18 bin dolara 10 can

Sürekli kaza oluyor
Adana-Mersin demiryolundaki hemzemin geçit kazalarına yenisi eklendi. Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde bulunan hemzemin geçitte tren, işçi taşıyan kamyonu biçince 10 kişi hayatını kaybetti; 32 yaralıdan 16'sının durumu ağır.
'Uyardık, dinlemediler'
Adana TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, şu bilgileri verdi: "Bir geçidin kontrollü hale getirilmesinin bedeli 18 bin 500 dolar. Israrla söylüyoruz ama sorumlu kurumlar masraf yapmaktan kaçınıyor. Biz valiliği en son haziran ayında uyarmıştık."

MERSİN - Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde 'kontrollü' hale getirilmesi gerekirken 'kontrolsüz' bırakılan hemzemin geçitte tren, işçi taşıyan kamyonu biçti; 10 kişi öldü, 32 kişi yaralandı. Hemzemin geçitlerin kontrollü hale getirilmesinin kendi sorumluluklarında bulunmadığını belirten TCDD yetkilileri, facianın yaşandığı yer için en son 23 Haziran'da Mersin Valiliği'ne yazı yazıldıklarını belirttiler.
Yapıldığı yıllarda tenha bölgelerden geçen, ancak kentin büyümesi ile önemli kısmı mahalleler arasında kaldığı için sık sık kazaların yaşandığı Adana-Mersin demiryolundaki son kaza dün saat 06.30 sıralarında Arıklı Köyü'nde bariyer bulunmayan hemzemin geçitte meydana geldi.
Adana'dan Mersin yönüne giden makinistler Ramazan Ayar ve Ahmet Mithat Gülsoy yönetimindeki 62201 sefer sayılı Sakarya yolcu treni, hemzemin geçitte Mahfuz Özalp'ın kullandığı 33 D 5853 plakalı kamyona çarptı. Doğu ve Güneydoğu'dan göç ederek Tarsus'un Tozkoparan Mahallesi'ne yerleşen ve Arıklı Köyü'ne limon toplamaya giden işçilerin bulunduğu kamyon, trenin altında kaldı. Kamyon yaklaşık olarak 100 metre sürüklendi.
16 yaralının durumu ağır
Kamyonda bulunan Mustafa Ayhan, Kazım Çiftçi, Şükran Tiniç, Keziban Güçlü, Emine Çağlak, Zeynep Tuncer, Yıldız Doğru, Meryem Dadak ve Cemile Çiftçi olay yerinde hayatını kaybetti. Hastaneye kaldırılan Nazmiye Çiftçi de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Tarsus ve Adana'daki hastanelerde tedavi altına alınan 32 yaralıdan 16'sının durumlarının ağır olduğu açıklandı. Makinistler Ramazan Ayar ve Ahmet Mithat Gülsoy ise gözaltına alınarak soruşturma başlatıldı. Bir süre ulaşıma kapalı kalan Adana-Mersin demiryolu öğle saatlerinde yeniden açıldı.
'18 bin 500 dolardan kaçıyorlar'
Adana TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü hemzemin geçitlerin kontrollü hale getirilmesinin 18 bin 500 dolara mal olduğunu, ancak sorumluluğu olan kurumların bundan kaçındıklarını söyledi. Adana-Mersin arasında 50 hemzemin geçit bulunduğunu, bunlardan yalnızca beşinin kontrolsüz olduğunu belirten Köprülü, "Hemzemin geçitler köy yollarıyla kesişiyorsa köyün bağlı olduğu Valiliğin İl Özel İdare Müdürlüğü'nün, karayollarının sorumluluk alanındaki yol ile kesişiyorsa Karayolları'nın, belediyenin sorumluluğu altındaki yoldan geçiyorsa da belediyenin sorumluluğundadır. Bu kazanın meydana geldiği tren yolu da köy yoluyla kesiştiği için sorumluluk Mersin Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü'nde. Biz valiliğe ve bu beş geçitin sorumlularına, 'Bunları yapın, yapmazsanız bu hadiselerden kaçınamayız' dedik. Biz ısrarla söyledik. 23.6.2005 tarihinde Mersin Valiliği İl Özel İdaresi'ne yazımızı yazdık. Son olarak da yine 'Bu hemzemin geçitleri yapın, yapmazsanız biz yapar size fatura ederiz' uyarısında bulunduk. Aslında biz yaptırıp valiliğe fatura edecektik, ancak geç kalındı. Bir hemzemin geçidin kontrollü hale gelmesi 18 bin 500 dolar. Kurumlar bundan kaçıyor" diye konuştu.
TCDD: Programdaydı
Öte yandan, TCDD'nin internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi: "27.4.1992 tarihli Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararında karayolu, köy yolu ve benzeri yollar ile kesişmelerde demiryolu ana yol sayılır. Bu kesimlerde yapılan yolun bağlı olduğu kurum ve kuruluş alt ve üst geçit yapmak ve diğer emniyet tedbirlerini almakla yükümlüdür. Ancak, buna rağmen aynı statüde bulunan diğer hemzemin geçitlerle birlikte TCDD kuruluşu bu hemzemin geçidi de programına almıştı."
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan ise, "TCDD'yi yeniden yapılandırma adı altında trafikle ilgili personele, özellikle makinistlere tren şefliği, makasçılık gibi ek görevler yükleyerek personelin hata yapma riskini artıran, trenlerin güvenliğini tehlikeye sokan uygulamalar yürütülüyor. Çalışma saatleri ile ilgili yönetmelik ve talimatlara uyulmayarak, personel eksikliği bahane edilerek, tren personeline 15-20 saat aralıksız tren üzerinde görev yaptırılıyor. Yeni kazalar, yeni can kayıpları yaşanmaması için acilen önlem alınmalıdır. Makinistlerin köle gibi çalıştırılmasından vazgeçilmelidir" diye konuştu. (Radikal, dha)
Bu ilk olay değil
16 Nisan 2004: Ankara'nın Polatlı ilçesinde hemzemin geçitte yolcu treni öğrencileri taşıyan servis aracına çarptı. Kazada yedi öğrenci öldü, şoför de dahil sekiz kişi yaralandı.
25 Temmuz 2004: İzmir-Denizli seferini yapan yolcu treni Aydın Esentepe'de hemzemin geçitte otomatik kapanan bariyere rağmen minibüse çarptı. Kazada beşi çocuk 15 kişi hayatını kaybetti dört kişi ağır yaralandı.
2004 yılının Nisan ayından 2005 yılı başına kadar Türkiye genelinde hemzemin geçitlerde 137 kaza yaşandı. Bu kazalar sonrası 54 kişi hayatını kaybederken, 126 kişi yaralandı. 1992 yılından 2004 yılı sonuna kadar hemzemin geçitlerde toplam 1064 kaza yaşandı. Bu kazalarda 224 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye'de Devlet Demir Yolları'na ait 4 bin 341 hemzemin geçit bulunuyor. Bunların 3 bin 745'ini kontrolsüz hemzeminler oluşturuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7641247641240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.