18 yaşı aşanın yaşamına müdahale olmaz

18 yaşı aşanın yaşamına müdahale olmaz
18 yaşı aşanın yaşamına müdahale olmaz
Değiştirilen disiplin yönetmeliği ile ilgili konuşan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, "Üniversiteler olayları yönetmeliğe bağladı, taleplere direnemedik" dedi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, YÖK’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da tarihi bir bildiri yayımladığı akademik özgürlük bildirisinde şu ifadeleri kullanmıştı: “Üniversite yerleşkeleri öğrencilerin kendi görüşlerini rahatlıkla ifade edebilecekleri güvenli ortamlar olmalıdır. Entelektüel çeşitliliğin ve düşünsel çoğulluğun baskılanması; öğretim/öğrenim süreçlerinin verimliliğini azaltacak, öğrencilerin öğrenme özgürlüğünü kısıtlayacak, eleştirel ve derinlikli düşüncenin oluşum imkânlarını zora sokacaktır.” Bu açıklamadan bir gün sonra YÖK Genel Kurulu 2012’de yayımlanan ve yasanın kısıtladığı alanlardaki bazı yasakları barındırması dışında ‘daha özgürlükçü bulunan YÖK Disiplin Yönetmeliği’ni değiştirdi. Yeni yönetmelikte izinsiz bildiri dağıtmayı disiplin cezası gerektiren bir suça dönüştüren, disiplin soruşturmaları sırasında öğrencinin okuldan uzaklaştırılmasının önünü açan düzenlemeler de vardı. “Bu ne yaman çelişki” diye düşünmeden edemedik hiçbirimiz. Ben de bu soruyu doğrudan kendisine sormak için Çetinsaya’yı ziyaret ettim.
Gitmişken sohbete bir haftadır Türkiye gündemini esir alan öğrenci evleri meselesini sormakla başladım. Çetinsaya’ya göre, Türkiye’de artık herkes demokratik süreçlerden, temel insan hak ve özgürlüklerinin çizdiği çerçeveden en ufak bir farklı uygulama, muamele olmayacağı konusunda hemfikir.. Dünyanın her yerinde, kürtajla, eşcinsel evliliklerle, kadın erkek ilişkileriyle ilgili bu tür tartışmalar olabilir. Çünkü bunlar, demokrasinin doğal tartışmaları... Sorunun asıl nedeninin yurt meselesi olduğunun altını çizen Çetinsaya, 300 bini devlet, 100 bini özel toplam 400 binlik yurt kapasitesine karşın örgün öğretimde 2.5 milyon öğrenci olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Doğal olarak kapasite yetmiyor. Her ilin sosyal , iktisadi yapısına uygun olarak çözümlemeler ortaya çıkıyor. Yerel müteşebbisler apartmanları yurda çeviriyorlar. Giderek soru işaretleri ortaya çıkıyor. Sanırım tartışma buradan çıktı. Belki bu tartışma, sorunların çözülmesine, bir yurt seferberliğine vesile olur. Çetinsaya ile sohbetimiz şöyle devam etti:
Velev ki yurt sorunu çözüldü. Yine de yurt kurallarından sıkılan gençler evde kalmaya karar verdi. Bu öğrencilerin nasıl, kiminle kaldığı ile ilgilenir mi devlet?
Olayın bence çıkışı bu anlattığım nedenlerle.. Ancak gelişmesi ve tartışma seviyesi başka yerlere gitti. 18 yaşını aşmış bireylerin yaşam biçimine zaten müdahale olamaz. Bu tartışmalar yükseköğretim sisteminin hızlı büyüdüğü yerlerde büyüyor. Doğal olarak üniversite bir şehre gelip de sosyal yapısını dönüştürmeye başladığında, yerelde de bunlar tartışılıyor. Ancak, mevcut kanunlarda, demokratik teamüllerde herhangi bir değişiklik yaratacağını düşünmüyorum.
Disiplin yönetmeliği değişti, ‘Önleyici uzaklaştırma’ kavramı geldi. Nasıl açıklıyorsunuz?
Bizim 1987 tarihli bir yönetmeliğimiz vardı. Törenlerde misafirin yerine oturmak gibi disiplin cezaları öngören bir yönetmelikti. Demokratikleşme paketleri çıkarken, paralelinde o da Ağustos 2012’de büyük ölçüde değişti. Fakat, yayımlanır yayımlanmaz bir bombardımana tabi tutuldu. Kamuoyu önünde gençleri disiplinsiz yetiştiren, aykırı hareket etmeye yönlendiren bir disiplin yönetmeliği algısı yaratıldı. Aralık 2012’den itibaren öğrenci olayları artmaya başlayınca ve hızlanınca, paydaşlarımızdan (üniversitelerden, rektörlüklerden) çok eleştiri geldi. Yoğun bir şekilde öğrenci olaylarının artmasını disiplin yönetmeliğinin gerekli mekanizmaları sunmamasına bağladılar. Biz de ağır bir bombardıman altında kaldık. Öyle bir noktaya geldi ki paydaşlardan gelen eleştirilere direnemedik, gelen dilekçeler, raporlar doğrultusunda değişiklik yapma ihtiyacı duyduk. Paydaşlarımızın taleplerine alarm zillerini görmezden gelemeyiz. Uzaklaştırma maddesi, “hemen” demiyor. “Uzaklaştırma istenebilir” diyor. Bu değişikliği isteyenler, şu argümanı gerekçe gösterdiler: Bir fakülte düşünün, mesela Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi… Öğrenci arkadaşını silahla tehdit etmiş, bıçakların karıştığı kavga olmuş. Bu öğrencinin ertesi gün okula gelmeye devam etmesi eğitim -öğretimi, olayları tetikler…
Bu zaten kriminal bir durum değil mi? Zaten gerekli yasal işlemler yapılır. Yargıda bile soruşturma tamamlanmadan cezalandırma yapılmıyor.
Gelen eleştirileri görebiliyorum ama bunun altında kalamazdık. “Sizin bu maddeleriniz yüzünden öğrenci olayları artıyor” eleştirileri vardı ve göğüsleyemedik sonuçta.
Bildiri dağıtmak neden disiplin cezası gerektiren bir eylem oldu?
Zaten afiş ve pankart için izin almak vardı yönetmelikte. Bildiriyi de kapsaması yönünde talep geldi. Tartışmalara sebep oldu ama genel kurulun takdiridir. Şiddet içermeyen bir eylem olarak bildirinin disiplin suçu sayılmasıyla ilgili eleştirileri rahatlıkla anlayabiliyorum. Ancak paydaşlarımızdan izole bir şekilde karar veremiyoruz.
Bu düzenlemeler, sizin akademik özgürlük bildirisi yayımlamanızdan bir gün sonra çıktı. İronik olan zaten, benim 6 Kasım’ı vesile bilerek yayımladığım özgürlük bildirisinin ertesi günü yayımlanmış olması. Ben bildirgedeki her sözün arkasındayım. Üniversitede yaşananlar bana bu fikirleri ortaya koyma yönünde etken oldu. Görüşlerimin arkasındayım. Yaşadığım tecrübe bana şunu gösterdi: Akademik kültür ve zihniyet sorunu yasa sorunu değil. Doğal olarak (2012’de çıkan ve 7 Kasım’da değişen) bu disiplin yönetmeliği Türkiye’ye bol mu geldi? İnsanların o özgürlük havasını soluyamaması tabii ki üzücü. Akademik kültür manasında bir sorun olduğunu gösteriyor. Bildirgenin güme gitmesi de beni üzdü.
Yönetmeliğin daha az kısıtlayıcı şekilde olmasını isterim. Doğrudur, akademik özgürlükler konusunda bir tedirginik var Türkiye’de. Geçmişte yaşanan örnekler var. Çok silindir geçti Türkiye’de öğretim üyelerinin üzerinden ama o manada ben bildirgedekileri söylemeye devam edeceğim. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve meslektaşlarımızla üzerinde uzlaşabilirsek eminim daha güzel çalışmalar yapabiliriz.

