2 500 yıllık tarihi eserler bahçesinde süs olarak duruyordu

2 500 yıllık tarihi eserler bahçesinde süs olarak duruyordu
2 500 yıllık tarihi eserler bahçesinde süs olarak duruyordu
Edirne'nin Keşan İlçesi'nde bağlı Gökçetepe Köyü Sahili'nde jandarma tarafından bir evin bahçesinde bulunan küp ve demir çapanın 2 bin 500 yıllık tarihi eser olduğu ortaya çıktı

KEŞAN - Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı Merkez Karakol Komutanlığı ekipleri, Keşan'a bağlı Gökçetepe Köyü Sahili'nde devriye görevi yaptığı sırada, A.Y.'ye ait evin bahçesinde eski tarihlerde kullanılan büyük bir küp gördü. Bunun üzerine bahçeye giren ekipler, küpün yanında demir çapayı da bulunca, durumu Edirne Müze Müdürlüğü'ne bildirdi.

‘BAHÇEME SÜS OLARAK ALMIŞTIM’

Göçtepe Sahili'ne gelen Müze Müdürlüğü ekipleri, küp ve demir çapada yaptığı incelemenin ardından çapanın Roma dönemine ait olduğunu ve yaklaşık 2 bin 500 yıllık geçmişe sahip olduğunu tespit etti. Piyasa değeri yaklaşık 500 bin Lira olan demir çapa ve küpe Müze Müdürlüğü ekiplerince el konurken, A.Y. ise Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı'nda alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. A.Y.'nin ifadesinde, çapa ve küpün tarihi değerinin olduğunu bilmediği, bahçesine süs olarak aldığını söylediği öğrenildi.(DHA)


  ETİKETLER:

  Roma

  ,

  Piyasa

  ,

  Müze

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  jandarma

  ,

  edirne