18 trilyonluk bahçe

Çevre düzenlemeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl 18 trilyon lira harcıyor.
Haber: Timur SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Çevre düzenlemeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl 18 trilyon lira harcıyor. Sadece ithal edilecek ağaç ve çiçekler için bu yıl 1.5 trilyon lira ayıran belediye, vatandaşların park ve bahçelere verdiği zarardan yakınıyor. Bu zararın onarımı için her yıl 3.5 trilyon lira harcanıyor.
Baharın başlamasından bu yana kavşaklar, otoyol kenarları, park ve bahçelerde yoğun bir tempoyla düzenleme çalışmaları yapılıyor. 'Yeni Binyılın Çevre Atılımı' başlığında toplanan onlarca proje, yüzlerce işçinin katılımı ve milyonlarca bitkinin ekimiyle sürdürülüyor. Belediye bu yıl 3.5 milyon bitki dikiyor. Kişi başına 4 metrekare olan yeşil alan miktarının, iki yılda 7 metrekareye çıkarılması hedefleniyor.
Bu yüzden, ekonomik kriz nedeniyle belediyenin pek çok biriminde kesintilere gidilirken, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün bütçesinde kesinti yapılmadı.
Park ve bahçelerin bakımı için bu yıl toplam 5. 5 trilyon lira harcanması bekleniyor. Kavşak düzenlemeleri için ise 6.5 trilyon lira kullanılacak. Belediyenin yurtiçinden satın aldığı çiçeklere ödeyeceği para, 400 milyar lira.
Büyükşehir Belediyesi, 2001 yılı içinde 22 bin ağaç ve çalı ithal ediyor. Bunların binini yetişmiş dev ağaçlar oluşturuyor. 5-6 metrelik ağaçlar, özel araçlarla taşınarak belirlenen noktalara yerleştirilecek. İthal edilen ağaçlar için belediye 400 milyar lira ödeyecek.
300 bin gül alınacak
Ayrıca 'İstanbul güllerle donatılıyor' sloganı çerçevesinde, 300 bin gül ithal edilecek. Tanesinin yaklaşık 2 dolar olması beklenen güller için Büyükşehir Belediyesi, 780 milyar lira ödeyecek. Güllerin ihalesi temmuz ayında yapılacak. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Öztürk, güller için gereksiz ve çok fazla masraf yapıldığı yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu savunuyor. Alınacak peyzaj güllerinin diğer güllere göre pahalı ol-duğunu belirten Öztürk,
"Ancak peyzaj gülleri 20 yıl boyunca açıyor ve çok dayanıklı. Bu güller uzun vadede çok daha ucuza geliyor. Hollanda, İtalya gibi ülkelerde yetiştiriliyor. İstanbul'un Paris ve Londra'dan hiçbir farkı yok ve bu güzelliği hak ediyor" dedi. Kriz döneminde çevre düzenlemelerine çok fazla para harcandığı eleştirilerine de yanıt veren Öztürk, "Çöp toplanması için yılda 30 trilyon harcanıyor. Çevre düzenlemeleri için harcanan 15 trilyon çok değil" görüşünü savundu.
Ancak 18 trilyon liralık bütçenin, yaklaşık altıda biri, onarım çalışmalarına harcanıyor.
Her gördüğü ahşap masaya isim kazıyan, çimlere basmakla yetinmeyip mangal keyfi yapan, bankların arkalıklarına oturup, oturulacak yerlere ayaklarını koyan ve parktaki lambaları taşla kırmak için aralarında müsabaka düzenleyen kişiler, adeta çevre düzenlemelerine karşı savaş veriyor. Çiçekler çalınıyor. Pek çok seyyar satıcı, belediyenin ektiği çiçekleri toplayarak tezgâh açıyor. Korumanın tellerle çevirerek olmayacağını belirten Öztürk'ün emriyle, 'Çimenlere basmak yasaktır' tabelaları tarih oldu. Çimenlerde yürünmesini, yatılmasını engeleyen ve yeşilliği seyirlik hale getiren tabelalar kaldırıldı.
Her balkona sarmaşık
Belediyenin yeşil projelerinden örnekler:
Ağaçtan ses duvarı: Tuzla'dan Avcılar'a ağaçtan ses duvarı kurularak, E-5 civarında oturanlar yoğun trafik gürültüsünden kurtarılacak.
Her balkona sarmaşık: Betonların, yeşille örtülmesi için balkon, pencere ve bina önleri yeşillendirilecek.
İsme göre ağaç: Caddeler, isimlerini taşıdıkları bitkilere göre yeşillendirilecek.
Örneğin Ihlamur Caddesi'ne ıhlamur ağaçları ekilecek.
Fidan ve çiçek satışı: 15 ilçede kurulacak fidan satış merkezleriyle İstanbulluların çiçek ihtiyaçları karşılanacak.
Alo Fidan Hattı: Vatandaşların ağaçlarla ilgili soruları Alo Fidan Hattı'ndan (0800 211 61) yanıtlanacak.
Dünya bahçeleri: Dünyadaki çeşitli ülkelerin bahçe sanatları İstanbul'a taşınacak. Japon Bahçesi, Avustralya Bahçesi, Çöl Bahçesi ve Shakespeare Bahçesi yapılacak.