18 bin İstanbullu kurtarıldı!

18 bin İstanbullu kurtarıldı!
18 bin İstanbullu kurtarıldı!

İstanbul, Türkiye?de depremini bekleyen tek kent değil. Bilecik?te önceki gün 250 kişiyle deprem ve doğal afet tatbikatı yapıldı.

İstanbul için hazırlanan deprem senaryosunda mal ve can kaybı neredeyse yarı yarıya azaltıldı. Uzmanlar bunu yer hareketlerinde azalma ve yeni bina sayısındaki artışa bağladı

İSTANBUL - Olası depremde İstanbul’da beklenen can kaybı 40 binden 22 bine, yıkılacak bina oranı da yüzde 2’ye düşürülüyor. Yeni senaryoya göre olası depremde İstanbul’da binaların yüzde 30’unda az hasar, yüzde 19- 20’sinde orta hasar, yüzde 5’inde ağır hasar, yüzde 2’sinde de çok ağır hasar (yıkık) meydana geleceği öngörülüyor. Prof. Dr. Mustafa Erdik, bu değişikliği bölgede yer hareketlerinin azalmasına ve 2000 yılından sonra yapılan binaların sayısının artışına bağladı. 
B.Ü. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik,  4.  İstanbul ve Deprem Sempozyumu’nda, Büyükşehir Belediyes tarafından yürütülen İstanbul’da deprem riski belirleme çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
Biri Japon diğeri Türk iki firma tarafından yürütülen çalışmalara, Kandilli de danışmanlık hizmeti veriyor. Erdik şöyle konuştu: 
“Çalışmaları süren yeni deprem kayıp senaryosunun ön değerlendirmesine göre olası bir depremde İstanbul’da gerek hasar ve gerekse can kaybı öncesine göre daha azalıyor. Bunun sebepleri arasında deprem yer hareketlerinin giderek azalması ve 2000 yılından sonra yapılan binaların sayılarının artması var. Çok ağır hasarlı bina sayısının önceki senaryoda 50 - 60 bin civarındayken, şimdiki senaryoda 20 - 30 binlere düştü. Eski senaryoda 40 bin civarında olan can kaybı, yeni senaryoda 22 bin öngörülüyor. Binaların yüzde 30’unda az hasar, yüzde 19-20’sinde orta hasar, yüzde 5’inde ağır hasar, yüzde 2’sinde de çok ağır hasar (yıkık) meydana geleceği öngörülüyor.”
Aynı senaryoya göre 250 - 300 bin kişi işsiz kalacak. En büyük hasar bugüne kadar en az güçlendirilen elektrik altyapı  olacak. Toplam bina kayıplarının maliyeti 2 milyar dolar civarında tahmin ediliyor. 450 bin hasarlı bina için de tazminat bedeli ortaya çıkacak, zorunlu deprem sigortası bu hasar taleplerini karşılayabilecek güçte.”

‘İstanbul hâlâ hazır değil’

İstanbul’un bugüne kadar 8 ve 8’den büyük en az 50 deprem gördüğünü hatırlatan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe ise hazırlık çalışmaları konusunda iyimser değil: “Birçok Avrupa ülkesinden daha büyük olan İstanbul’un hâlâ depreme hazır olmaması son derece üzücü. 1999 depreminin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen İstanbul’daki hastane binalarının yüzde 1’i, okulların ise yüzde 7-8’i güçlendirildi. 1999’da İstanbul’un yapı stok durumu neyse bugün de aynı değişen bir şey yok.” (Radikal)