18 yaşına girene pompalı tüfek alma izni

18 yaşına girene pompalı tüfek alma izni
18 yaşına girene pompalı tüfek alma izni
Tek doktor raporuyla silah ruhsatına imkân tanıyan maddeden geri dönüldü. Ancak şimdi de pompalı dahil av tüfeği alma yaşının 18'e inmesi gündemde


TBMM gündemindeki yeni Silah Yasa Tasarısı'nda endişe verici bir değişiklik yapıldı. Sabah gazetesinin haberine göre tasarıya yapılan eklemeyle, birçok eylemde kullanılan pompalı tüfekleri de kapsayan av silahları için ruhsat alma yaşı 21'den 18'e indirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonu geçen hafta Silah Yasa Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Daha önce kamuoyunda tartışma yaratan Emniyet ve MİT'e ağır silah ithal etme yetkisi, tek doktorla silah ruhsatı için rapor alınabilmesi gibi maddelerden geri adım atıldı. Ancak tasarının 7'nci maddesine yapılan bir eklemeyle "18 yaşındakilere av tüfeği ruhsatı hakkı" verildi. Değişiklikle yivsiz ve setsiz tüfekler, 5'ten az fişek atan ve tek atımlık basit tüfekler için ruhsat yaşı 18'e düşürüldü. Mevcut uygulamada bu yaş sınırı, aynen tabanca ve benzeri silahlarda olduğu gibi 21. Av tüfekleri arasına bazı pompalı tüfeklerin de girdiği belirtildi. Düzenleme muhalefetin itirazına ve sivil toplum örgütlerinin tepkilerine neden oldu. Düzenleme, Genel Kurul'da de ele alınacak.

GEREKÇE: ÇOK TALEP VAR
Alt Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Selami Uzun, bu değişikliğin çok talep gelmesi nedeniyle yapıldığını söyledi. Özellikle göçer, çoban gibi kişilerden bu konuda yoğun başvuru olduğunu belirten Uzun, uygulamada zaten kırsalda görev yapan bu gibi kesimlerin av tüfeği bulundurduğunu söyledi. Uzun, "Bu uygulama silahlanmaya yol açmaz. Tam tersine bir denetim getirmiş olacağız" dedi. Tasarıyla ruhsatsız av tüfeklerine af da getirildi. Eklenen geçici maddeyle elinde izinsiz olarak av tüfeği bulunduranlara, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde başvurmaları halinde ruhsat verilecek. Ruhsat verilirken de silahların kaynağına, nereden geldiğine bakılmayacak. Böylece kaçak yollarla ülkeye girmiş av tüfeği sınıfındaki bütün silahlar yasal hale gelecek.

'YAŞ YUKARI ÇEKİLMELİ'
Alt Komisyon Üyesi CHP Milletvekili Hulusi Güvel, av tüfeği yaşının 18'e indirilmesine tepki gösterdi. Güvel, bu değişikliğe karşı olduklarını belirterek şöyle dedi: "Toplantıda bu konuya itiraz ettik. 18 yaşındaki bir genç, çocukluktan yeni çıkmış, daha lise çağındadır. Askerliğini bile yapmamış çocukların eline silah verdiğinizde, Türkiye şartlarında çok olumsuz şeyler olur. Muhalefet şerhi yazdık ve bunun eskiden olduğu gibi 21 yaş sınırında kalmasını istiyoruz. Hatta mümkünse ruhsat edinme yaşı 25'e çekilmeli. Böyle bir yol açmak, silah edinmeyi artırır."

'Pompalı, av tüfeği değil'
ANKARA Avcılar Derneği Genel Muhasibi Ali Sönmez, pompalının av tüfeği olarak bilinse de aslında yakın muharebe silahı olduğunu söyledi. Sönmez şöyle konuştu: "Pompalının 3 fişek atanı da var ama çoğu 5 fişek atıyor. Bence av tüfeği değil. Çünkü her defasında yeniden nişan alıp atıyor, mermiyi sürüyorsun. Amerikan filmleri nedeniyle yayıldı. 18 yaşındaki çocuğun, aceminin eline bu silah verilmez. Av için kullansa bile çevresindeki insanları vurabilir. Yarı otomatik silahlar kadar emniyetli değil. Bunun eğitimini alan, 20 yaşı geçmiş, askerliğini bitirmiş, az da olsa tecrübesi olanlara verilmeli."

'Öfke kontrolü zor'
SİLAHLANMAYA karşı faaliyet yürüten ve yasanın hazırlanışında raporlarından yararlanılan Umut Vakfı'ndan psikiyatr Ayhan Akcan şöyle dedi: İstanbul'da bin 600 vaka inceledik. Silahlı suçlarda hem ölen hem öldüren hem de yaralananların yarısını 28 yaş altı grup oluşturuyor. Dünya literatüründe de aynı. 18 yaş, 21 yaş riskli grup. Sınırı 25 yaşa çeken Almanya, Brezilya gibi ülkeler var. 18'indeki genç, öfke kontrolünde zorlanır, öfkesini dışa yansıtma potansiyeli vardır. Risk çok daha büyük. Yaş 25'e çekilirse silahlı suçlar yüzde 20 azalır, 28 yaş en doğrusu. 18'indeki birinin eline silah verilmemeli."


