18 saatte trenle Musul'a

18 saatte trenle Musul'a
18 saatte trenle Musul'a
Musul ile Gaziantep arasında karşılıklı olarak yük ve yolcu taşımacılığına olanak sağlayacak tren seferleri törenle başladı.

Zeki GÜNAY- Mehmet BULUT

TCDD ile Irak Demiryolları IRR ve Suriye Demir Yolları (CFS) yetkililerinin katılımıyla geçen ay Ankara'da yapılan toplantıda alınan karar doğrultusunda Musul'dan hareket eden tren, 18 saatlik yolculuk ardından bu sabah Gaziantep'e ulaştı. Irak Demir Yolları'na ait treni Gaziantep Garı'nda Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman çiçeklerle karşıladı. Türk yetkililer, Irak Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demiryolları'nı temsilen Musul Bölge Müdürü Akram Ahmet Muhammed'in de aralarında bulunduğu toplam 25 yolucuya çiçek verip, ‘Hoşgeldiniz’ dedi. Gardaki törende konuşan TCDD Genel Müdürü Karaman, 100 yıllık aradan sonra Türkiye'yi Suriye ile Irak'a bağlayan demir yollarının şu ana kadar 70 milyon dolar harcayarak önemli bölümünü yenilediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Irak ile Türk halkının birleşmesi adına bu tren seferlerini başlattık. Ayrıca önümüzdeki süreçte Halep- Gaziantep arasını 1 saate indirecek olan hızlı tren seferi projesini de bitirmek üzereyiz. Hızlı tren konusunda Türkiye Avrupa’nın 6'ncısı dünyanın ise 8'nci ülkesi arasına giriyor. Bölge ülkeleri arasında demiryolu sanayisini geliştirmek adına hem Suriye, hem de Irak ile işbirliğine başladık. Suriye ile ortak demiryolu sanayiini kuruyoruz. Irak ile bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Bu çerçevede Irak’ın tüm vagonlarının yenilenmesi konusunda anlaştık ve oraya geçici vagon gönderme kararı aldık.”

Irak Devlet Demiryolları Musul Bölge Müdürü Akram Ahmet Muhammed ise, tren seferlerinin iki ülke halkının kaynaşmasına katkıda bulunacağını, ayrıca ülkeler arasındaki ticari ilişkileri geliştireceğini vurguladı. Vali Süleyman Kamçı da, sefer sayısının daha da artarak iki ülke arasında işbirliğine vesile olmasını dilediklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından Genel Müdür Karaman, günün anısına Musul Bölge Müdürü Muhammed'e, tablo hediye ederken, Musul Bölge Müdürü Muhammed de protokol üyelerine işlemeli tabak verdi.

Yolculuk 18 saat sürecek

Tren, her salı günü saat 12.00'de Musul'dan hareket ederek 18 saatlik yolculukla Gaziantep'e varacak. Tren, Gaziantep'ten perşembe günleri saat 21.00'de yola çıkacak. Musul- Gaziantep yolcu treni gümrük ve pasaport kontrolleri de dahil olmak üzere yolculuğunu yaklaşık 18 saatte tamamlayacak. Musul- Gaziantep arasındaki tek yön kişi başı taşıma ücreti, oturma yerli vagonlarda 25, kuşetli vagonlarda ise 35 Euro olacak. Tren 100 yolcu kapasiteli olarak hizmet verecek. TCDD’nin Musul - Gaziantep tren seferiyle beklediği yolcu sayısının yıllık 10 bin civarında olduğu belirtildi.