2.5 yaşındaki çocuğa ve ölülere 'inek' teşviği

2.5 yaşındaki çocuğa ve ölülere 'inek' teşviği
2.5 yaşındaki çocuğa ve ölülere 'inek' teşviği
Diyarbakır'da seçim zamanı olmaz olmaz!


Özgür CEBE- Muharrem KONTAZ

DİYARBAKIR - Diyarbakır Valiliği'nin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla süt sığırcılığını geliştirme projesi kapsamında isteyen köylülere parasını 4 yıl sonra faizsiz ödemek koşuluyla 15 bin lira değerinde inek dağıtacak. Valilik, merkeze bağlı Esenbağ Köyü’nde 2.5 yaşındaki Mevlüt Darı’ya inek alabileceğine ilişkin mektup gönderdi. Hayatta olmayan bazı kişilere de aynı yöde mektupların gelmesinin dağıtımın rastgele yapıldığının kanıtı olduğunu söyleyen köylüler tepki gösterdi.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, aracılığıyla ‘Süt sığırcılığını geliştirme ve muhtaç durumdaki vatandaşlara sürekli gelir temin etme projesi’ kapsamında 2 bin aileye yardımda bulunma kararı aldı. Merkeze bağlı Köprübaşı ve Esenbağ köylerine yapılacak yardımlara ilişkin hazırlanan mektupları köylülere ulaştırılmak üzere köylerin okul müdürlerine gönderildi.
Listede adı bulunan ve yardım alacak olan kişiler tek tek muhtar aracılığıyla okula çağrılarak valiliğin mektubu kendilerine tebliğ edildi. Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun imzasını taşıyan ve yoksul ailelere Nisan ayında süt sığırcılığını geliştirmek için 15 bin lira değerinde inek verileceği, paranın da 4 yılda faizsiz ödeneceği, inek almak isteyenlerin mektup ekinde gönderilen formu doldurmaları gerektiği bildirildi.
Esenbağ Köyü’nde 2.5 yaşındaki Mevlüt Darı adına da inek dağıtımından yararlanacağına ilişkin mektup gönderildi. Mevlüt'ün babası Mehmet Darı, boğluna gelen mektup karşısında şaşırdıklarını belirterek, “Oğlumuz Mevlüt’ün adına valilikten gelen mektubu aldığımızda şoke olduk. Bu çocuk nasıl gidip imza verecek, nasıl bu imkandan yararlanacak. Demek ki bu listeler rastgele programsızca hazırlanıyor” dedi. Köyde 3 yaşındaki Aysun Kılıç'a da aynı mektubun gönderildiği ortaya çıktı. Köprübaşı Köyü’nde ise 2 yıl önce 85 yaşında hayatını kaybeden Naile Maral ve Nazmi Cengiz adına da mektupların gönderildiği belirlendi.
Köprübaşı’nda yaşayan 7 çocuk babası Hacı Harman, 5 kez yazılı dilekçe ile müracaatta bulunduğunu, bu dilekçeler için 25 lira para harcadığını belirterek, “Bu nasıl yardım kampanyası halen anlamış değiliz. Ben muhtaç bir insanım. 7 çocuğum var ve 5 kez yazılı müracaatıma rağmen yardım kampanyasına alınmadım, ne kömür, ne de beyaz eşya verdiler” dedi.
Köy kahvehanesinde çaycılık yapan yeşil kartlı Mustafa Kurtboğdu ise, resmi müracaatı bulunduğunu, 932 No’lu yardım sayı numarasındaki şahsın kendisi olduğunu belirterek, “Bana da hiçbir cevap verilmedi. Halen bu listelerin kim tarafından nasıl ve ne amaçlı hazırlandığını bilmiyoruz. Muhtar da şaşırıp kalmış. Köyde hiçbir resmi başvurusu olmayan ve dönümlerce arazileri olanlara her türlü yardım ve destek verilirken, başvuru yapan asıl hak sahipleri ise geri çevriliyor. Şimdi bu da yetmezmiş gibi ölü ve bebeklere yardım mektupları gidiyor” dedi. (dha)