19 Mayıs coşkusu

Ankara'daki 19 Mayıs kutlamaları Anıtkabir'den başladı. Samsun'dan gelen bayrak ve Selanik'ten gelen bayrak-toprak Cumhurbaşkanı Sezer'e verildi.
Öğrencileri kabul eden Başbakan Erdoğan, "Satırla gezen değil, düşünen gençlik istiyoruz" dedi. İstanbul'daki kutlamalarda da renkli anlar yaşandı.

ANKARA - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dün tüm yurtta düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Ankara'daki ilk tören Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki devlet erkânının Anıtkabir'i ziyaret etmesiyle başladı. Resmi kutlamalar 19 Mayıs Stadyumu'nda sürdü. Silahlı Kuvvetler Bandosu, kısa süre önce ölen Melih Kibar'ın anısına sanatçının bestelediği 'Hababam Sınıfı' filminin müziğini seslendirince tribünlerden büyük alkış aldı.
Çelik katılmadı
Törenin açılış konuşmasını, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Norveç'te olması nedeniyle, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptı.
Kız ve erkek öğrencilerin ayrı tablolar oluşturduğu 'Kurtuluş ve Kuruluş' adlı gösteri büyük ilgiyle izlendi. Törenin 'İzmir Marşı' ve Türk Bayrağı'nın renklerini taşıyan onlarca balonun uçurulduğu final sahnesi, protokoldekiler ile tribünde bulunan vatandaşlar tarafından uzun uzun alkışlandı.
Erdoğan saat hediye etti
81 ilden ve KKTC'den gelen öğrencileri kabul eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise gençlerin 'tam bir özgüven içinde olmaları ve Türkiye'ye güvenmeleri' gerektiğini vurguladı. Gençlere öğüt veren Erdoğan, "Üniversitelerde elde satırla dolaşan gençlik değil, tam tersine düşünen, üreten, kendisi ve milletine kazandıran bir gençlik istiyoruz" dedi. Gençler, Erdoğan'a aralarında halıya işlenmiş Atatürk portresinin de bulunduğu çeşitli hediyeler verirken, Erdoğan da kol saati hediye etti. Daha önce kolsuz öğrenciye kol saati hediye edilmesi nedeniyle zor anlar yaşayan Erdoğan, bu kez gözleri görmeyen bir öğrenciye dokunmatik saat hediye etti.
Cumhurbaşkanı Sezer de kutlamalar için Ankara'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki Gençlik Temsilcileri Grubu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Sezer, gençlerden Türkiye'nin bağımsız geleceği için Atatürk'ün çizdiği yolda ilerlemelerini istedi.
(Radikal, aa)Alkışlar şampiyona
İzmir Alsancak Stadı'ndaki törende, 6 bin 554 öğrenci gösteri yaptı. Fransa ve Portekiz'de katıldığı Uluslararası Ritmik Jimnastik Turnuvaları'nda birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazanan Berfin Serdil Sütçü'nün gösterisi uzun uzun alkışlandı.
FOTOĞRAF: TURAN GÜLTEKİN/DHA
Üniversiteliler Samsun'da
Samsun'da Mustafa Kemal'i getiren Bandırma Vapuru'nun bire bir ölçülerinde yapılan müze gemide, 'Genç Mustafa Kemal' tişörtleri giyen gençlerin katılımıyla tören düzenlendi. 49 üniversiteden gelen 500 öğrenci de törende hazır bulundu.
FOTOĞRAF: DAVUT AKTAŞ/DHA
Avrupa'nın yeni yıldızı
İstanbul İnönü Stadı'nda tribünlere yerleşen öğrenciler ellerindeki kartonlarla 'Avrupa'nın yeni yıldızı' yazdı. Rengarenk giysili öğrenciler de sahada gösteri yaptı.
FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI
Bayram 21 Mayıs'a ertelendi
Van Atatürk Stadyumu'ndaki tören öncesi başlayan şiddetli yağış gösterileri erteletti. İl Koordinasyon Kurulu, kutlamayı 21 Mayıs'a erteleyince 2 bin öğrenci birden stadyum kapısına doğru koştu, bazı öğrenciler ezilme tehlikesi geçirdi.
FOTOĞRAF: AHMET İZGİ/AA
Burası Şırnak Şehir Stadyumu
Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan tören, Şehir Stadyumu'nda devam etti. Vali Osman Güneş, Belediye Başkanı Ahmet Ertak ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Karababa'nın katıldığı kutlamalar şiddetli yağmur nedeniyle ertelendi.
FOTOĞRAF: CAFER BALIK/AA

Samsun'dan gelen bayrak Ankara'da
19 Mayıs Stadyumu'ndaki törende atletler, Samsun ve Selanik'ten getirilen bayrak ile toprağı Cumhurbaşkanı Sezer'e sundu. Sezer, Samsun'dan gelen bayrağı alarak tribünlere doğru salladı.
FOTOĞRAF: ADEM ALTAN
Danslar nefes kesti
Edirne 25 Kasım Stadyumu'ndaki törende Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu öğrencileri dans gösterisi sundu. Kız öğrencilerin kıvrak dansı ilgiyle izlendi.
FOTOĞRAF: AYŞEGÜL KÜTÜK/DHA


    http://www.radikal.com.tr/7466397466390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.