18 'havuzcu' adam

1 trilyonluk şef
Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye (BEDAŞ) yönelik DGM operasyonu sü-rerken, müfettişler rüşvet çarkını iyice deşifre etti. Teftiş raporunda, 'şef' olarak tanımlanan BEDAŞ Başmühendisi Alaattin Çetinel'in malvarlığı 1 trilyon lira civarında bulundu.
Dolar da olur klima da
TEDAŞ müfettişlerinin 26 Haziran tarihli raporunda, 'rüşvet havuzu'ndan yararlanan 18 kişinin işten uzaklaştırılması istendi. Rapora göre bu kişiler, firmalardan dolar ve markın yanı sıra, bilgisayar, elektrik süpürgesi, telefon ve klima gibi araçlar almış.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - Ankara DGM'nin Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye (BEDAŞ) yönelik 'Beyaz Havuz Operasyonu' sürerken, müfettişler trilyonluk rüşvet çarkını ortaya çıkardı. Müfettişlerin DGM'ye gönderdiği raporda, rüşvet çarkının nasıl işlediği, rüşvet havuzunun kimler tarafından yönetildiği belgeler ve
ifadelerle ortaya konuldu.
DGM'nin BEDAŞ'a yönelik operasyonuna dayanak oluşturan TEDAŞ müfettişlerinin 26 Haziran 2001 tarihli 83 numaralı raporunda, BEDAŞ Başmühendisi Alaattin Çetinel rüşvet çarkının 'şefi' olarak tanımlanırken, malvarlığının 1 trilyon lirayı bulduğu hesaplandı. Raporda, işten uzaklaştırılmaları
istenen 18 personelin çeşitli firmalardan dolar ve markın yanı sıra, bilgisayar, telefon, klima, elektrik süpürgesi gibi araç-gereç aldıkları vurgulandı. Müfettişler rüşvet çarkının nasıl işlediğini şöyle anlattı:
Ansan hediyesi
Enerji müsaadesi almak için Ansan A.Ş., BEDAŞ'a bağlı Yük Dağıtım Müdürlüğü'ne başvurdu. Müdürlük firmaya 107 milyarlık maliyet hesabı çıkardı. Sonra bu rakam değiştirildi ve rakam 16 milyar liraya indirildi. Devlet yaklaşık 91 milyar lira zarara uğratıldı. Ansan, müdürlüğün bu indirimine karşılık, kuruma 7 bin 500 dolar değerinde bir 'plotter yazıcı' hediye etti.
Bunun yanı sıra bazı firmalara da sıfır maliyetle enerji müsaadesi verildi. Tanınmış kişilerin oturduğu sitelerin kendilerinin kurmaları gereken trafolar, BEDAŞ tarafından yapıldı. Sadece 2000 ve 2001 yıllarında 35 adet tesisin geçici kabulü yapıldığı halde alınan tutar kurum hesabına aktarılmadı.
Raporda, havuzun 'dolar ve mark' esasına göre kurulduğu, personelin bununla da yetinmeyerek firmalardan evlerine araç-gereç aldırdıkları da belirtildi. "Firmalardan hibe adı altında alınan son model bilgisayarların bir eşi yapılan inceleme sonucu Yük Dağıtım Müdürlüğü personelinin evlerinde de tespit edildi. Personel bu bilgisayarların faturalarını ibraz edemedi" denilen raporda, "Firmalardan hibe adı altında alınan 46 adet araç-gereç saptadık. Bunların arasında klimalar, elektrik süpürgeleri, telsiz telefonlar var" bilgisi verildi.
İtiraf ettiler
Raporda, Yük Dağıtım Müdürlüğü'nde teknisyen olan Ömer Koçak, işadamı Hüseyin Yıldız, Yenimahalle Müdürlüğü teknikeri Ömer İzgi ve işadamı Fazlı Daldal'la yapılan görüşmelerde rüşvet alıp verdiklerini itiraf ettikleri de vurgulandı. Raporun malvarlıkları ile ilgili bölümünde şöyle dendi:

  • Alaattin Çetinel (Başmühendis): Firmaların ödediği test bedellerini kurum hesaplarına aktarmadı. Yapılan incelemede 600 milyona yakın maaş alan Çetinel'in malvarlığının 1 trilyonun üzerinde olduğu anlaşıldı. Bugüne kadar yapılan inceleme sonucu Çetinel'in; 2 Opel Astra'sı, bir adet Renault marka otomobili, Ankara Bahçelievler, Balgat ve Barış Sitesi'nde birer daire, Bodrum Akyarlar'da lüks yazlık. Hisse senetleri ve bankalarda 100 milyarı aşan nakit parası saptanmıştır.
  • Ömer İzgi (Yenimahalle İşletme Müdürlüğü'nde tekniker): Ankara Balgat ile Tıp Fakültesi Caddesi'nde birer ev, Keşan'da bir arsa. Renault marka otomobil ve bankada 20 milyar civarında para.
  • Aydın Aydoğan (Enerji Tahsis Komisyonu Üyesi): Ankara'da iki ayrı arsa. Sincan, Keçiören ve Esat'ta üç dükkân. Hyundai otomobil. Yüksek miktarda döviz."
    Gözaltına alınmışlardı
    Raporda, BEDAŞ Genel Müdürvekili Ferit Baydar ile diğer görevliler Ali Atasoy, Salih Zeki Pazarlı, Turgay Gürpınar, Hasan Türker, Seyit Özdemir, Necdet Yemişçi, Şaban Kavak, Aydın Aydoğan ve Eyüp Şimşek'in, haklarında TCK'nın 240 ile 508 ve Borçlar Kanunu'nun 41. maddesi uyarınca savcılığa suç duyurusunda bulunulması istendi. Müfettişlerin görevden alınmalarını istediği 18 kişi 'Beyaz Havuz Operasyonu' çerçevesinde
    bir süre önce gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı.