1909 sayfalık ikinci iddianemede ağır suçlamalar

1909 sayfalık ikinci iddianemede ağır suçlamalar
1909 sayfalık ikinci iddianemede ağır suçlamalar

Hurşit Tolon ve Şener Eruygur.

Ergenekon soruşturmasında ikinci iddianame mahkemeye verildi. İddianame 21'i tutuklu 35'i tutuksuz 56 şüpheli hakkındaki iddiaları içeriyor. Savcılara göre Gazi ve Sivas olayları Ergenekon'un işi

 

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında açılan dava sürerken, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda devam eden soruşturma kapsamında hazırlanan ikinci iddianame de tamamlandı. 1909 sayfa olan iddianamede 21'u tutuklu 56 sanık yer alıyor. İddianamede emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında olduğu 12 sanık 'örgüt yöneticisi olmak. hükümetin 12 sanık 'örgüt yöneticisi olmakla' suçlanıyor. Açıklamaya göre 77 zanlı hakkındaki soruşturma sürüyor, bu da üçüncü bir iddianame daha hazırlanacağı anlamına geliyor.
Ümraniye'de 2007 yılı haziran ayında bir gecekondunun çatı katında 27 adet el bombası ve patlayıcılar bulunmasıyla başlayan 'Ergenekon' soruşturmasında ilk iddianame geçen temmuz ayında tamamlandı ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkamesi'nce kabul edildi. İlk iddianamede 2455 sayfaydı ve 48'i tutuklu, toplam 86 sanık yer aldı. Bu sanıklara 'Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı halkı isyana tahrik' gibi 11 ayrı suçlama yöneltildi. İddianameyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaparken 1 Temmuz 2008'de yapılan ve 'yedinci dalga' olarak anılan emekli generallerin gözaltına alındığı operasyonla ilgili ikinci iddianame hazırlanacağını belirtmişti.


1909 sayfa

 

Beklenen ikinci iddianame de dün tamamlandı. Soruşturma savcılarınca hazırlanan iddianame dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da iddiananemeyle ilgili temel bilgileri kapsayan bir yazılı açıklama yaptı. Başsavcılığın açıklamasında 10 Temmuz 2008 tarihinde açılan birinci kamu davasından sonra devam ettirilen soruşturmanın sonuçlandırıldığı belirtildi ve "8 Martta 2009/511 soruşturma sayılı iddianameyle ikinci kamu davası açılmıştı. 1909 sayfadan oluşan bu iddianamede 21 tutuklu, 35 tutuksuz olmak üzere 56 şüpheli mevcut" denildi.

 

İddianamenin beş bölümü

 

Açıklamaya göre iddianame beş bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, Ergenekon soruşturmasının ilk aşamasıyla birinci iddianamenin özetinin yapıldı. İkinci bölümde soruşturmanın sonraki aşamaları ve Ergenekon örgütü anlatıldı. Üçüncü bölümde örgütün işlediği suçlar genel olarak ve topluca anlatılırken, dördüncü bölümde örgütün diğer faaliyetleri, başka örgütlerle sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla ilişkileri yer aldı. Beşinci bölümde ise iddianamede yazılı şüphelilerin bireysel eylemleri ve bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ve sevk maddeleri ile hukuki durumları işlendi.


12 örgüt yöneticisi var

 

Açıklamaya göre iddianamede toplam 12 şüpheli 'örgüt yöneticisi olmak'la suçlanıyor. İddianamede 56 şüpheli hakkındaki suçlamalar şöyle sıralandı: "Örgüt yöneticisi olmak, cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belgelerini kullanmak, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, kişisel verileri hukuka aykırı
olarak kaydetmek, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarından, resmi evrakta sahtecilik, askeri itaatsizliğe
teşvik, patlayıcı madde bulundurmak, yasaklanan bilgileri temin etmek, uyuşturucu madde bulundurmak, 6136 Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet, örgüt üyeliği, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek."


Hangi dalgalar var ?

 


Savcılık kaynaklarına göre ikinci iddianame 1 Temmuz 2008 ile 7 Ocak 2009 arasında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan zanlıları kapsıyor. Bu operasyonla alınan önemli isimler şunlardı: 'Emekli orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, eski Jandarma İstihbarat Başkanı Levent Ersöz, adı Susurluk döneminde de gündeme gelen Osman Gürbüz, JİTEM'in kurucularından emekli albay Arif Doğan, beş muvazzaf teğmen, bir askeri öğrenci, 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu, oyuncu Nurseli İdiz, gazeteci Tuncay Özkan, eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, eski İstanbul Organize Suçlarla Şube Müdürü Adil Serdar Saçan."
İddianamenin içeriğine yönelik bilgi verilmedi. Ancak bu iddianamede yer alan zanlılara sorgularında yöneltilen iddialar bu konuda fikir veriyor. Şüpheli Osman Gürbüz'e Gazi olayları ve Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili sorular yöneltilmişti. Tolon ve Eruygur'aysa Cumhuriyet mitingleri, Ankara'da yapılan toplantılar sorulmuştu. 


Bundan sonra ne olacak ?

 


Mahkeme 15 gün içinde iddianamenin reddi ya da kabulu konusunda bir karar verecek. Süre bitimine kadar mahkeme karar vermezse iddianame kabul edilmiş sayılacak. Mahkeme iddianamenin iadesi yoluna gitme ihtimali de mümkün. Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK)'nun 174. maddesine göre mahkeme tarafından, iddianamenin ve dosya içeriğindeki evrakların verildiği tarihten itibaren onbeş gün içinde soruşturma evresine ilişkin bütün belgeler incelendikten sonra, eksik veya hatalı noktalar belirtilmek suretiyle iade kararı verilebilir. Mahkeme, yasaya göre 'suçun sübutuna etki edeceği mutlak sayılan mevcut bir delil toplanmaması' ve 'Ön ödemeye veya uzlaşmaya tabi olduğu soruşturma dosyasından açıkça anlaşılan işlerde önödeme veya uzlaşma usulü uygulanmadı' hallerde iddianameyi iade edebiliyor. Kanuna göre 'farklı bir suç' ya da 'suç yoktur' şeklinde 'suçun hukukî nitelendirilmesi sebebiyle' iddianamenin iadesi kararı verilmiyor. On beş gün içinde iade edilmeyen iddianame de kabul edilmiş sayılısayılıyor. İddianame iade edilirse savcı mahkemenin iade kararında gösterilen eksiklikleri tamamladıktan ve hatalı noktaları düzelttikten sonra yeniden iddianame düzenleyerek dosyayı mahkemeye gönderiyor. Mahkemi ilk kararında belirtmediği bir sebebe dayanarak yeniden iddianamenin iade edemiyor. İade kararına karşı savcının da itiraz hakkı bulunuyor.


Üçüncü iddianame olacak

 

Açıklamada yakın tarihlerde soruşturmaya dahil edilen 48 tutuklu, 29 tutuksuz olmak üzere 77 şüpheli hakkındaki soruşturma evrakının ayrıldığı ve bunlar hakkındaki soruşturmanın devam ettiği kaydedildi. Edinilen bilgilere göre ikinci iddianame Temmuz 2009'le 7 Ocak 2009'da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan zanlıları kapsıyor. Bu durumda muvazzaf subayların, eski Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin'in tutuklandığı onuncu dalgayla, Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek ve bazı sendika yöneticilerinin tutuklandığı 11. dalgayla ilgili iddianame daha sonra hazırlanacak.  (Radikal)