Üslubu hoş karşılamadım

ODTÜ’de yolla ilgili yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sonuç itibariyle bu bir kamu yararı ve ‘üniversite arazisinden yol geçecek mi geçmeyecek mi’ meselesi. Bütün dünyada olduğu gibi kamu yararı çerçevesinde çözülmesi gereken bir mesele. Üniversitenin akademik işleyişiyle ilgili bir konu değil. Sanki akademik bir meseleymiş gibi algılanmasını da yerel yöneticilerin üsluplarını da hoş karşılamadım. Genel olarak olaylara baktığımda ise amacımız ve görevimiz şu olmalı: Üniversitenin düzenli işlemesini, eğitim ve öğretimin tam yerine getirilmesini sağlamak. Bunu engelleyen 240 öğrenciye dur demek, ama onlara dur derken de 24 bin öğrenciye de hayatı hapse çevirmemek. Güvenlikle özgürlük arasındaki ince dengeye dikkat etmezsek herkes zarar görür.


  http://www.radikal.com.tr/116027411602747

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YÖK artık - denizcikedi

  Madem direnemedin, bari direnenlere engel olma. Türkiye'de genç olmak hep suçtu. Özgürlükler mavrasıyla göreve gelen YOK başkanı 12 Eylül mirasına sahip çıkıyor. Bu mantıktan her şey çıkar ÜNİVERSİTE çıkmaz.

