183, 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nı blokladı!

183, 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nı blokladı!
183, 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nı blokladı!
Devletin 183 hattı, şiddet mağdurlarına hizmet vermek için 7 yıldır çalışan 'Aile İçi Şiddete Son!' kampanyası Acil Yardım Hattı'nı engellemeye başladı!

RADİKAL - Devletin, şiddet mağdurlarına hizmet vermek için kurduğu çağrı merkezi 183, 7 yıldır gece gündüz sadece bu konuda çalışan 'Aile İçi Şiddete Son!' kampanyası Acil Yardım Hattı’nı engellemeye başladı. Hattın bildiği numaralarını bloklayan, yeni numaralardan arandıkça onları da engelleyen 183, görev tanımına ve yasaya aykırı bir şekilde, gelen ihbarların önünü kesiyor. Hattın çalışmasını sekteye uğratıyor.

Hürriyet gazetesinden Emel Armutçu'nun haberine göre, 'Aile İçi Şiddete Son!' kampanyası, Hürriyet gazetesinin sosyal sorumluluk projesi olarak on yıl önce İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliğiyle başlatılmış, zaman içinde tüm Türkiye ’ye yayılmış, pek çok projede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla işbirliği içinde çalışılmıştı. Kampanya çerçevesinde kurulan 7x24 açık Acil Yardım Hattı, bugüne kadar 40 binden fazla çağrı aldı, bunları güvenlik güçlerine ve sosyal hizmet müdürlüklerine bildirdi.

20 BİNDEN FAZLA MAĞDURA DESTEK
Bu sorumlularla işbirliği içinde 20 binin üzerinde şiddet mağduruna destek olurken, 2 binden fazla hayati tehlike içindeki mağdurun şiddet ortamından uzaklaştırılmasını sağladı. Acil Yardım Hattı, psikologlar, avukat ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan 10 kişilik ekibiyle işe ilk başladığında, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin polisine, “görevlerinin bu olduğunu” anlattı. On yıl boyunca şiddetle mücadeledeki eksikleri, yanlışları, raporlarla üstlerine bildirdi, düzeltilmelerini sağladı.

TELEFONLAR DUVAR OLDU

Sonra işler yavaş yavaş değişmeye başladı. Önce, İstanbul Valiliği’ndeki görev değişikliğiyle işbirliği ‘tek söz etmeden’ bitti. Telefonlar duvar oldu. Özellikle çocuk ihmal ve istismarıyla ilgili ihbarlarda Bakanlığın yerel birimleriyle sorun yaşanmaya başladı; ‘resmi bir kurum olmadığı, dolayısıyla şikayetini alamayacakları’ söylenerek 183’e yönlendirildi. 183 arandığında ise kendi vakasını takip edemez hale geldi.

Takip edemeyince de şiddete ya da tacize uğrayan çocuklarla psikolog eşliğinde görüşülmemesi, çocuk yerine ailesiyle görüşülmesi, dolayısıyla sonuç alınamaması, çocuğun kaderiyle baş başa bırakılması gibi durumları tespit edememeye, vakalarının nasıl kapandığını bilememeye başladı.

HUKUKÇULAR: BU BLOKLAMA BİR SUÇ
Son olarak 183 de Acil Yardım Hattı numaralarını blokladı. Bilmediği numaralardan arandıkça, hepsini tek tek engelledi. Bakanlık yetkilileriyle yapılan yoğun görüşmeler de bir sonuç vermedi. Oysa, yasalar gereği, şiddet, ihmal ve istismar vakalarını sadece resmi kurumlar değil her vatandaş ve kurum, sadece 183’e değil ASPB ve emniyetin tüm birimlerine bildirdiğinde işlem yapılma zorunluluğu var. Hiçbir yasada ya da ilgili yönetmeliklerde sadece 183’e bildirim yapılacağı yazılmıyor. Hukukçular, bu bloklamanın bir suç olduğunu belirtirken, Acil Yardım Hattı yetkilileri, her gün 1-3 kadının öldürüldüğü Türkiye’de, devletin işbirliğini neden reddettiğini, özveriyle yapılan bu çalışmayı neden engellediğini anlayamadıklarını söylüyorlar.