18 aylık Mehmet'i taş mı komalık etti gaz bombası mı?

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Şırnak’ın Cizre ilçesinde 18 aylık Mehmet Uytun’un, evinde annesinin kucağındayken başına isabet eden ve beyin kanaması geçirmesine neden olan cisimle ilgili kuşkular sürüyor. Şırnak Valiliği, o esnada  evde bile bulunmayan dedenin “Taş atmışlar diye duydum” ifadesine ve doktor raporundaki “Isı etkisiyle yaralanmaya rastlanılmamıştır” ibaresine dayanarak, taş atıldığını savunurken; baba Turan Uytun, oğlunun gaz bombasıyla yaralandığını söylüyor. Küçük Mehmet’se hâlâ yoğun bakımda...
Cizre’de, 8-9 Ekim’de PKK ve Öcalan lehine gösteriler olmuş, polis ve jandarma, bu izinsiz eylemlere müdahale etmişti. Turan Uytun’a göre, 8 Ekim’de saat 16.30 sularında evde otururken, içeriye gaz bombası atıldı. O sırada eşinin, kucağındaki 18 aylık oğulları Mehmet’le balkondan salona geçmek üzere koridorda olduğunu anlatan Uytun, şöyle dedi: “İçerisi duman doldu. Sis bombası bir torbaya düşmüş. Alıp attım. Baktım annesi ağlıyor, ‘Oğlum öldü’ diye. Kulağının arkası kanıyordu.”
Uytun, çocuğunu Cizre Devlet Hastanesi’ne götürdü. Beyin kanaması geçirdiği saptanan Mehmet’e 9 Ekim’de verilen raporda, ‘sağ temporal (kafanın sağ tarafı) bölgede künt cisimle darbe olduğu, ‘v’ şeklinde bir çizik oluştuğu, ısı etkisiyle oluşan bir yaralanmaya rastlanılmadığı’ kaydedildi.
Mehmet, o akşam Diyarbakır Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp yoğun bakıma alındı. İnsan Hakları derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi devreye girerken, Şırnak Valiliği şu açıklamayı yaptı: Cizre’de 100 kişilik grup, vergi dairesi önünde bekleyen jandarmaları taşladı. Dede Osman Uytun, ‘Torunumun taşlardan yaralandığını duydum’ demiştir. Ayrıca iki şahs da bölgede güvenlik güçlerinin müdahalede bulunmadığını belirtmiştir. Doktor raporunda da  ‘ısı etkisiyle’ yaralama izine rastlanmadı’ denilmektedir.”
Ancak baba Turan Uytun, eve taş değil, gaz bombası atıldığında ısrar ediyor. Uytun, babası Osman’ın o sırada evde bile bulunmadığını anlatarak, “Babamı sokakta bulmuşlar. 80-90 yaşında adam. İfadesini almışlar” dedi. Uytun, olaydan sonra gelen polisin gaz bombasını yeğeninden aldıklarını anlatarak, “Herkesin gözü önünde oldu. Kimin attığı bellidir. Niye doğrusunu söylemiyorlar?” diye soruyor.
Bu arada, Diyarakır İHD Şube Başkanı Muharrem Erbey de valiliğin açıklamasına göndermede bulunarak delillerin karartılabileceğini ileri sürdü?