  YOK - karakediakkedi

  80 darbesi fasistlerinin yarattigi YOK'un gayrimesru koltugunda oturanlarin akademik ozgurluklerden bahsetmesi ironiktir. akademik ozgur olmak icin once hayatta olmak ve tutsak olmamak gerekir darbe urunu YOK'un baskani cok konusmak istiyorsa katledilen ve tutsak ogrencilerden bahsetsin.

  İstifa.. - erdal mirza

  İsteğin dışında sana "dayatılan"yönetmelik değişikliğini içine sindirip,o cafcaflı lafları yapıyorsun.İstifa diye bir müessese var!(Pardon o bizim ülkemize yabancı bir kavram)..Tarih 12 eylül yöneticilerini nasıl yazdıysa,sizleri de öyle yazacak...

  Hep aynı hikaye - savassarioglu

  Başbakan Yardımcısı'ndan en alta AKP'lilerde hep aynı terane... "Ben katılmıyorum". Eüer hiçbiriniz bu partinin uygulamalarına katılmıyorsanız, kim yapıyor bunları? Diyelim ki birileri size "rağmen" yapıyor, istifa diye bir şeyi hiç duymadınız mı? AKP'den sonra gelecek iktidarların, bu gibi kişilere ödenmiş bitin maaşları faiziyle geri alması gerekir.

  Ah o paydaşlar! ah! - brandywine06

  Öğrenci paydaşınız değil tabii! Onun haklarını bir önemi yok. Bir de kamuoyundan disiplin yönetmeliğine eleştiri geldi cümlesine takıldım. Ben hiç duymadım öyle bir şey, Türkiye'de öyle bir kamuoyu yok ki. Geziye bağlanmak istendiğini anlıyorum ama Gezi sırf bir öğrenci protestosu değildi, öyle göstermeye çalışmak, günlerce işten çıkıp protestolara katılan insanlara haksızlık olur. Zaten sırf öğrenci olsaydı hükümet 3 günde bastırır, kimsenin de sesi çıkmazdı! Ayrıca halk üniversitelerin bir çeşit toplama kampı olmasını istiyor demekle bir farkı yok söylenenlerin. Ona bakarsanız halk, isterseniz kamuoyu deyin, kendi küçük kentinde öyle serbest öğrenciler falan da istemiyor, Ermeni komşu istemiyor, gay insan istemiyor, mahallesinde Alevi bile istemiyor...Bunu ne yapacaksınız? Demokrasilerde bu gibi konularda yoğun ayrımcılık yasağı eğitimi verilir, farkındalık yaratılır, baskıcı çoğunluk istemiyor diye zaten tehdit altında olan az sayıdaki gruplar bir de devlet eliyle baskı altına alınmaz. O tedbir uzaklaştırması da Çetinsaya'nın iddia ettiği gibi bıçak çeken vb. öğrenciye değil, slogan atan, bildiri asan öğrenciye uygulanır, sanki bilmiyoruz da çocuk kandırıyor! Rektörlerin daha sert yönetmelik istemesi, YÖK'ün yapması için mazeret olamaz. Eğer TC bir demokrasi ise tabii!

  paydaşlar mı? - aharasa

  paydaşlar mı. ne paydaşları? bize böyle demorkatik yönetim, demokratik yaklaşım havaları atma hoca. sen de tayyibin piyonusun o kadar. o paydaş dediğin diğer üniversite yönetimleri de öyle. bak biz unutmayız: "Önce bir hafta uzaklaştırır, tekrar mı yaptı 15 gün olmadı mı tamamen uzaklaştırır". bu tayyibin odtüdeki göktürk uydusu olayları sonrasında size verdiği reçeteyi anlatan sözlerdir. sen de o verilen emiri yerine getirmişsindir de şimdi mızrağa çuval dikmektesindir.

  Hasta ruhlu - gueron

  Bıçağın, silahın karıştığı kavga var ise kolluk kuvvetleri göz altına alırlar. Bu kadar basit. Birçok şeyi bahane edip öğrencileri okula almayacaksınız. "Yoğun talep var, direnemedik..." Bu laf mı şimdi? Yahu arkadaş ben anlamıyorum darbe olur solcunun üstüne çökerler, dinci gelir yine solcunun üstüne çökerler.