@ismailsaymaz

17 yıl sonra Nezir'in kemikleri aranacak

17 yıl sonra Nezir'in kemikleri aranacak
17 yıl sonra Nezir'in kemikleri aranacak
Hakkari'de Nezir Tekçi adlı çobanın 1995'te askerler tarafından öldürülmesine ilişkin davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayetin işlendiği mahalde keşif yapılmasını ve o dönem operasyonda görev alan tüm askerlerin dinlenmesini kararlaştırdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkari’de Nezir Tekçi adlı çobanın 1995 yılında askerler tarafından öldürüldüğü iddiasına ilişkin davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayetin işlendiği mahalde keşif yapılmasını ve o dönem operasyonda görev alan tüm askerlerin dinlenmesini kararlaştırdı.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün ikinci duruşması görülen yargılamada Tekçi Ailesi’nin avukatı Hacı Boğatekin ve Ramazan Demir’in verdiği bilgiye göre; Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Yukarıölçek mezrasında keşif yapılarak, “İnsan kemiği ve diğer delillerin araştırılması” kararlaştırıldı. Ayrıca Genelkurmay’ın gönderdiği listede adları yer alan 500 kadar askerin talimatla ifadesinin alınması hükme bağlandı. Mahkeme ayrıca, baba Tekçi’ye Hakkari yöresi Kürtçe'sini bilen tercüman atadı. Sanığın tutuklanması talebi ise reddedildi.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde çobanlık yapan Nezir Tekçi, 28 Nisan 1995’te PKK ’lıların yerini göstermesi için askerlerce gözaltına alındı. Bir daha kendisinden haber alınamadı. Baba Halit Tekçi’nin aramaları da sonuçsuz kaldı. Umutlar tükenmek üzereyken baba Tekçi, 1995’te Yüksekova Tabur Komutanlığı’na geçici görevle gelen er Yunus Şahin’e ulaştı. İfade veren Şahin’in anlatımına göre, Çanakkale Gelibolu’dan Hakkari’ye geçici görevle giden tabura bağlı şekilde operasyona çıkan bölük, Tekçi’yi de operasyona götürdü. Tekçi’nin “PKK’lıların yerlerini bilmediğini” söylemesi üzerine Yüzbaşı Ali Osman Akın, Nezir’i gösterip “Kürt olanlar ateş etsin” dedi. ‘Kemal’ adlı teğmen, Tekçi’nin başına iki el ateş ederek öldürdü. Bedeni de mayınla patlatıldı. Bu ifadeler üzerine emekli albay Akın ve muvazzaf yarbay K.A. hakkında ‘canavarca his ve işkenceyle adam öldürmek’ten dava açıldı. Dava “ güvenlik ” gerekçesiyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Akın, ilk duruşmada, iddiaları red etti.


  http://www.radikal.com.tr/112400311240035

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kemal Teğmenin ASKERİ - karabela.75

  Ben Kemal teğmenin haberciliğini yaptım.Ben 1975/2 tertip olaraktan 1995 eylül-ekim gibi Çanakkale-Gelibolu'daki 18.zırhlı tugaydan,Hakkari-Yüksekova Aşağı Ölçekli köyü sınırlarındaki 1/18içgüvenlik taburuna,mekanize piyade er olaraktan gittim,üst devrelerimiz bizden önceki askerler bu olaydan bahsetmiştilerdi,Ali Osman Akın komutanın bölge insanlarına işkenceler yaptığını duyuyorduk ve çadırlarda kaldığımızdan geceleri seslerde gelirdi.Kemal Teğmen askerlerede felaket şekilde dayak atan,hakaret eden, psikopat dengesiz bir teğmendi.Ben Doğulu değilim,kürtte değilim ancak bana ve eski postalarına(habercilerine)yapmadığı hakaret,dayak,küfür kalmamıştı,ondan tüm herkes Astsubay,Uzmanlarda dahil Allahtan korkar gibi korkarlardı

  17 yildir beklenen ADALET - Candem

  degil 500 Askeri eger zanlisi bulunup cikarilacaksa Ordu da olsa ifadesinin alinip, haksizlik yapanin cezalandirilmasi gerekir. Yoksa devlet ne icin vardir, ve eger ki devlet adaleti saglamayacaksa kim saglayacak? Umarim en kisa zamanda, hic ama hic zaman kaybetmeden ifade alimina baslanip, suclunun adalete teslim edilmesi gerekmektedir. Her kim olursa olsun, sucu ispat edilene kadar da sucsuzdur, 500 Askerin ifadesinin alinmasi demek, 500 suclu asker demek degildir. Hamburg´dan saygilarimla

  Tansu Ciller ve Demirel - MALI

  Bu tarihde TC Cumhurbaskani kim ? Süleymane Demirel.Basbakan ise Tansu Ciller.Bu iki sahsiyetin haberleri olmadan, Böyle bir cinayeti ve daha baska eylemleri kim yapabilir ?Önce bu kisilere sorulsun.O dônemin Genel Kurmay Baskani kim ? haberi olmaz mi öyle bir cinayetten ? Herhalde bu memlekette, bu iki kisinin süresiz dokunulmazliklari var ? Doguda bir cok vatandas bu hükümet zamaninda taciz edildi,kayboldu , yani gereken yapilarak vahsice yok edildi.JITEM Tansu Ciller ve Demirel uygarliginin kurdurdugu ve sayisiz cinayetler isleyen yasa disi bir örgüt.Insanlari topluca kirec kuyularina attilar;yok ettiler.Köyleri bosalttilar.Mezralari yaktilar.Bir insan bunu yaparmi canli bir insani mayinla öldürecek ve sonra, kopan kafasini, askerlere gösterecek kadar canavarlasmissa,bu kimin eseridir.

  RadikalGokhan'a - filiz arin

  'Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde çobanlık yapan Nezir Tekçi, 28 Nisan 1995?te PKK'lıların yerini göstermesi için askerlerce gözaltına alınmış bir daha kendisinden haber alınamamıştı. 1995?te Yüksekova Tabur Komutanlığı?na geçici görevle gelen er Yunus Şahin?in Tekçe öldürülüp mayınla patlatıldı ifadesi üzerine' tavsiyem önce haber içeriğini okumanızdır, zira PKK tarafından öldürüldüğünü ve askerle işbirliği yaptığını, gözaltına alınmasından mı yoksa gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamasından mı anladınız. PKK öldürdü diyelim, yine de askerlerin göz altı sonrasıyla ilgili ifade vermesi gerekmez mi sizce? Hayır efendim 'terör Sorunu' çözülür ise faili meçhullerden tutun da katledilen Nezir TEKÇİ başta olmak üzere, Roboski ve daha nice katliamların hesabı verilecek. Sadakat 'kul' ya da 'köle' olana özgüdür. Her çocuk masum doğar ayrıca.

  E ne oldu şimdi? - RadikalGokhan

  Askerle iş birliği yaptığı için muhtemelen PKK tarafından öldürülmüş bir adam yüzünden 500 askeri sıraya dizip ifadesini alacaksınız da ne olacak? Terör sorunu çözülecek, ayrılıkçı Türkiye düşmanları birden bire ülkelerine sadakat duymaya mı başlayacaklar? Hayır. Öte yandan bir daha ülkeniz için savaşacak asker de bulamayacaksınız. Devam edin bakalm birilerinin gönlünü almak için masum Türk evlatlarının canını yakmaya.