18.9 trilyonluk 'kaçak' yakalandı

Polisin üç aylık takibi sonucu gerçekleştirilen operasyonda, yurda sokulan 13 milyon dolarlık (yaklaşık 18.9 trilyon lira) elektronik eşya ele geçirildi.

İSTANBUL - Polisin üç aylık takibi sonucu gerçekleştirilen operasyonda, yurda sokulan 13 milyon dolarlık (yaklaşık 18.9 trilyon lira) elektronik eşya ele geçirildi.
Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, bir grubun yurtdışından getirdikleri faturasız ve belgesiz cep telefonlarını piyasaya sürdüklerini belirledi. Yaklaşık üç ay süren çalışmalar sonucu takibe alınan bir TIR, Küçükçekmece'de durduruldu. Aramada, tamamı faturasız ve belgesiz yaklaşık 13 milyon dolar değerinde kaçak cep telefonu, elektronik eşya, gıda ürünleri ile tıbbi malzeme ele geçirildi. Operasyonda TIR sürücüsü Volkan Şendur ve mal sahibi olduğu öne sürülen Ali Dikme'nin de aralarında bulunduğu dokuz kişi gözaltına alındı.
Emniyet yetkilileri, elektronik malzemelerin Dubai'den Avrupa'ya getirildiği, buradan temin edilen gıda ve tıbbi malzemelerle birlikte pazarlanmak üzere karayoluyla Türkiye'ye sokulduğunu söylediler. Elektronik malzemelerin Doğubank ve Tahtakale'de pazarlanacağının belirlendiğini ifade eden yetkililer, ürünlerin piyasada yüzde 200 kârla satıldığını belirtti.