2 Bakan oğlu, Sarraf ve Aslan tutuklandı

2 Bakan oğlu, Sarraf ve Aslan tutuklandı
2 Bakan oğlu, Sarraf ve Aslan tutuklandı
Büyük Rüşvet operasyonunda gözaltına alınanlardan İçişleri Bakanı Güler'in oğlu Barış, Bakan Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında olduğu 14 kişi tutuklandı. 21 kişilik diğer gruptaki Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında bulunduğu 19 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı.

Büyük Rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 71 kişiden işadamı Reza Zarrab, bakan oğulları Barış Güler, Kaan Çağlayan, Oğuz Bayraktar ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de aralarında bulunduğu 49 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.. Tutuklama talebi 3 savcının oybirliğiyle verildi. Bayraktar ve işadamı Ali Ağaoğlu ile birlikte 23 kişi serbest kaldı. İçişleri Bakanı Güler'in oğlu Barış, Bakan Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında olduğu 14 kişi ise tutuklandı. avcılık sorguları tamamlanan ve mahkemeye sevk edilen 21 kişilik diğer grup için de karar çıktı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de araların bulunduğu 19 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı.


O polisten açıklama: Rıza Sarraf'ı ihbar eden yanında çalışan Erzurumlu

Büyük Rüşvet adıyla17 Aralık’ta 3 ayrı soruşturmayla ilgili düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 71 kişiden işadamı Reza Zarrab, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de aralarında bulunduğu 49 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İşadamı Ali Ağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 22 kişi serbest kaldı. Oğuz Bayraktar’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi ise saat 01.00’de serbest bırakıldı. Yurt dışına çıkış yasağı konulan şüpheliler, her hafta polis merkezinde imza atacaklar

SAVCILARDA İHTİLAF YOK 

Başsavcı Turan Çolakkadı soruşturmayla ilgili gönderdiği yazıda, hukuki muhalefet halinde iki savcının oyunun yeterli olacağını bildirmişti. Verilen bu talimatın soruşturmanın önüne geçtiği iddia edilmiş ve tartışmalar yaşanmıştı. Savcılık sorgularından sonra tüm tutuklanma taleplerinde 3 Cumhuriyet savcısının oybirliği vardı.

Abdullah Oğuz Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Danışmanı Sadık Soylu, Bakanlık Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Bakan Müşaviri Mehmet Erdal’ın da aralarında bulunduğu 14 şüphelinin bırakılmasına, yakınları adliye önünde tekbir getirerek sevindi. Karanın gerekçesinde, “Delilleri yok etme, karartma ihtimali görünmediği, kaçma şüpheleri bulunmaması, suç vasfının değişmesi ihtimali nedeniyle mağduriyetlerine sebep olmamasından tutuklanma talebinin reddine” denildi.

KARA PARA, KAÇAK ALTIN VE RÜŞVETTEN TUTUKLAMA

Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın da arasında bulunduğu 21 kişinin ifadelerini Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ile soruşturmaya sonradan dahil edilen savcılar Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol aldı. Savcılar oybirliğiyle Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan da dahil 14 kişiyi altın kaçakçılığı, karapara aklama, rüşvet suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderdi. İçişleri Bakanı Güler'in oğlu Barış, Bakan Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında olduğu 14 kişi ise tutuklandı.7 kişi ise savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı.
Orhan İnce: "Şu anda yansıyanlar olayın yüzde 10'luk kısmı

Yolsuzluk operasyonunu 'çakmak kamera' hızlandırmış

3 DOSYA 8 SUÇLAMA
- TOKİ dosyası: Ağaoğlu ile Oğuz Bayraktar’ın yer aldığı dosyada 23 şüpheli bulunuyor. Soruşturmayı savcılar Mehmet Yüzgeç, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol yürütüyor.
Suçlamalar: Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüt üyeliği, nüfuzu kötüye kullanmak, resmi belgede sahtecilik, imar kirliliği.
- Fatih dosyası: Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte 27 şüpheli var. Dosyaya savcılar Celal Kara, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol bakıyor.
Suçlamalar: Rüşvet vermek ve almak. Başkan Demir’in kardeşi Sebahattin Demir’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.
- Kara para dosyası: Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın da bulunduğu dosyada 21 şüpheli var.
Suçlamalar: Altın kaçakçılığı, karapara aklama, rüşvet.
Fatih Belediye Başkanı serbest

İLK TUTUKLANAN BAŞKANIN KARDEŞİ 

Emniyetteki sorgularının ardından 13 kişi salıverildi. Savcılığa ilk sevk önceki gün oldu. Aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Güngören Beledi-yesi’nde çalışan kardeşi Sebahattin Demir’in de bulunduğu 10 kişi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. “Rüşvet almak” suçlaması yöneltilen şüpheliler-den Sebahattin Demir, Kader Demir, Mustafa Bayhan, Yener Çavdar, Selim Velioğlu, Ümit İsa Döğer, İmren Özbey ve Hasan Yılmaz tutuklandı. İki kişi serbest bırakıldı.
Dün İstanbul Adliyesi’ne ilk getirilen grup, Başkan Demir’in de aralarında olduğu 27 kişiydi. Daha sonra Ali Ağaoğlu ile Oğuz Bayraktar’ın bulunduğu 23 kişi getirildi. Son olarak Barış Güler, Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile Reza Zarrab’ın da aralarında bulunduğu 21 kişilik grup getirildi.

BAŞKAN DEMİR’E ‘RÜŞVET’ SUÇLAMASI 

Başkan Demir’in de aralarında bulunduğu 27 kişinin ifadelerini Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ile savcılar Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol aldı. Savcıların oybirliğiyle aldığı kararla, Mustafa Demir ile birlikte 21 kişinin “rüşvet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlamasıyla tutuklanmasını talep etti. 6 kişi serbest kaldı. Savcı serbest kalanlardan bir kişi hakkında adli kontrol istedi.