski sözcüleri Figen Yüksekdağ ve Ersin Sedefoğlu ile Bilim, Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı (BEKSAV) Başkanı Hacı Orman ve Nâzım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi Koordinatörü Alp Altınörs’ün de aralarında bulunduğu 27 kişinin adresleri ile ESP ve Güneş Ajans’a ait ofislere 10 Mart’ta baskın yapıldı. Gözaltına alınan 27 kişiden ikisi tutuklanırken tüm şüphelilere ‘Yasadışı örgüt üyeliği’ iddiasıyla dava açıldı. 
Davanın iddianamesine ‘kanıt’ sanıkların  ‘Genişletilmiş Bilgi Taraması’ (GBT) kayıtları da konuldu. Bazılarının yıllar önce gerçekleştiği belirtilen ‘suça kanıt’ eylemler akla zarar nitelikte. İşte bunlardan bazıları:
* 17 yıl önce polisle çatışmada öldürüldükleri ileri sürülen iki kişinin cenaze töreninde ‘Liseli devrimci genç’ diye pankart açmak.
* Kartal’da 1994’te ‘1 Mayıs’ta alanlara’ yazılı pankart asmak.
* Eminönü’nde 1994’te ‘Emeğin Bayrağı’ yazılı pullama yapıştırmak.
* Taksim’de 2006’daki izinsiz İsrail protestosunda gözaltına alınmak.
* Sendikacı Süleyman Yeter’in 2000’de işkencede öldürülmesi sonrası izinsiz gösteriye katılmak. 
* İzmir’de 1995’te polisle girdiği çatışmada ölen bir kişinin cenazesinde çıkan olaylarda yakalanmak.
* 1996’da Ankara Üniversitesi’ndeki öğrenci işgaline katılmak.
* İzmir Menemen’de 2001’de F tipi cezaevlerini protesto yürüyüşünde yakalanıp tutuklanmak
* 1995’te kaybedilen Hasan Ocak’ın mezarı başında tolanıp yasadışı pankart açmak ve slogan atmak
* Halkalı’da 1996’da kimsesizler mezarlığındaki yürüyüşe katılmak.
* Gaziantep Üniversitesi’nde 2001’de ‘Yaşamda Atılım’ adlı gazeteyi ve bildiri dağıtmak
* Adana’da 1991’de gazeteci Uğur Mumcu’ya yönelik saldırıyı protesto mitinginde ‘Türkiye Komünist İşçi Hareketi’ yazılı pankartı açmak
Haklarında ‘yasadışı örgüt üyeliği’ suçlaması ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sanıklar 25 Kasımda İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmalarına çıkacak.