18 yıllık rüya, nihayet

Büyük tanıtım
Dünyanın en iyi pilotlarının yarıştığı Formula 1'in Türkiye'ye getirilmesi yakın zamana kadar hayal gibiydi. Ülke tanıtımına büyük katkıda bulunan organizasyonun ardında televizyoncu Nuri Çolakoğlu'nun deyimiyle 'bir grup çılgın'ın 18 yıllık emeği var.
'Halka tanıttık'
Formula 1 İcra Kurulu üyesi Çolakoğlu şunları anlattı: Ben ve bir grup hız tutkunu 25 yıldır bu sporu izliyorduk. NTV'den Formula 1 yarışlarını yayımlayarak Türk halkına bu sporu daha iyi tanıttık. Organizasyonu Türkiye'ye taşıyabilmek için 18 yıl boyunca çalıştık. Sonunda hükümetin de desteğiyle başarıya ulaşabildik.
'Sıra olimpiyatta'
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) eski ve yeni başkanları Mehmet Yıldırım ile Murat Yalçıntaş da çok çabalamış. Yalçıntaş, "Sırada olimpiyatlar var" diyor. Motorsporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu pisti herkesin beğendiğini söylüyor.

İSTANBUL - Formula 1'in Türkiye'de tanınması ve İstanbul'un programa alınmasında en çok emeği geçenlerden Nuri Çolakoğlu, bir grup 'hız tutkunuyla' F1'i getirebilmek için tam 18 yıl çalıştı. Dünyanın canlı yayında İstanbul'dan izlediği yarış pistinin temelinin iki yıl önce atıldığını anımsatan Formula 1 İcra Kurulu üyesi Çolakoğlu'na göre, üç yıl önce F1'i Türkiye'ye getirmek bir hayaldi.
Sanayi için de deneme pisti
Dünyanın en hızlı otomobil ve sürücülerinin yarıştığı Formula 1 sporuna gönül vermiş isimlerle birlikte İTO, Türkiye Motorsporları Federasyonu, belediye ve bakanlıklar, Türkiye'nin Formula 1 organizasyonuna katılması ve İstanbul Park pistinin hazırlanması için seferber oldu. Genel yayın yönetmeni olduğu dönemde organizasyonun yayın hakkını satın alıp, NTV'den yayımlayarak Formula 1'in Türkiye'de tanınıp yaygınlaşmasını sağlayan, sonra da organizasyon komitesinde yer alarak İstanbul'a getirilmesinde ön ayak olan Nuri Çolakoğlu, Türkiye Grand Prix'sinin ülke için öneminin yanı sıra, Türkiye'nin en hızla gelişen sektörü olan otomotiv için de büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Türkiye'de üretilen otomobillerin artık deneme için Hollanda'ya gitmesine gerek kalmayacağını belirten Çolakoğlu, şöyle konuştu:
"25 yıldır bu sporu izliyorduk. 18 yıldır bir grup çılgın Formula 1'i Türkiye'ye getirmeye çalışıyorduk. Üç yıl öncesine kadar bir hayaldi. Üç yıl önce Bakanlar Kurulu'na çıktık. F1'i Türkiye'ye getirme projemizden bahsettik.
Başbakan Bülent Ecevit destek vereceğini söyledi, ama hükümet değişikliği oldu. Yeni hükümette bakanlar Mehmet Ali Şahin ve Kemal Unakıtan'ın ardından Başbakan'la F1'i Türkiye'ye getirmeyi tekrar gündeme getirdik. İki yıl önce temelini attık. Eski ve yeni İTO başkanları Mehmet Yıldırım ve Murat Yalçıntaş'la TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun desteğiyle bugünlere geldik."
Motorsporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu da, "Yabancı konuklar pisti çok beğendi. Onlar da heyecanlı ve çok memnun. Çok güzel bir tesis yaptık, bu bizim için bir ayrıcalık. Organizasyon Türkiye'nin tanıtımı için umulan gibi gidiyor" dedi.
Yalçıntaş: Sıra olimpiyatlarda
Organizasyonu üstlenen İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da, F1'in dünyanın en büyük ikinci organizasyonu olduğunu hatırlatarak, bundan sonra dünyanın en büyük organizasyonu olan olimpiyat oyunlarını İstanbul'da yapmak için çalışacaklarını açıkladı. Yalçıntaş, şunları söyledi:
"Bu organizasyonla her şeye hazır ve olimpiyat yapacak güçte olduğumuzu kanıtladık. 100 binin üzerinde sporsever gelecek, ayrıca 200'ün üstünde ülkede yarış TV'lerden canlı verilecek. 4 milyar dolarlık tanıtım yapacağız. Bu organizasyon beklediğimizin üzerinde bir sonuç verdi. Çok başarılı bir organizasyon yaptık. F1 insan aklı ve gücünün en üst sınırlarını ifade eder. Şimdi biz bu sınırlara sahip olduğumuzu göstermeliyiz. Pazartesi günü diğer yetkililerle toplanıp Formula 1 adına daha neler yapabileceğimizi tartışacağız."
Eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, organizasyonu Türkiye'ye getirmek için bürokratik engeller dahil büyük mücadeleler verdiklerini ifade etti. Davetiye gönderilmemesine sitem eden Yıldırım, şunları anlattı:
Yıldırım: Ortada kimse yoktu
"Organizasyonu kim yapacak dediğimizde, ortada kimse yoktu. İTO olarak İstanbul ve Türkiye'nin tanıtımı için bu işe giriştik. İTO işin yüzde 95'ini bitirmişken Odalar Birliği ve belediye ortak oldu. Biz İTO'nun bir organizasyonu olarak F1'i borsaya sunmak istiyorduk, ama onun yerine kamu seçildi.
İTO'dan daha çok belediyeler ve şahıslar öne çıktı. İTO'nun yanı sıra eski Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün teminat imzası, Orhanlı Belediyesi'nin yolun hazırlanmasıyla organizasyonda emeği var. Ruhsat için bizi 12 ay bekleterek en büyük engeli oluşturan Akfırat Belediyesi'nin hiçbir katkısı olmadı."


    http://www.radikal.com.tr/7552567552560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.