  http://www.radikal.com.tr/98158398158311

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Shotgun Blues - generalduncan

  Sanki silah üreten, silah satan bir ülkeymişiz, avcılık ata sporumuzmuş, olimpiyatlarda atıcılık alanında altın madalyaları kiloyla toplayan bir milletmişiz gibi silahlanmaya yapılan bu yatırımların arkasındaki nedenleri anlamak imkansız. Gençlerin birbirini öldürmesini teşvik etmekten başka bir şeye yaramaz. Hocaya mı sinirlendi, gider bir av tüfeği alır. Alacaklısı borcunu mu ödemiyor, gelsin bir shotgun... Silahla ölmek istemiyorsanız silahları erişilebilir değil erişilemez kılmanız gerek. Ne güzel demiş ecnebiler: "Kılıçla yaşayan kılıçla ölür"

  Silah satan cebini dolduracak - radyor

  1 yil icinde ruhsatsiz silahlarini kayda gecirenler yasal olarak o silahlara sahip olabilecekse eger biri voleyi vurmayi dusunuyor bence. Kacak silahlari bir guzel satip alanlara da 1 yil icinde kayda gecirmelerini soylediniz mi iste size bir Turkiye klasigi, kisa yoldan koseyi donme yontemi. Talep cok diye bir acilama var, peki talebe karsi gelenler de cok degil mi? Ben Istiklal Caddesi`nde bile yururken koca koca tabancali polis gordugumde moralim bozuluyor, Besiktas`in en islek yerinde silah dukkani var, cesitli boylarda bicaklar da mevcut. Bir cok liseli genci de vitrine bakarken goruyorum. Gerisini siz dusunun.

  YANDAŞ ORDUSU... - Shlomo Hayim

  Polisin ağır silahlarla donaltılıp ordunun pasifize edilme planı gerçekleşmeyince B planını devreye sokanlar aslında ateşle oynadıklarının farkında değillerdir. Daha önceki bir yorumumda AKP seçimi kaybetse dahi zor gider diye yazmıştım.Şimdiki planları yandaşları kanuni yolla silahlandırıp,kaybedilecek bir seçim sonrasının senaryosunu sahneye koymaktan öte bir şey değildir.. İster istemez,Erbakanın o tek cümlelik söylemini hatırlıyor insan... "Kanlı mı,kansız mı" derken,bunun kendisini siyasi bir suikast ile alt eden çok inandığı ve güvendiği talebelerine nasip olacağını o günlerde nereden bilebilirdi ki...Shalom.

  Başlığı değiltiriniz, - pekmez_2042

  Bu haberin doğru başlığı" 18 yaşına giren erkeklere tüfek alma izni"olmalıydı. Çünkü haberin başlığı herkesi kapsıyor gibiyse de, esası budur. Bu ülkede erkekler uyduruk nedenlerle günde kaç kadın öldürüyor dersiniz... Bu sayıyı artırmaya niyeti olanlar kimler. Ülke mezbahaya dönecektir. buraya çiziyorum.

  SADECE GÜÇLÜLERDE SİLAH OLSUN! - 16973562

  18 Yaş küçük!...iki yıl sonra 20 yaşında adam olur ve adam öldürme eğitimi alır...sonra bir emirle adam öldürür...yıllar sonra bu emrin yanlış olduğu ortaya çıkar(ödürmenin doğru emri de mi olur!?)...silahlanma tartışması tabiki bize uygun görülen minvalde tartışılsın...gerçekte sadece güçlülerin elinde silah vardır...

  sorun silah değil... - arborinfelix

  bizler toplum olarak şiddete meğilliyiz. michael moore'un "benim cici silahım" belgeselini hatırlayın. kanada'da da en az amerika'daki kadar silah olduğu halde cinayet oranlarının hiç denecek kadar az olması, silah satışlarının cinayeti arttırdığı sonucunu beraberinde getirmez. insanların sürekli kamplara bölündüğü ve bir ötekinin yaratıldığı durum ortadan kaldırılmalı yoksa silah satışını sıfırlasanız da kamplara ayrılmış bir toplum kazma kürekle de olsa birbirine bu hayatı zindan eder.

  Basbakanin Modasi - SeRbIXwE

  Basbakanimiz sag olsun bak ne diyor,kadinda olsa cocukda olsa gereken neyse en sert sekilde yerine getirilecek diyor, ekliyor üc cocuk,ac,perisan, sefil yoksul, sonra suca bulusacak üc cocuk, tabiki bunlardan en az birinin kirminalize olmasi gerekiyor ki Bunlarin carklari dünsün,Üc cocuktan biri pompali tüfekten basliyarak suc islemse bunlar hangi ayirimla vatandasi iki kutup halinde bir birine düsman ederek kumanda edecek,cocuklarini seven annne babalar günaydin.Her annne ve baba bilmeli bu onlarin biricik cocuklarinin birer günahkar birer katil, suc makineleri ,kulanici robotlar olmanin ilk adimidir.Bakin kac kisi nin itirazi var ? Huyumuz kurusun biz toplumca sidete meyiliz ve merakliyiz.