19 Mayıs alanlara taştı

19 Mayıs alanlara taştı
19 Mayıs alanlara taştı
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 94. yıldönümü yurdun birçok köşesinde törenler ve yürüyüşlerle kutlanırken Ankara’da biri resmi üç farklı etkinlikle kutlandı. Reyhanlı saldırıları nedeniyle tüm yurtta resmi törenlerdeki konserler programlardan çıkarılırken Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç beraberindeki heyetle Anıtkabir’e çelenk bıraktı, Anıttepe Spor Kompleksi’nde düzenlenen törene katıldı. ABD’de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yerine Başbakan Vekili Beşir Atalay 81 ilden gelen gençleri kabul etti.

‘TC için ayakta’
Türkiye Gençlik Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu ‘Vatan, Cumhuriyet ve Emek’ birlikteliği ise Sıhhiye’de ‘TC için Türk milleti ayakta’ mitingi düzenledi. Mitingin ardından binlerce kişi Anıtkabir’e yürüdü.
İstanbul Beşiktaş ’ta ‘Bağımsızlık İçin İlk Adım Halk Koşusu’ düzenlendi. İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda resmi tören yapıldı. AKP ’nin çelengi tören öncesi anıta getirildi, tören başlamadan geri götürüldü. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da yaptığı konuşmada “Bugün 19 Mayıs mı yoksa Kabotaj Bayramı mı belli değil. Yine böyle hızlıca yasaksavar bir tören yapıldı” diye tepki gösterdi.