19 yıldır beklenen özür

19 yıldır beklenen özür
19 yıldır beklenen özür
19 yıl önce The Marmara Oteli'nde patlayan bombanın öldürdüğü Yasemin Cebenoyan ve Onat Kutların sevenleri hala bir özür bekliyor.

Radikal.com.tr - The Marmara Oteli’nin önündeki Opera Pastanesi’nin bombalanmasının ardından 19 yıl geçti.

30 Aralık 1994 günü meydana gelen patlama sonucunda arkeolog Yasemin Cebenoyan ile yazar ve eleştirmen Onat Kutlar hayatlarını kaybetti. Cebenoyan bir gün önce doğum günün kutlamış ve bir arkadaşıyla buluşmak üzere pastaneye gelmişti. Kutlar ise eşiyle evlilik yıldönümlerini kutlayacaktı.

Patlamanın ardından İBDA-C bombalamayı üstlendi. Ancak güvenlik güçleri eylemin sorumlusu olarak PKK ’yı gösterdi. Kamuoyu başlangıçta buna inanmadı ama daha sonra patlamanın zanlısı olarak bir kişi yakalandı. Bu kişi, pişmanlık yasasından yararlanarak 9 yıl hapis yattı ve bu arada eylemi PKK için yaptığını da itiraf etti. PKK eylemi aktif olarak savunmasa da bombalamanın sorumluluğunu reddeden bir açıklama da yapmadı.

Aradan 19 yıl geçmesine karşın olayla ilgili olarak hala PKK tarafından bir özür dilenmedi. Kutlar ve Cebenoyan’ın yakınları ise bunca yıla karşın hala bir özür için, yaşananları affedebilmek için bekliyorlar.