19 yıllık firari, baba olunca yakayı ele verdi

MARMARİS- Tokat’ın Zile ilçesinde, 25 yıl önce bir karı-kocayı öldürdüğü gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve konulduğu cezaevinden firar eden kişi, 19 yıl sonra Marmaris’te yakalandı.
Zile ilçesinde 1984 yılında bir çiftin öldürülerek yakılması cinayetiyle ilgili jandarma tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Eşref İnci olaydan yaklaşık bir yıl sonra gözaltına alındı. Öldürülen çiftin kiracısı olan İnci, çıkartıldığı mahkemece müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve İzmir Foça Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevinde yedi yıl kalan İnci, 1990 yılında firar ederek izini kaybettirdi.
Foça’daki cezaevinden kaçtıktan sonra sahte bir kimlik edinen ve Hasan İnci adını kullanarak yaklaşık 10 yıldır Marmaris’te yaşayan Eşref İnci, yeni doğan çocuğunu nüfusa kaydettirince, ilçede olduğu belirlendi.
Bu gelişmenin ardından, Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri, zanlıyı yakalamak için çalışma başlattı.
Polis ekipleri, boya işleri yaptığı tespit edilen İnci ile ‘iş konuşmak’ bahanesiyle iletişime geçti. Bir polis memuru, İnci ile Marmaris Kapalı Çarşı’nda bulunan bir dönerci büfesinde buluştu. Kısa süren sohbetin ardından dönerci büfesine gelen iki sivil polis, İnci’yi, ellerindeki fotoğraftan teşhis ederek gözaltına aldı.
Marmaris Polis Merkezi’ne götürülen 50 yaşındaki Eşref İnci’nin ifadesinde, 25 yıl önce meydana gelen olayla bir ilgisinin olmadığını ve cinayetin kendi üzerine atıldığını iddia ettiği öğrenildi.
Polis merkezindeki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından Marmaris Adliyesi’ne sevk edilen Eşref İnci, yeniden cezaevine gönderildi. (aa)