175 bin kız artık okullu

Milli Eğtim Bakanı Çelik: "53 ildeki 'Haydi Kızlar Okula' etkinliği ile 175 bin kız çocuğu okullu oldu. Devamı gelecek."

ŞIRNAK - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasında bugüne kadar 175 bin kızın okullu olduğunu söyledi.
Çelik, Cizre Öğretmenevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak'ın eğitim durumunu tespit etmek için vali, kaymakam ve belediye başkanlarının katılımıyla bir toplantı yaptıklarını söyledi. Şırnak'ta genel liseye devam eden öğrencilerin oranının yüzde 85, mesleki ve teknik eğitim liselerine devam eden öğrencilerin oranının ise yüzde 15 olduğunu belirten Bakan Çelik, bu sayıların çok düşük olduğuna dikkat çekti.
Okullaşma oranında Şırnak'ta ciddi anlamda sıkıntı yaşandığını vurgulayan Çelik, "İlköğretime kayıtta fazla sorun yaşanmıyor. 5. sınıftan sonra ve ilköğretimden ortaöğretime geçişte kız öğrenci sayısında büyük kayıp var. Şırnak'ta her 100 kız öğrenciden 54'ü ilköğretimden sonra okuldan ayrılıyor. Bunun önüne geçmek lazım. Bu nedenle her ilçede kızlar için pansiyon yapma kararı aldık" dedi.
'İlk defa açıklıyorum'
53 ilde devam eden, "Haydi Kızlar Okula Kampanyası"nın başarıyla sürmekte olduğunu ifade eden Çelik, şunları söyledi: "Bunu ilk defa burada açıklıyorum. Haydi Kızlar Okula Kampanyası'nda 2005-2006 kayıtları da dahil bugüne kadar 175 bin kızımız okullu oldu. Bu yeterli değil. Kampanya tüm hızıyla devam edecek. Ayrıca Şırnak'ta okulların temizliği problem. 3 binin üzerinde öğrencinin devam ettiği okullar var. Temizliğinin iyi yapılması gerek."


    http://www.radikal.com.tr/7656827656820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.