2.5 trilyonluk imza

AKP'li Yılmazcan'a suçlama: İlksan'dan alacağı vekâlet ücreti için yasa değiştirdi. Savunma: "Alacağım 2.5 değil, 20 trilyon ve o yasayla ilgisiz."
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Bir arsa sorununda İlksan'ın (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı) avukatlığını üstlenen AKP'li milletvekili Mehmet Yılmazcan'ın, mahkeme kararıyla 2.5 trilyon lira vekâlet ücreti kazanması, TBMM gündemine taşındı.
Kahramanmaraş milletvekili Yılmazcan, vekâlet ücreti davası sürerken 'Avukatlık Yasası'nda değişikliğe gidilmesi için imza veren dört isim arasında yer aldı. Yasada istenen değişiklik yapılınca AKP'li milletvekili Yılmazcan'a 2.5 trilyon lira ödenmesine karar verildiği öne sürülüyor.
CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ise önergesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Bir milletvekilinin geçmişe dönük, özellikle kendisinin yararlanacağı bir öneride bulunması ve bu öneriyi yasalaştırmada öncü olması doğru mudur?" diye sordu. Söz konusu davada hakkının 20 trilyon lira olduğunu söyleyen Yılmazcan ise, Yargıtay'a gidecek.
Geçici madde konuldu
İlksan Başkanı Harun Yenice'nin verdiği bilgiye göre AKP'li Yılmazcan ve avukat Nuray Turcan'ın 8 Temmuz 2003'te İlksan'dan 20 trilyon liralık avukatlık vekâlet ücreti alacağı bulunduğu iddiasıyla Kahramanmaraş Barosu Hakem Kurulu'na başvurdu. Dava devam ederken 13 Ocak 2004'te 5043 Sayılı Kanun ile Avukatlık Yasası'nın 164. maddesinde değişiklik yapıldı. Yasaya konulan geçici maddeyle getirilen değişikliklerin 'daha önceki' vekâlet ücreti ihtilaflarına uygulanmasının sağlandığına dikkat çeken Yenice, "Yeni çıkan kanun, altı yıl öncesine ilişkin bir anlaşmazlığa uygulanamaz" deseler de Pendik 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 12 Ekim 2004'te 2 trilyon 513 milyar 375.6 milyon lira vekâlet ücreti ödemeye mahkûm olduklarını anlattı.
Milletvekili Yılmazcan ise "İlksan'la davanız devam ederken, davayı ilgilendiren bir yasanın altına imza attığınız iddia ediliyor. Bu, milletvekili etiğiyle bağdaşır mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:
'Davamla ilgili değil...'
"Bağdaşır, niye bağdaşmasın? O çıkan kanunun benim davamla ilgisi yok. O, Türkiye'deki bütün avukatları ilgilendiren bir kanun maddesi... Niye imza atıyorum, 50 bin tane avukat o işten faydalanacak diye. Bizim davayı ilgilendiren bir şey olsaydı ben imza atmazdım, başkasının imzasıyla gelirdi. Ben o kadar kafasız mıyım?"
Yılmazcan ayrıca mahkemenin 2.5 trilyon liralık vekâlet ücreti ödenmesine ilişkin kararını da temyiz edeceğini, çünkü kendisinin 20 trilyon lira talep ettiğini belirterek, "3 bin 300 dönüm arsa var ortada. Yapılan işe göre 2.5 trilyonun lafı olmaz" dedi.
AKP'den de itiraz var
Değişiklik teklifinde imzası bulunan dört milletvekili arasında yer alan AKP Artvin Milletvekili Orhan Yıldız da, Yılmazcan'ın davasının, söz konusu yasa değişikliğinden etkilenmeyeceğini savundu. Yıldız, Yılmazcan'ın 20 trilyon liralık talebine karşılık mahkemenin 2.5 trilyon liraya hükmetmesinin, davanın İlksan lehine sonuçlandığı anlamına geldiğini söyledi. Ama Yıldız, "Sizin devam eden böyle bir davanız olsaydı, yine imza atar mıydınız" sorusunu, "Ben bu yasa değişikliğini gündeme bile getirmezdim. Çünkü siyasetle uğraşanların dostu yoktur, düşmanı ise çoktur. Böyle bir durum farklı yorumlara yol açabilir" diye yanıtladı.
Yasa ne getirdi?
İlksan'ın davayı kaybetmeye gerekçe gösterdiği öneriyle, 1136 Sayılı Avukatlık Yasası'nın 164. maddesinde değişiklik yapıldı. Böylece avukatlık ücreti, dava değerinin yüzde 5-15'inden, yüzde 10'u ile yüzde 20'si arasında bir miktara yükseltildi. Böylece İlksan'ınki gibi 200 trilyon liralık bir davada, anlaşmazlık durumunda eski yasaya göre en fazla 30 trilyon liralık avukatlık ücreti alınırken yeni yasayla bu rakam 40 trilyona kadar çıkabiliyor.