18 PKK'lı mahkum ve tutuklu cezaevinden firar etti

18 PKK'lı mahkum ve tutuklu cezaevinden firar etti
18 PKK'lı mahkum ve tutuklu cezaevinden firar etti
Cezaevi dış duvarına 10 metre uzaklıkta geçen, kentin atık sularının geçtiği üstü açık kanalın olduğu mevkide, tünelden çıkan PKK'lı hükümlü ve tutuklular izlerini kaybettirdi. Kaçan PKK'lıların yakalanması için operasyonlar başlatılırken, çevre il ve ilçelerdeki güvenlik birimleri uyarıldı.

BİNGÖL Bingöl- Muş karayolunun 12'nci kilometresindeki Kaleönü Mahallesi'nde bulunan M Tipi Kapalı İnfaz Kurumu'nda kalan 18 PKK 'lının firar ettiği bu sabahki sayımda ortaya çıktı. Aralarında örgütün dağ kadrosunda bulunan, güvenlik görevlilerinin çeşihit edildiği saldırıları yapan ve çatışmalarda yakalananların da yer aldığı 14'ü hükümlü, 4'ü tutuklu 18 PKK'lının bu sabah koğuşlarında olmadığı tespit edilince geniş çaplı arama yapıldı. Aramada, bir koğuşta tünel kazıldığı ve 18 PKK'lının bu tüneli kullanarak gece yarısı kaçtıkları belirlendi.

Yapılan araştırmada koğuştan başlayan ve yaklaşık 80 metre olduğu belirtilen tünelin cezaevi dış duvarına yaklaşık 10 metre uzaklıkta bulunan kentin atık sularının geçtiği üstü açık kanalın olduğu yerde bittiği belirlendi. Nöbetçi kulübesinin de bulunduğu bölgede, jandarma geniş çaplı araştırma başlattı.TOPRAK, KAZMA VE KÜREK BULUNAMADIPKK'lıların tünel kazarken çıkardıkları topraklar ile tünel kazılırken kullanılan kazma ya da kürek de bulunmadığı belirtildi. Bu konuda cezaevi içinde de arama başlatılırken, PKK'lıların tüneli yaklaşık 1 yılda kazdıkları sanılıyor. Firari PKK'lıların cezaevi içinden de yardım alabileceği ihtimali üzerinde duran güvenlik güçleri, bu konuyu da araştırıyor. PKK'lıların cezaevi dışına çıktıktan sonra bölgede kendilerini bekleyen bazı kişilerin yardım alıp, üzerlerindeki elbiseleri de değiştirmiş olabileceği belirtildi. Firar eden hükümlü ve tutukluların, son dönemlerde kendilerini ziyarete gelen kişilerin de yakın takibe alındığı bildirildi.

FİRARİLERİN İSİMLERİ

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar adan 18 PKK'lı şunlar: Baran Günana (Kars), Selami Kızıl (Mardin), Diren Yaşa (Diyarbakır), Veli Taşkıran (Diyarbakır), Şeref Gülen (Diyarbakır), Ahmet Oyunlu (Diyarbakır), Ramazan Benice (Diyarbakır), Rıdvan İpek (Diyarbakır), Ali Nergis (Diyarbakır), Devrim Kavak (Batman), Diyar Kaydu (Diyarbakır), Ekrem Taş (Bingöl), Hüseyin Barsak (Siirt), İbrahim Engin (Diyarbakır), Emrah Ubiç (Kars), Cemil Doster (Diyarbakır), Osman Kılıç (Bingöl), Ozan Alpkaya (Mardin).


BÖLGEDE ALARM VERİLDİ


Cezaevinden 18 PKK'nın firar ettiğinin ortaya çıkması ardından başta Bingöl merkez olmak üzere geniş çaplı operasyon başlatıldı. Kırsal resimlere kaçtıkları tahmin edilen PKK'lıları yakalamak için havadan helikopterler de arama tarama faaliyetine katıldı. PKK'lı hükümlü ve tutukluların firar ettiğinin anlaşılmasının hemen ardından Bingöl'ün yanı sıra Elazığ, Muş, Diyarbakır başta olmak üzere tüm il ve ilçelerdeki güvenlik birimleri uyarıldı.


GENEL MÜDÜR İNCELEME YAPTI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, 18 PKK'lının firar ettiği Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde incelemelerde bulundu. Önce cezaevi içinde incelemede bulunan Yıldırım, daha sonra firarilerin kazdığı tünelin çıkışına gelerek, burada yetkililerden bilgi aldı. Yıldırım, firarla ilgili araştırma ve çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Şu anda bir açıklama yapılmayacak" dedi.  Bu arada Jandarma Genel Komutanlığı'ndan da bir heyetin gelerek cezaevinde incelemelerde bulunduğu öğrenildi.


KÖPEKLİ İZ TAKİBİ
Yapılan aramada cezaevinden firar eden PKK'lılardan birinin ayakkabısı bulundu. Bingöl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgeye özel eğitimli köpeklerle gelerek arama başlattı. Köpeklere ayakkabı koklatılarak başlatılan aramada firarilerin izleri sürülmeye başlandı. Ayakkabıdan koku olan köpekler kırsal alana doğru giderken, ekiplerde peşinden takibini sürdürüyor.

