17'sinde doğuran liseli kız okula döndü

KONYA - Konya’da lise ikinci sınıfta, imam nikâhıyla birlikte olduğu kişiden hamile kaldığı için zorunlu olarak okula veda eden ve bir süre sonra ailesinin yanına dönen öğrenci, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya yazdığı mektubun ardından yeniden okuluna kavuştu.
Anadolu Lisesinde okuyan 17 yaşındaki A.V. geçtiğimiz yıl, aynı ilçede bir başka okulda okuyan gençle imam nikâhıyla birlikte yaşamaya başladı. Hamile kalan A.V, durumun okulda duyulması üzerine okulu bırakmak zorunda kaldı. Sevdiği gençle başka bir kente taşınan ve yaklaşık bir yıl burada yaşayan A.V’nin bir de çocuğu oldu. Ancak birlikte olduğu gençle anlaşamayan A.V, yeniden baba evine döndü.
Okulundan ayrıldığına üzülen A.V, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya “Sevgili Öğretmenim, okumak istiyorum” şeklinde başlayan bir mektup yazdı. Durumu araştıran  Çubukçu daha sonra talimat vererek A.V’nin, aynı ilçede başka bir liseye başlamasını sağladı. Yazdığı mektupla kaderi değişen A.V.’nin büyük sevinç yaşadığı, derslerine dört elle sarıldığı öğrenildi. (aa)