2 bin memur gözaltında

Kamu çalışanlarına sendika kurma hakkı öngören tasarının geri çekilmesi amacıyla İstanbul'da yürüyüş başlatan ve bugün Ankara'da kitlesel basın açıklaması yapmak isteyen kamu emekçileri polis engeli ile karşılaştı.

Kamu çalışanlarına sendika kurma hakkı öngören tasarının geri çekilmesi amacıyla İstanbul 'da yürüyüş başlatan ve bugün Ankara 'da kitlesel basın açıklaması yapmak isteyen kamu emekçileri polis engeli ile karşılaştı. Ankara Valiliğinin yasak kararı üzerine, Ankara dışından gelen kamu emekçileri şehre sokulmazken Kızılay'da toplanmak isteyen 2 bin memur gözaltına alındı. Ankara Valiliğinin Kızılay'ı her türlü eyleme kapatmasının ardından sabahın erken saatlerinden itibaren polisler Kızılay'da geniş güvenlik önlemleri aldı.
Ayrıca, polis şehrin ana girişlerine de barikat kururken KESK'e bağlı sendikalardan otobüslerle gelen memurlar giriş noktalarında durduruldu. Gölbaşı'nda Ankara'ya gelmek isteyen memurlarla güvenlik kuvvetleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Marmara ve Ege Bölgesindeki kentlerden Ankara'ya gelmeye çalışan yaklaşık 5 bin memuru taşıyan otobüsler ise otoyol üzerindeki gişelerde güvenlik kuvvetleri tarafından durduruldu. Güvenlik
Kuvvetlerinin, otobüslerin Ankara'ya girişine izin vermemesi üzerine yaklaşık 5 bin memur Ankara'ya doğru yürüyüşe geçti. Kızılay'ın dört ana girişinde de yoğun güvenlik önlemi alınırken atlı polisler özel harekat polisleri ve polis köpekleri de Kızılay'da hazır bulundu.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  Ege