2.5 saatlik anaokulu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, 2005/2006 eğitim yılından itibaren ilköğretim okullarının bünyesindeki anasınıflarında ikili öğretime geçeceklerini, anaokullarında ise hem ikili hem normal eğitimin süreceğini açıkladı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, 2005/2006 eğitim yılından itibaren ilköğretim okullarının bünyesindeki anasınıflarında ikili öğretime geçeceklerini, anaokullarında ise hem ikili hem normal eğitimin süreceğini açıkladı.
İnanlı, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi: "Okul öncesinde MEB'e ait müstakil anaokullarının yanı sıra ilköğretim okullarında anasınıfları ve kız meslek liselerinde uygulama sınıfları var. Sabahtan akşama süren normal öğretimin bedeli çok yüksek. Tüm ilköğretim okullarının bünyesindeki anasınıflarında istisnasız ikili öğretime geçeceğiz. Sabah bir grup, akşam bir grup olacak. Dolayısıyla yemek problemimiz ortadan kalkmış olacak. Çocuk gerekirse yiyeceklerini evinden getirecek. Veya o çevrenin şartlarına göre çok az bir masraf karşılığında çocuğun kahvaltısı karşılanacak. Böylece aynı mekândan iki grup öğrencimiz yararlanmış olacak. Masraf asgariye düşecek, işçi çalıştırmayacağız. Anaokullarımızda ise eğer beş sınıflı bir anaokulu varsa iki sınıf normal öğretim yapacak, çünkü çalışan annelerin çocuklarını dışarıda bırakmayacağız. Kalan sınıflarda ise ikili öğretim yapılacak."
Öğretmenler evleri gezecek
Türkiye'de okul öncesi eğitim çağında (48-72 ay) 2 milyon 700 bin çocuk olduğunu belirten İnanlı, "Bu çocukların hepsini tam gün eğitime almak hiçbir devletin altından kalkamayacağı bir yük. İngiltere'de de günde 2.5 saat okul öncesi eğitim veriliyor. Okul öncesi eğitim için günde 2.5 saat yeterlidir. Önemli olan çocuklarımızın mutlaka okul öncesi eğitimden geçmeleridir" dedi. İnanlı, okul müdürleri ve öğretmenlerden de kayıtlar başlamadan önce evleri tek tek gezerek aileleri, çocuklarını anaokuluna göndermeleri için ikna etmelerini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7470597470590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.