17'sindeki Vedat katil olmadı!

17'sindeki Vedat katil olmadı!
17'sindeki Vedat katil olmadı!
'Katil olmak istemiyorum. Babamı öldürenleri bulun' diyen Vedat'ın dileği gerçek oldu. Zanlılar cinayetten bir yıl sonra, cinayet günü yaptıkları telefon görüşmeleri sayesinde yakalandıMUSTAFA MERT


ŞANLIURFA - 19 Mayıs 2009: İlköğretim 8. sınıf öğrencisi Vedat Erdem, altı kardeşi ve annesiyle birlikte babasının mezarının başına geldi. Mezara oyuncak bir silah gömerken “Ne olur babamın katillerini bulun. Devlet adaleti sağlamak için var. Ben katil olmak değil, okumak istiyorum” dedi.
O tarihte Mardin’in Bilge köyündeki katliamın üzerinden henüz iki hafta geçmişti. Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yaşayan Erdem ailesi, 17 yaşındaki Vedat’ın ağzından devlete “Katiller yakalanmazsa, burası da Bilge köyü gibi olur” mesajı gönderdi.
Vedat bu olaydan bir ay sonra, amcasıyla birlikte, babasının katili olmakla suçladıkları Çakan ailesinin katıldığı bir cenaze töreninde kalabalığın üzerine ateş açmaktan gözaltına alındı. Olayda bir kadın yaralandı. Amca Turan Erdem tutuklandı,Vedat bırakıldı.
10 Kasım 2009: Vedat’ın babası Halil Erdem’in mezartaşında “Beni kahpece vurdular” yazılı. Halil Erdem 28 Eylül 2008 tarihinde öldürülmüştü. Polis, bir yılı aşkın sürenin sonunda, ‘cinayet günü yaptıkları telefon konuşmalarına dayanarak’ Yukarı Çökerge köyüne operasyon düzenledi. 10 Kasım gecesi düzenlenen operasyonda Çakan ailesinden Mehmet Sait, İsa ve Orhan Çakan yakalandı. Polis sorgusunda suçlamaları reddeden şüpheliler, mahkemede ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan tutuklanarak Şanlıurfa Cezaevi’ne gönderildi. Yani 17 yaşındaki Vedat, ‘katil olmaktan kurtuldu’.
Vedat’ı içine alan cinayet girdabının temeli, beş yıl önce atılmıştı. Cemaldini aşiretinden Erdem ve Çakan aileleri bir tecavüz olayıyla birbirine girdi.

Devlet çözmezse aşiret çözer
İddiaya göre, Aslan Çakan, akrabası Hadi Erdem’in evine girip, eşi Hatice Erdem’e tecavüz etti. Hatice Erdem durumu eşine anlattı. Olay güvenlik güçlerine bildirilmedi. Aşiret büyükleri, iki aileyi barıştırmaya çalışırken ‘namusu kirlendiği için’ ailesinden dışlanan Hatice Erdem kendini astı.
Yeniden toplanan aşiret büyükleri Aslan Çakan’dan kan parası ödeyip Viranşehir’i terk etmesini istedi. Hatice Erdem’in ölümü ise resmi kayıtlara sıradan bir ‘intihar’ olarak geçti.
Kan parası ödeyip İstanbul’a göç eden Aslan Çakan Nisan 2008’de öldürüldü. Erdem ailesinden iki kişi tutuklandı. Çakan ailesinin intikam alacağı söylentileri üzerine aşiret reisleri Erdem ailesinin, Çakan’ın yakınlarına 65 bin TL kan parası ödemesini kararlaştırdı.
Kan parası ödendi, ancak konu kapanmadı. 26 Eylül 2008 tarihinde 45 yaşındaki, altı çocuk babası Halil Erdem, yol ortasında çapraz ateşe tutularak öldürüldü. Halil Erdem’in çocuklarının en büyüğü Vedat Erdem’di. Vedat Erdem, bu mayıs ayında, mezar başında “Babamın katillerini bulun, yoksa burası Bilge köyüne döner” diyordu.