173 bin mağdura 3 milyar TL terör tazminatı

173 bin mağdura 3 milyar TL terör tazminatı
173 bin mağdura 3 milyar TL terör tazminatı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

2004 yılından bu yana, terör olaylarından zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanması için ödenen terör tazminatı miktarı, 1990’lı yıllarda yaşanan olayların boyutunu da gözler önüne serdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, 2004 yılından bu yana başvuran 363 bin 826 terör mağdurdan 173 bin 482’sine, 3 milyar 53 milyon 472 bin 759 TL ödenmesine karar verildiğini anlattı.
İçişleri Bakanı Güler, BDP ’li Demir Çelik’in terör tazminatları ile ilgili Meclis Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan Güler’in verdiği bilgiye göre, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından ölüm, yaralanma ve sakatlanma, taşınır ve taşınmaz mallardan oluşan zararlar ile tarım ve hayvancılıkla ilgili zararlar ve malvarlıklarına ulaşamamaları nedeniyle zarara uğrayan 363 bin 826 mağdur, vali yardımcılarının başkanlığında oluşturulan Zarar Tespit Komisyonlarına başvurdu. Başvurular arasında yapılan değerlendirmeler sonucu 325 bin 263 mağdurun başvurusu sonuçlandı. Sonuçlanan başvurulardan 173 bin 482 mağdura tazminat ödenmesine karar verildi. bugüne kadar Zarar Tespit Komisyonlarınca olumlu sonuçlanan ve sulhname imzalanan mağdurlara 3 milyar 53 milyon 472 bin 759 TL ödenmesine karar verildi. Bu tutarın 3 milyar 16 milyon 512 bin 916 TL’si ödenmek üzere valiliklere gönderildi.

Mağduriyet giderilecek

Bakan Güler, “Zarar Tespit Komisyonlarınca yapılan zarar tespitleri, anılan kanun ve uygulama yönetmeliğinde düzenlenen hükümler doğrultusunda yapılmaktadır. Taşınmazlarla ilgili zarar tespitinde; niteliği, yaşı, büyüklüğü, evlerin yapısı gibi hususlar, malvarlığına ulaşamama ile ilgili zarar tespitinde ise başvuru yapılan yerde terör ve güvenlik kaygılarıyla göç olaylarının yaşanıp yaşanmadığı araştırılmaktadır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114964711496471

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DOĞRULARI NİÇİN AÇIKLAMIYORSUNUZ - pispor

  adına niçin ve neden terör mağduru deniliyor oysa köyleri zorla devlet boşalttı inanmıyorsanız o dönem genel kurmay başkanı olan Doğan Güreş (daha sonra milletvekili oldu) onun demeci raporları var köyler PKK ya yardım ediyor ilaç veriyor gıda veriyor eleman veriyor biz köyleri boşaltırsak PKK nın gücü biter yani başka bir deyimle Dereyi kurutursak balık karada fazla yaşayamaz dedi birde koruculuk dayatıldı koruculuğu kabul etmeyen köyler zorla boşaltıldı benim köyüm bunlardan biridir boşalttıktan sonra devlet evlerimizi yaktı ve bunun karşılığında sadece 10 bin lira aldım o da bu yıl kaç yıl sonra şimdi ben köyümde bu on bin lira ile tavuk kümesi bile yaptıramam sen ne diyorsun Allah aşkına Ve şimdi siz buna ne hakla terör mağduru demektesiniz bizi mağdur eden bu devlettir Bizi köylerimizden zorla çıkaran Türkiye devletidir sayın Bakan doğruları konuşun ki bizde sizin bu açıklamalarınızı ciddiye alalım