192 kişi hastanelik

Sinema yangınından etkilenerek hastaneye kaldırılanların çoğu dün taburcu edildi.
G-Mall'daki yangında dumana maruz kalan 192 kişi, önceki gece Dolmabahçe'ye yakın bölgelerdeki hastanelere sevk edildi.

İSTANBUL - Sinema yangınından etkilenerek hastaneye kaldırılanların çoğu dün taburcu edildi.
G-Mall'daki yangında dumana maruz kalan 192 kişi, önceki gece Dolmabahçe'ye yakın bölgelerdeki hastanelere sevk edildi. İlk önce 215 kişinin hastanelere başvurduğu bilgisi verildi. Ancak bunun iki hastanede 23 kişinin mükerrer yazılmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Amerikan Hastanesi'ne başvuran 26 kişiden yedisi yatarak tedavi gördü bu kişilerden üçü dün taburcu edilirken, diğer dört kişinin bugün çıkarılması bekleniyor.
'Tek çare kaçmak'
Duman zehirlenmesi, yangın veya sobadan sızan yoğun gazların solunmasıyla kendini gösteriyor. Diğer adıyla karbonmonoksit zehirlenmesi, bulunan yerdeki duman ve gazın yoğunluğuna göre hızlı veya yavaş gelişiyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, zehirlenmenin uyanık bir insanda baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, bulantı, kusma, konsantrasyon güçlüğü, nefes darlığı, çarpıntı, karın ağrısı, kas krampları, sara nöbetleri ve şuur bozukluklarından komaya kadar giden belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi.
Yangın gibi durumlarda zehirlenmelere karşı ilk ve tek yapılacak şeyin mekânı acele terk etmek olduğunu belirten Küçükusta, zehirlenmeye maruz kalan kişinin temiz havaya çıkarılması gerektiğini ifade etti.
Bu yangın ilk değil
Bazı büyük sinema yangınları:
7 Şubat 1987: İstanbul Elmadağ'da eski adı Şan Sineması olan Egemen Bostancı Kültür Merkezi'nde gece yarısı çıkan yangında bir kişi öldü. Yangın sonucu bina harabeye döndü.
5 Ekim 1995: İstanbul Şişli'deki Site Sineması jeneratör dairesinde önce bir patlama meydana geldi, ardından yangın çıktı. Kazada iki kişi hayatını kaybetti, sinema büyük hasar gördü.
7 Mart 1996: Üsküdar'daki Odeon Sineması'nın salonu, nedeni bilinemeyen yangında tamamen kül oldu.
22 Ekim 1999: İstanbul Kâğıthane'deki Asya Sineması seks filmi gösterdiği gerekçesiyle iki kişi tarafından kundaklandı. Çıkan yangında sinema büyük hasar gördü.
16 Şubat 1999: Beyoğlu'nda tarihi binada bulunan 77 yıllık Elhamra Sineması'nda bilinemeyen bir neden yüzünden yangın çıktı. Sinema kullanılamaz hale geldi.
13 Mart 2003: Ağrı'nın tek sinema ve kültür merkezi olan Şelale Sineması elektrik kontağından kaynaklanan bir yangın sonucu kül oldu. Yangında iki seyirci ile üç itfaiye eri yaralandı, salon ise büyük zarar gördü.
24 Aralık 2003: Gelibolu'nun tek sineması elektrik kontağından çıkan ve bir buçuk saat süren yangında küle döndü, can kaybı olmadı.