1982'den önceki tüm suçlar silindi

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 31 Aralık 1982'den önce işlenmiş suçlarla ilgili tutulan polis ve jandarmaya ait kayıtların silindiğini açıkladı.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 31 Aralık 1982'den önce işlenmiş suçlarla ilgili tutulan polis ve jandarmaya ait kayıtların silindiğini açıkladı. CHP'li Emin Koç'un soru önergesini yanıtlayan Aksu, iptal işleminin, 1974 tarihli Af Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden itibaren 1982'ye kadar olan kayıtları kapsadığını söyledi. Aksu, "111 bin 515 kişinin kayıtları da iptal edildi. Tutulan kayıtlarla ilgili gereksiz gözaltına alınma veya bu kayıtların güvenlik soruşturmalarında kullanılması kaygılarıyla silinmeleri öngörülmüştür. Bu uygulamayla da kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmesinin önüne geçilmesi amaçlandı" dedi.
Aksu, internet üzerinden oynanan kumarın da önleneceğini, bu konuda çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Aksu, AKP'li Mahmut Göksu'nun soru önergesini yanıtlarken de, 1997-2004 yılları arasında 338 kişinin Müslümanlıktan Hıristiyanlığa, altı kişinin de Museviliğe geçtiğini kaydetti. Aksu, misyonerlerin faaliyetlerine ilişkin olarak da şunları söyledi:
"Türkiye'de misyonerlerin sayısını tespit etmek mümkün değil. Misyonerler yoksul ailelere, etnik, mezhep ve kültürel açıdan farklı gruplarla deprem, sel felaketi gibi doğal afetlere maruz kalan insanlara yöneliyor."


    http://www.radikal.com.tr/7407137407130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.