18 STK'dan Adalet Bakanı'na acil diyalog çağrısı

18 sivil toplum kuruluşu, ölüm orucunu sona erdirmek amacıyla, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e acil diyalog çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül, özel olarak ölüm oruçları, genel olarak da cezaevleri sorununun çözümü için 18 sivil toplum kuruluşu adına Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e acil diyalog çağrısında bulundu.
Öndül, bazı sivil toplum kuruluşların temsilcileriyle birlikte İHD Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek 18 kuruluşun imzasını taşıyan ortak açıklamayı okudu. Bugünün 63. ölüm yıldönümüne rastlaması nedeniyle Atatürk'ü sevgiyle andıklarını belirterek sözlerine başlayan Öndül, 20 Ekim 2000'de başlayan ölüm oruçlarının bir yılı geride bıraktığını anımsattı. Hayata Dönüş operasyonunda 2'si er 32 yurttaşın hayatını kaybettiğini, devam eden ölüm oruçlarında 12'si mahkum yakını olmak üzere 48 kişinin daha öldüğünü anımsatan Öndül, kalıcı sağlık sorunları nedeniyle cezalarının infazı ertelenen hükümlülerin sayısının da 350'ye ulaştığını bildirdi.
Bu sorunun çözümünde herkesin sorumluluk taşıdığını belirten Öndül, "Sorunu çözmek başta Adalet Bakanlığı olmak üzere devlet yetkililerinin elindedir. Böyle bir yetki kullanımı, cezaevinde de olsa, devletin yurttaşlarına olan yükümlülüğünü yerine getirmesi anlamını taşır. Bu yükümlülük insan hakları hukukuna uygun muamele yapma yükümlülüğüdür" diye konuştu.
Sorunun, ancak diyalog süreci başlatılarak ve sonuna kadar ısrarlı olunarak çözülebileceğini kaydeden İHD'li Öndül, "Biz aşağıda imzası bulunan demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, sayın Adalet Bakanı'nı, öngörülebilecek biçimlerden bağımsız olarak, diyaloga, çözüm sürecini acilen başlatmak üzere bir heyet oluşturarak cezaevlerine göndermeye davet ediyoruz" dedi.
Öndül, Adalet Bakanı Türk ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül'den gelecek hafta randevu talep edip görüşeceklerini de bildirdi. Bir soru üzerine Cezaevi İzleme kurullarının, sorunun çözümü için tek başına bir şey yapamayacağını belirten Öndül, her cezaevi için ayrı ayrı kurullarla görüşülmesi gerekeceğini, ayrıca kurulların oluşumunda, ilgili yasa nedeniyle, sivil toplum örgütlerinin söz sahibi olamadığını anımsattı.
Öndül, 10 gün önceki resmi rakamlara göre halen cezaevlerinde ölüm orucu eylemi yapan hükümlü ve tutuklu sayısının 176 olduğunu ve bu kişilerin eylemde yaklaşık 200'üncü günü geride bıraktığını ifade etti.
İstanbul Küçükarmutlu'daki polis baskınında 4 kişinin ölümüyle ilgili bir soruya ise Öndül, "Zor araçlarını devreye sokarak, öldürerek, yok ederek sorunu çözmeye kalkarsanız insanların acı çekmesine yol açarsınız. Bu ise yurttaşların devlete olan güvenini zedeler. Ayrnıca hukuku da değersiz kılar" yanıtını verdi.
Ortak açıklamada imzası olan kuruluş ve siyasi partiler şöyle:
"İHD, TMMOB, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği, ÇGD, ÇHD, Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı, HADEP, Sosyal Demokrasi Vakfı, ÖDP, EMEP, DBP, Aydın ve Sanatçı Girişimi."