Yetkililer, bölgenin toprak yapısında yaptıkları incelemede tünelin kısa bir sürede kazılmadığını belirledi. Yetkililer, tünelin çok uzun süren bir çalışma sonunda kazıldığı ihtimali üzerinde duruyor.


KAPASİTESİ 325Bingöl'de 12 PKK'lı hükümlünün tünel kaçarak firar ettiği M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, il merkezindeki Kaleönü Mahallesi Muş karayolu üzeri 10'uncu kilometrede il merkezine 12 kilometre uzakta bulunuyor. Bölgedeki bütün güvenlik birimlerini alarma geçiren firar olayının görüldüğü Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nun inşası 1990 yılında tamamlandı, aynı yıl açıldı. Toplam 30 bin 250 metrekare alan üzerinde kurulan cezaevinde Ceza İnfaz Kurumu ana binası, ana hizmet binasının bitişiğinde Jandarma Bölük Komutanlığı, ziyaretçi kayıt kabul binası bulunuyor. Firar olayının olduğu ana bina A ve B bloklardan oluşuyor. Cezaevindeki her blokta 3 koridor ve toplam 45 oda bulunuyor. Ayrıca birer konferans salonu, revir, derslik, bilgisayar sınıfı, kütüphane, terzihane ve kuaför salonu bulunuyor. Bingöl M Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu, 260 mahkum kapasiteli yaptırılırken Adalet Bakanlığı'nın kararı ile bu rakam 325'e çıkarıldı. Cezaevinin bir bölümü, 'Yüksek Güvenlikli Ceza infaz Kurumu' statüsüne aldı. Cezaevinde 1 müdür, 3 ikinci müdür, 12 infaz ve koruma başmemuru, 91 infaz ve koruma memuru kadrosu bulunuyor.


DİYARBAKIR CEZAEVİ'NDE GEÇEN YIL 7 METRELİK TÜNEL BULUNMUŞTU
Diyarbakır’da E Tipi Cezaevi'nde geçen yılın Temmuz ayında hükümlülerin kazdığı 7 metrelik tünel ortaya çıkarılmıştı. Merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan ve 12 Eylül askeri müdahalesinin ardından işkencelerle gündeme gelen yaklaşık 900 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde hükümlülerin kaçmak için 75 metre derinlikte 7 metre uzunluğunda ve 60 santimetre çapında cezaevi girişine doğru kazılan tünel ortaya çıkarılmıştı. (dha)


 


  http://www.radikal.com.tr/1152425115242514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  istifa - ermaner

  En üstden en alt kadroya kadar istifa etmeliler.Bakanı, Valisi,Kaymakamı,Müdürü,hepsi.Ne o öyle 1- 2 kişi değil nerdeyse tamamı gidecekmiş ayıp ayıp.

  AKP ile PKK - kaşınan adam

  AKP ile PKK arasında vatandaştan hala saklanan bir anlaşmalar olduğunu gayet iyi biliniyor.Topluma açıklanmasa da işin sonunda cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü PKK lıların salıverilmesi karşılıklı anlaşılan konular arasında olduğunu tahmin etmek zor değil.Ancak bir çok masum insanın kanı eline bulaşmış PKK lıların salıverilmesi toplum vicdanı ve tarafından kolay kolay kabul görmeyeceğini AKP yönetimi gayet iyi biliyor.İşin çözümü; özellikle PKK lı tutukluların bulunduğu hapishanelerde güvenlik önlemlerini asgariye indirerek bir şekilde tutukluların kaçmasına göz yumarak işin çözümü bulunmuş olabilir..

  birileri çok mutlu olmuşa benziyor - gemerekli

  Yorumlara bakınca görüyorum ki bazıları çok mutlu olmuş. Hatırlatma yapayım dedim. O kaçanlardan birisi Diyarbakır'da dersane önünde bombalı eylem yapıp insanların özellikle çocukların ölümüne sebep olmuştu. Bundan anlaşılan şu. Siz ölümü çok seviyorsunuz, ölene ve öldürene aşık olmuşsunuz. pekeke dediğiniz o barış kelebekleri bir gün sizede konarsa dövlet nerede diye ağlamayacaksınız o halde.

  dışarısı - ibrahimbaytak

  DIŞARDAN KAZILMIŞ OLABİLİR. Çünkü, kazma, kürek, toprak bulunmamış. Yani içeriden kazıldığına dair bir kanıt yok.

  Onderligin cagrisi uzerine. - karaman2001

  PKK liler baskanlari APO ya ne kadar bagli olduklarini bir kez daha kanitladilar. Hadin hukumet yetkilileri PKK geri cekilmiyor demeye devam edin

  Gerekliydi - tevahi

  insanları en ufak bir hak talebinde bile zindanlara atıp onlarca yıl ceza vererek yada vermekle tehdit edersen , toplumda kendi çaresini üretir. bu firar hükümetin ve adli görevlilerin beceriksizliği değil , oradaki tutuklu/hükümlülerin başarısıdır.

  Pkk - jiyanda

  Onlar da anladi ki bu surecten bisey cikmayacagini :) polis ise karayolunu tutmus . Onlar simdi kandil sinirina dayanmislardir.