195 dakikalık kabus bitti

195 dakikalık kabus bitti
195 dakikalık kabus bitti
Üniversitelerde okuyacak adayları belirlemek amacıyla yapılan ve bu yıl sonuncusu düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı sona erdi. Sınavda 1 milyon 349 bin 423 genç 195 dakika ter döktü

 

ÖSS'DEN İNSAN MANZARALARI İÇİN TIKLAYIN

 

ÖSS SORU VE YANITLARI İÇİN TIKLAYIN

Üniversitelerde okuyacak adayları belirlemek amacıyla yapılan ve bu yıl sonuncusu düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı sona erdi. Sınavda 1 milyon 349 bin 423 genç 195 dakika ter döktü.

Üniversitelerde okuyacak adayları belirlemek amacıyla yapılan ve bu yıl sonuncusu düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı sona erdi. Sınavda 1 milyon 349 bin 423 genç 195 dakikada 90 sayısal, 90 sözel olmak üzere 180 soru çözdü.
ÖSS, Türkiye’de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da toplam 4 bin 602 binada, 70 bin 850 salonda yapıldı. 207 bin 857 kişinin görev yaptığı sınavda, 1 milyon 349 bin 423 genç, 195 dakikada 90 sayısal, 90 sözel olmak üzere 180 soru çözdü.
Sınav sonuçlarının Temmuz ayının ortalarında açıklanması planlanıyor. Sınav değerlendirilirken, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL, ÖSS-SÖZ-2, ÖSS-SAY-2 ve ÖSS-EA-2 puanları hesaplanacak. Sınavda, ön lisans ve Açıköğretim programlarını tercih edebilmek için 145, lisans programlarını tercih edebilmek için de 165 baraj puanı aşmak gerekiyor.
Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını, açıköğretim ön lisans programlarını, açıköğretim lisans programlarını ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

 

YARIMAĞAN: SONUÇLAR BİR AY İÇİNDE AÇIKLANIR

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ortaöğretim başarı puanını hesaplamak için gerekli diploma notlarının okullardan zamanında gelmesi halinde bir ay içinde ÖSS sonuçlarını açıklayacaklarını bildirdi.
Yarımağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün saat 12.45’de sona eren ÖSS’de, "Geneli ilgilendirecek bir sorun yaşanmadığını" belirtti.
Sınavda, "Her yıl olduğu gibi münferit bazı olayların meydana geldiğini" söyleyen Yarımağan, cep telefonuyla kopya teşebbüsünden yakalananlar bulunduğunu ifade etti. "Sınav esnasında cep telefonuyla kopya alırken, cep telefonuyla tuvalette kopya çekmeye çalışırken yakalananlar oldu" diyen Yarımağan, bu adayların sınavlarının iptal edileceğini belirtti.


-"ÖKSÜRÜĞÜ TUTANA ÖZEL ODA AÇTIK"-

Sınav sırasında birkaç adayın da rahatsızlandığını kaydeden Yarımağan, şöyle konuştu:
"Örneğin bir adayın öksürüğü tutmuş, adayı salon dışına çıkarmışlar ama öksürüğü devam etmiş. Bize görüş sordular, ona özel oda açtık diğer adaylara rahatsızlık vermeden sınava devam edebilsin diye. Ayrıca sınav sırasında bayılan, sarası tutan bazı adaylar da var. Bu adaylar da rahatsızlıkları geçtikten sonra, bina dışına da çıkmadıkları için, sınavlarına devam ettiler ama tabii ek süre verilmedi. Bize bu tür konular yansıdığında görevlilere, hepsine gerekli kolaylığı sağlamalarını söyledik.
Bize şu ana kadar yansıyan olaylar böyle. Bunların dışında geneli ilgilendirecek bir olay yaşanmadı."
Tüm merkezlerden sınav evrakının en geç yarın öğleye kadar Ankara’ya ulaşmış olacağını belirten Yarımağan, daha sonra sayım işlemlerinin yapılacağını ve değerlendirmenin çarşamba günü başlayacağını anlattı.
Yarımağan, "Eğer diploma notlarını toplamakta okullar bizi bekletmezlerse, zamanında gönderirlerse bir aya kalmaz sonuçları açıklarız. Sonuçları açıklamak için sadece değerlendirmeyi yapmak yetmiyor. Ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanması için okullardan diploma notlarının gelmesi gerekiyor" dedi.
Yarımağan, kontenjanlarla ilgili kılavuzun basımının da bu ay sonunda yapılabileceğini söyledi. (aa)