19 kişinin ölümüne 6,5 yıl ceza

19 kişinin ölümüne 6,5 yıl ceza
19 kişinin ölümüne 6,5 yıl ceza
2009'da Bursa Bükköy'de meydana gelen ve 19 kişinin öldüğü grizu patlaması ile ilgili olarak sürdürülen mahkemede karar açıklandı

BURSA - Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy'de 2009'da meydana gelen grizu patlamasında 19 kişinin ölümüyle ilgili olarak, tutuksuz yargılanan sanıklardan madencilik şirketinin yönetim kurulu başkanı ve 2 yönetim kurulu üyesi 5'er yıl, taşeron firmanın sahibinin de aralarında bulunduğu 3 kişi ise 6 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

TAKSİRLE ÖLÜME NEDEN OLMA
Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde “taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçundan yargılanan tutuksuz sanıklardan Bükköy Madencilik Turizm Ticaret AŞ'nin yönetim kurulu başkanı Nurullah Ercan, yönetim kurulu üyeleri Kasım Karataş ve Orhan Latif Ercan'a 5'er yıl; maden ocağının şefi Bayram Erdoğan, teknik nezaretçi Hayrettin Çelik ve taşeron firmanın sahibi Fahrettin Şolpan'a ise 6 yıl 8'er ay hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, madende işçi olarak çalışan ve taşeron firmaya işçi temin ettiği bildirilen Ahmet Yalvaçın'ın ise beraatine hükmetti.(aa)