@ismailsaymaz

17 yıl sonra Nezir'in kemikleri aranacak

17 yıl sonra Nezir'in kemikleri aranacak
17 yıl sonra Nezir'in kemikleri aranacak
Hakkari'de Nezir Tekçi adlı çobanın 1995'te askerler tarafından öldürülmesine ilişkin davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayetin işlendiği mahalde keşif yapılmasını ve o dönem operasyonda görev alan tüm askerlerin dinlenmesini kararlaştırdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkari’de Nezir Tekçi adlı çobanın 1995 yılında askerler tarafından öldürüldüğü iddiasına ilişkin davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayetin işlendiği mahalde keşif yapılmasını ve o dönem operasyonda görev alan tüm askerlerin dinlenmesini kararlaştırdı.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün ikinci duruşması görülen yargılamada Tekçi Ailesi’nin avukatı Hacı Boğatekin ve Ramazan Demir’in verdiği bilgiye göre; Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Yukarıölçek mezrasında keşif yapılarak, “İnsan kemiği ve diğer delillerin araştırılması” kararlaştırıldı. Ayrıca Genelkurmay’ın gönderdiği listede adları yer alan 500 kadar askerin talimatla ifadesinin alınması hükme bağlandı. Mahkeme ayrıca, baba Tekçi’ye Hakkari yöresi Kürtçe'sini bilen tercüman atadı. Sanığın tutuklanması talebi ise reddedildi.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde çobanlık yapan Nezir Tekçi, 28 Nisan 1995’te PKK ’lıların yerini göstermesi için askerlerce gözaltına alındı. Bir daha kendisinden haber alınamadı. Baba Halit Tekçi’nin aramaları da sonuçsuz kaldı. Umutlar tükenmek üzereyken baba Tekçi, 1995’te Yüksekova Tabur Komutanlığı’na geçici görevle gelen er Yunus Şahin’e ulaştı. İfade veren Şahin’in anlatımına göre, Çanakkale Gelibolu’dan Hakkari’ye geçici görevle giden tabura bağlı şekilde operasyona çıkan bölük, Tekçi’yi de operasyona götürdü. Tekçi’nin “PKK’lıların yerlerini bilmediğini” söylemesi üzerine Yüzbaşı Ali Osman Akın, Nezir’i gösterip “Kürt olanlar ateş etsin” dedi. ‘Kemal’ adlı teğmen, Tekçi’nin başına iki el ateş ederek öldürdü. Bedeni de mayınla patlatıldı. Bu ifadeler üzerine emekli albay Akın ve muvazzaf yarbay K.A. hakkında ‘canavarca his ve işkenceyle adam öldürmek’ten dava açıldı. Dava “ güvenlik ” gerekçesiyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Akın, ilk duruşmada, iddiaları red etti.