18 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama istemi

18 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama istemi
18 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama istemi
Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınıp adliyeye sevkedilen 56 kişiden 18'i tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi

Gezi Parkı’ndaki olaylara ilişkin gözaltına alınan 56 şüpheli sabah saatlerinde İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılık tarafından sorgulanan yaşı 18’den küçük 13 şüpheli serbest bırakıldı. 43 şüpheliden de 25'i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 18 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerin polise mukavemet ve izinsiz gösteri suçlamasıyla tutuklanması istendi.

İLK TUTUKLAMA TALEPLERİ

Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şimdiye kadar gözaltına alınan 445 kişi savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. Tutuklama talepleri bu nedenle "ilk" olma özelliği taşıyor.

SERBEST BIRAKILDILAR

Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin gözaltına alınan 18 yaşından küçük 13 şüphelinin de aralarında bulunduğu 56 şüpheli bugün İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilmişti. Savcılık sorgusunun ardından yaşı 18'den küçük 13 kişinin de aralarında bulunduğu 38 şüpheli serbest kalırken 18'i tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderilmişti. Polise mukavemet ve izinsiz gösteri suçlamasıyla tutuklanması istenen şüpheliler mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Mahkeme, şüphelilerin üzerine atılı suçlamaların niteliği, soruşturma dosyasının kapsamı, delillerin toplanmış olup karartma şüphesi bulunmaması, eylemlerin değişme ihtimalinin bulunması ve kaçma şüphesi bulunmaması gerekçesiyle serbest bıraktı. SDP Beyoğlu'ndaki binasında gözaltına alınan 70 kişinin işlemlerinin ise teröre mücadele şube müdürlüğünde devam ediyor.(dha)