@ismailsaymaz

18 dakikayı sildiren de aynı polis mi?

18 dakikayı sildiren de aynı polis mi?
18 dakikayı sildiren de aynı polis mi?
Ali İsmail Korkmaz'la ilgili soruşturmada bir komiser "Otele giren biri, görevliyi kamerayı kapatması için uyardı" dedi. Kamera görüntüleri, Korkmaz'ı dövmekle suçlanan polisin otele girmesinden sonra kesilmişti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan Beşik Otel’e ait kamera görüntülerinden, “Elektrik şalterleri indirildiği için silindi” denilen kayıp 18 dakikayı, Korkmaz’ı döven polisin sildirmiş olabileceği ortaya çıktı. Kayıp 18 dakikanın kaybedilmesi ve hard diskin ‘bozuk’ çıkmasına ilişkin yürütülen soruşturmada şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Komiser E.K., otel sahibinin, “Olay sırasında bir şahıs içeriye girerek görevliyi kamerayı kapatması veya fişi çekmesi yönünde uyardı, bu yüzden belli bir süre cihaz kayıt yapmamış olabilir” dediğini anlattı. Daha önce Radikal’in yayımladığı kamera görüntülerinde, sokakta bir göstericiyi döven polis Hüseyin Engin’in otele girdiği, o andan sonra kaydın kesildiği görülüyor. Engin, Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davadaki dört sanık polis memurundan biri olarak yargılanıyor.
Beşik Otel’in güvenlik kamera görüntülerinin kaybedilmesine ilişkin soruşturma kapsamında hard diske el koyan Komiser E.K. ve Komiser Yardımcısı G.K.’nın ifadesi alındı. Komiser E.K., 9 Temmuz’da alınan ifadesinde, kayıtları almaya gittiği gün otel sahibi Erdoğan Gözseçen’le görüştüğünü kaydetti. Gözseçen’in kamera görüntülerinde 20 dakikalık kayıp olduğundan söz ettiğini vurgulayan Komiser E.K., “Erdoğan Bey, olay sırasında bir şahsın içeriye girerek, otel görevlisini kamerayı kapatması veya fişi çekmesi yönünde uyardığını, bu yüzden de belli bir süre kapalı olduğundan dolayı cihazın kayıt yapmamış olabileceğini söyledi” diye konuştu.
Radikal’in yayımladığı kamera kayıtlarına bakıldığında, görüntüler kesilmeden hemen önce otele elinde gaz maskesi olan sivil bir kişinin girdiği görülüyor. Yapılan incelemeler sonunda bu kişinin, Korkmaz’ı son kez darp eden, Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi’nden Hüseyin Engin olduğu saptandı. Engin, Korkmaz Davası’ndaki dört sanık polisten biri olarak biliniyor. 

Bilirkişiyi suçladı

Komiser E.K. otele ait hard diskin bozuk olmadığını da belirterek bilirkişi Serkan Uğurluoğlu’nu suçladı. E.K., “Otele ait hard disk bozuk değildir. Bilirkişi yeterli bilgiye sahip olmadığından inceleyememiştir. Benim gönderdiğim CD’yi inceleyerek raporunu hazırlamış. Bilirkişi bu görüntüleri, hardiski kamera kayıt cihazına bağlayarak, kendisine ait programla çalıştırabilir. Bilirkişi raporunu kabul etmiyorum. Hard diskte bir silinme ve oynama var ise bunun tarihi ve saati, dakikasına kadar dijital ortamda çıkartması gerekir. Yoksa benim iddiam da bilirkişinin bu silme işlemini gerçekleştirmiş olmasıdır” dedi. Komiser E.K.’nın suçladığı bilirkişi Serkan Uğurluoğlu’nun, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü anı gösteren Harman Ekmek Fırını’na ait görüntüleri iki kez sildiği ortaya çıkmıştı.